Slovanské Noviny

16. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Čínska stratégia nulovej tolerancie covidu je neudržateľná, vyhlásila WHO

Čínske úrady dlhodobo uplatňujú stratégiu nulovej tolerancie covidu, ktorá je spojená s drakonickými opatreniami a zavádzaním lockdownov pre milióny obyvateľov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kritizovala v utorok stratégiu nulovej tolerancie covidu presadzovanú Čínou, ktorú označila za neudržateľnú. Zároveň vyzvala Peking na zmenu tohto prístupu, informovala v stredu agentúra AFP.

Druhá najväčšia svetová ekonomika v súčasnosti zažíva najväčšie šírenie koronavírusu od začiatku pandémie. Čínske úrady sa aj v tejto situácii pokúšajú presadzovať dlhodobo uplatňovanú stratégiu nulovej tolerancie covidu, ktorá je spojená s drakonickými opatreniami a zavádzaním lockdownov pre milióny obyvateľov.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

„Čo sa týka stratégie nulovej tolerancie covidu, nemyslíme si, že je udržateľná vzhľadom na súčasné správanie vírusu a na prognózy jeho správania do budúcnosti,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podľa neho by mal Peking túto svoju stratégiu zmeniť, o čom už podľa neho WHO vedie diskusie s čínskymi expertmi.

V podobnom zmysle sa vyjadril aj riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan, podľa ktorého je potrebné nájsť rovnováhu medzi zavádzaním protiepidemických opatrení, potrebou udržania fungovania ekonomiky a rešpektom k právam jednotlivca.

Technická riaditeľka WHO pre COVID-19 Maria Van Kerkhoveová zase zdôraznila, že šírenie koronavírusu nie je možné úplne zastaviť. „Našou úlohou je len obmedzenie úrovne prenosu, pretože cirkulácia vírusu je stále intenzívna,“ uviedla.

Čínsky prezident a šéf vládnucej komunistickej strany Si Ťin-pching sa snaží uplatňovať stratégiu nulovej stratégie covidu aj v situácii, keď krajina zažíva bezprecedentné šírenie koronavírusu vyvolané vysoko nákazlivým variantom omicron. Na tomto prístupe trvá aj napriek rastúcej frustrácii čínskej verejnosti zo zavádzania reštriktívnych opatrení.

Lockdown v posledných týždňoch ochromil život v najväčšom čínskom meste Šanghaj, ktoré je považované za „motor“ čínskej ekonomiky, kde sa obyvatelia sťažovali na ťažkosti s prístupom k potravinám a zdravotnej starostlivosti nesúvisiacej s koronavírusom. To vyvolalo aj – na čínske pomery – nezvyčajné prejavy nespokojnosti a protesty. Obmedzenia v súčasnosti platia aj v čínskom hlavnom meste Peking.

Zdroj: info.sk