Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Americké stíhačky F-16 z leteckej základne Spangdahlem v Nemecku sa 4. januára dostali do Poľska, aby spolupracovali s poľskými a belgickými lietadlami F-16 na leteckých policajných misiách, uvádza sa v tlačovej správe NATO

stíhačky

Piloti F-16 z týchto troch krajín si precvičia pokročilé výsadkové manévre v poľskom Lasku, pričom budú úzko spolupracovať s Centrom kombinovaných leteckých operácií v nemeckom Uedeme, aby posilnili postupy velenia a riadenia. Východoeurópske oddelenie, čiastočne zložené z poľských F-16 v Litve, a vylepšených belgických F-16 v Estónsku, bolo špeciálne navrhnuté na zlepšenie interoperability medzi spojeneckými krajinami a nacvičovalo rýchle nasadenie lietadiel na letecké základne v celom regióne.

Podľa aliancie NATO môže úsilie leteckej polície NATO nadobudnúť na význame, keďže napätie medzi Ukrajinou a Ruskom naďalej rastie. Ukrajinskí predstavitelia obrany už skôr vyjadrili svoje rastúce obavy z možnosti invázie, pričom jeden z nich, pod podmienkou anonymity, povedal pre magazín Air Force Magazine, že ich prioritou číslo jedna pri odrazení Ruska bude protivzdušná obrana.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa predstaviteľa obrany ukrajinská protivzdušná obrana nebude schopná zastaviť ruské stíhačky, bombardéry a útočné helikoptéry pred útokmi na východnú Ukrajinu „v priebehu niekoľkých hodín“.

Americký prezident Joe Biden už skôr povedal, že v prípade invázie Ruska nebudú na Ukrajinu nasadené žiadne americké jednotky. Americké vojenské sily by však pravdepodobne posilnili svoju prítomnosť v krajinách NATO v regióne a poskytli ukrajinským vojenským vodcom dodatočné obranné schopnosti. Konkrétne menoval americký prezident pritom aj Slovensko.

Čo sa týka nasadenia F-16 v Poľsku 4. januára, „doplnkové americké stíhačky poskytnú v regióne zlepšené spôsobilosti a ukážu bezproblémovú integráciu do dlhodobých pobaltských a vylepšených misií Air Policing,” povedal zástupca náčelníka štábu NATO pre operácie veliteľstva spojeneckého letectva brig. Generál Joel Carey, uvádza sa v tlačovej správe.

Tieto rozmiestnenia demonštrujú schopnosť Aliancie rýchlo a efektívne rozmiestniť prostriedky v životne dôležitých regiónoch s cieľom zabezpečiť partnerov a chrániť vzdušný priestor spojencov,” dodal Carey.

Letecká polícia je nástroj v arzenáli NATO, ktorý „demonštruje solidaritu, kolektívne odhodlanie NATO a jeho schopnosť prispôsobiť sa a prispôsobiť svoje obranné misie a odstrašujúci postoj v reakcii na vyvíjajúcu sa bezpečnostnú situáciu,” uvádza sa ďalej v tlačovej správe.

Zúčastnené členské štáty – najnovšie vrátane Čiernej Hory a Republiky Severné Macedónsko – nasadzujú lietadlá s útočnými a obrannými schopnosťami, aby sa zabezpečilo, že do vzdušného priestoru NATO nevstúpia žiadne podozrivé, alebo neohlásené lety.

Kvôli svojej geografickej izolácii USA využívajú svoje vlastné postupy leteckej polície, ako ich implementuje a vykonáva Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany, ale zúčastnení americkí piloti bojových lietadiel absolvujú kvalifikáciu leteckej polície predtým, ako sa zapoja do oficiálnych aktivít NATO v zámorí.

To, že sa pri týchto aktivitách ráta aj so Slovenskom je jasné naposledy odvtedy, čo americký prezident pri rozhovore s Vladimírom Putinom uviedol, že pošle okrem iného amerických vojakov aj na Slovensko. Že pritom naša vlasť ešte žiadnu zmluvu s USA nemá, Bidena asi ani nezaujíma. Dá sa síce spolupracovať aj v rámci NATO, ale takýto proces je nielen spojený s väčšou byrokraciou, ale hlavne zakaždým so súhlasom slovenského parlamentu. A presne to chcú Američania novou zmluvou obísť a prichádzať a odchádzať na Slovensko ako sa im zachce, skladovať tu čo uznajú oni za vhodné, bez toho aby im niekto zo Slovenska do toho mohol hovoriť. A je teraz len na nás či im to podpisom zmluvy umožníme.

Andrea Lopatková

hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d