Slovanské Noviny

30. mája 2023

K porozumeniu Čelovekom

Motto autora:

Miesto kameňov—behúň s ležiakom na mletie obilia zabudovali na mlynské koleso generátor výroby elektrickej energie a prvý vodný stroj na výrobu elektriny priniesol revolučnú zmenu v spoločnosti.

Mnohostranné a veky trvajúce vzťahy medzi vodou a človekom na našej planéte sú určované výsledkom jeho ustavičného boja o vodu a proti vode. Tento prírodný živel, do ktorého vložil toľko svojich nádejí, a od ktorého zažil toľko hrôz, hlboko ovplyvňuje jeho činnosť i v súčasnosti.

Pretože prírodné zdroje energie sú obmedzené, dostali sa medzi najfrekventovanejšie pojmy, ako sú: energetická kríza, vyčerpanie zdrojov surovín, ekologická ochrana a pod., hľadajú sa nové efektívnejšie náhradné riešenia s dôrazom na ochranu životného prostredia, najmä využívať obnoviteľné zdroje energie. Jedna z možností je obnoviť alebo budovať vodné motory vo forme pôvodných mlynských kolies. Je to úloha technicky nenáročná, získať z energie vody jednoduchým spôsobom maximálne množstvo elektrickej energie, ale byrokratickým prístupom schvaľovacích inštitúcií ťažko dostupná.

Malé vodné toky

využiť na výstavbu mlynských kolies výroby elektrickej energie je špecifické odvetvie hydroenergetiky. Na našich malých vodných tokoch pracovali do roku 1950 stovky vodných motorov—mlyny na vodné kolesá a po r. 1920 aj moderné turbíny. Nemôžeme ich porovnávať s výstavbou veľkých priehrad, tu sa uplatňujú len miestne pomery lokality, každá je v niečom odlišná a výnimočná má špecifické podmienky preto univerzálny model sa v praxi nedá realizovať.

Nie je v súčasnosti ani v budúcnosti možné prispôsobiť krajinu potrebám človeka, ale človek bude musieť prispôsobiť svoje požiadavky krajine. V mnohých prípadoch sa upustí od nadbytočného pretechnizovania, bude rozumnejšie vydať sa po vzore našich predkov cestou hľadať energetické zdroje jednoduchej nie náročnej výstavby, opravy a prevádzkovej spoľahlivosti. Je dôležité vodu vedieť pochopiť a naučiť sa s ňou aj žiť. Nie je prejavom diletantstva siahnuť z ekonomických dôvodov už na dávno prekonané a zabudnuté i násilne skonfiškované vodné stroje—mlynské kolesá.

Mlynské koleso

Každý typ mlynského kolesa má špecifické vlastnosti výhody aj nevýhody. Správna voľba je jedným z najťažšie riešených problémov, neexistuje univerzálny typ, ktorý by sa dal použiť bez zmien na všetky lokality. Nemôžeme ani povedať, že mlynské koleso je horšie ako turbína. Záleží len na konkrétnej lokalite, spôsobe prevádzky, druhu stroja, alebo generátor výroby elektriny, ktoré má mlynské koleso poháňať.

Mlynské koleso je zariadenie s dlhou životnosťou. Viac ako jeho morálne zastaranie a najvyššia dosiahnutá účinnosť ovplyvňuje jeho úspešnú prevádzku prispôsobivosť na prietočnosť a nízke prevádzkové náklady.

Na malých vodných tokoch je dôležité rozhodnutie či zriadiť jednoduché mlynské koleso alebo modernú automatizovanú turbínu. Musíme si uvedomiť, že prietok je veľmi premenlivý, predovšetkým od atmosférických zrážok a znečistenie prírodným odpadom má negatívny vplyv na prevádzku vodného motora—mlynské kolesá, ale aj turbíny. Obmedzenie spôsobuje zvýšenú údržbu turbín, zhoršenie celkovej bilancie, poruchovosť a odstávku najmä automatizovaných častí. Nie je rozumné dimenzovať mechanizmus najmä na parametre prietokov, ktoré sa menia v desiatkach hodín. Zvlášť pri generátoroch je lepšie oželieť pár sekundových litrov vody, aby sa turbína v momente uzavrela a reagovala na premenlivý sekundový prietok.

Z týchto dôvodov v Nemecku na Hornom Rýne časť turbín demontovali na pôvodné mlynské kolesá.

Dodávatelia a regionálni úradníci

Výrobcovia moderných turbín v ponuke výstavby MVE sa dozvedáme, že práve ich typ turbíny sú najvhodnejšie pre vašu lokalitu. Je to pravda alebo honba za ziskom? Ide o nemalé investície, ktoré nemusia splniť vaše požiadavky. Často úradníci na regionálnej úrovni bezdôvodne zamietnu projekt minielektrárničky, pretože nevedia a nedokážu oponovať ekologickým environmentalistom pri posudzovaní minielektrárničky na vplyv životného prostredia. Bezdôvodne zamietnu projekt i preto, že sa nedokážu v problematike zorientovať. Nie, ako schváliť, ale radšej alibisticky zamietnuť a nič neriskovať. Politici presviedčajú občana, že všetka podpora využívať alternatívne obnoviteľné zdroje energie je dobre nastavený systém, chyba je niekde inde. Z druhého tábora vykrikujú systém prideľovania dotácií je špatný, zle nastavený, podporuje len určité podnikateľské skupiny v neprospech občana. Tí opatrnejší zase, keď nám dáte vo voľbách hlas, my to napravíme. Za všetko môže len predchádzajúca neschopná vláda. Ochrancovia prírody, aktivisti a ekologickí environmentalisti upozorňujú, že ministavba minielektrárničky napojená na mlynské koleso alebo miniturbínu naruší celý hydrobiologický systém malého vodného toku, lebo obmedzuje v ňom žijúcich vzácnych druhov živočíchov. Občan vie, že je to mlátenie prázdnej slamy, lebo potrebuje na zriadenie hydroenergetického diela viac papierov ako na stavebné povolenie rodinného domu.

Ako naučiť a presvedčiť politikov, byrokraticky aparát a ekologických environmentalistov k pokore nakladaniu s vodou, úcte sily vody na praktické využitie výroby energie, závlahy, ochranu pred povodňami v prospech človeka je citlivý a nie jednoduchý problém. Je potrebné poukazovať, že v minulosti na MVT pracovali desiatky mlynov, malých vodných elektrární, boli prínosom pre región. Pritom sa všetky vďaka jednoduchej prevádzke uživili.

V súčasnosti sa vraciame k tomuto zastaranému a prekonanému spôsobu života našich predkov iba pod novým moderným názvom: budovať malé energetické úložiská, lebo trpíme nedostatkom energie. Zmena je v tom, že moderná technika a automatizácia prenikla do využívania energetického potenciálu vody voľakedy využívaných mlynským kolesom.

Záver

Príspevkom reagujem na e-mail neznámeho ochrancu prírody:

Pán bude odborník na vodnú energiu alebo priam „bytostne“ zainteresovaný na výstavbe malých vodných elektrární+MVE), čo je taký špinavý biznis z celospoločenského pohľadu totálne neefektívny dobrý akurát na nabalenie sa pár hochštaplerov, našich ľudí rôzneho druhu. Dotované, totálne ekonomický neefektívne a ekologicky škodlivé MVE. Ich energetický prínos by sa dal nahradiť ľavou zadnou keby bola skutočná vôľa na udržateľné a šetriace postupy vo využívaní el.energie. Pravdaže, to je to posledné čo MVE lobby potrebuje. Oveľa ľahšie je nadávať na ochranárov a iných ktorí odhaľujú pozadie tohto nezmyselného biznisu.

Alojz Malíšek

biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: