Slovanské Noviny

12. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Chmelára šokovalo (dez)interpretovanie výsledkov eurovolieb: „Hovoriť pri tomto výsledku o porážke Smeru môže len zaslepený idiot, ktorý si nevie spočítať 3 a 2.

V Denníku N oslavujú veľké víťazstvo PS a div že nezostavujú novú vládu na čele s Ódorom“. Politický analytik, historik, bývalý vysokoškolský pedagóg a poradca predsedu vlády SR Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentoval výsledok volieb do Európskeho parlamentu.

Výsledok je skôr patovou situáciou ako niekoho víťazstvom

Od rána sa nestačím čudovať, ako sa dajú (dez)interpretovať výsledky volieb do Európskeho parlamentu. Predovšetkým je zvláštne, že opäť nikomu nevadí, že sa tu porušuje zákon, lebo to, čo sa dostalo von cez Denník N, nie sú žiadne „neoficiálne výsledky volieb“, ale prasprostý únik informácií.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zaujímalo by ma, ako tu chceme posilňovať právny štát, keď nikto nedodržiava pravidlá. To po prvé.

Po druhé, myslím si, že ak majú vo verejnom priestore pôsobiť takí jedovatí „experti“ ako Soňa Szomolányi, Samuel Abrahám či Grigorij Mesežnikov, ktorí sú skôr propagandisti opozície ako rešpektovaní politológovia, úplne postačí, keď namiesto nich urobíme anketu na ulici, výsledok bude aspoň reprezentatívnejší. Lebo títo ľudia neposkytujú verejnosti žiadne analýzy, iba sondy do vlastných subjektívnych želaní.

Hovoriť pri tomto výsledku o „porážke Smeru“ môže len zaslepený idiot, ktorý si nevie spočítať 3 a 2. A Denník N dokáže z dostupných dát vyrobiť neskutočné myšlienkové piruety. Tak Smer si výrazne polepšil, doslova vypitval Hlas a SNS, ale oni napíšu, že Smer nezabral, oslavujú veľké víťazstvo PS a div že nezostavujú novú vládu na čele s Ľudovítom Ódorom. Stalin by sa nehanbil za takúto manipuláciu.

No aj interpretovať takýto výsledok ako víťazstvo tzv. národných síl v pomere 8:7 je zavádzanie. Sám osebe takýto výsledok nič neznamená a nedá sa s ním nič presadiť. Treba si uvedomiť, že tieto čísla sa nedajú analyzovať rovnako ako pri parlamentných voľbách. Z psychologického (a teda aj propagandistického) hľadiska je azda dôležité povzbudiť voličov, že sme dosiahli dobrý výsledok, že sme si polepšili, že sme posilnili svoje zastúpenie. Ale z mocenského hľadiska nám tieto čísla zatiaľ nič nepovedali. Je to podobný nezmysel ako preceňovať v parlamentných voľbách, že sme vyhrali na Gemeri alebo na Kysuciach. Rozhodujúce bude, keď budeme poznať celoeurópske výsledky. Až podľa nich budeme môcť kombinovať budúce smerovanie Európskej únie.

Zatiaľ môžeme zablahoželať všetkým zvoleným europoslancom – naozaj všetkým, lebo všetci reprezentujú úctyhodný počet voličov, a to si v demokracii zaslúži rešpekt. Víťazmi sú všetci. Aj Progresívne Slovensko (ktoré napriek nevýhodnému postaveniu po atentáte na premiéra dokázalo osloviť výraznú väčšinu pravicových voličov), aj Smer-SD (ktorý pôvodne očakával tri mandáty a napokon ich získal päť), aj Republika (ktorá prekvapujúco získala až dvoch europoslancov), aj KDH (ktoré je šťastné, že sa tam vôbec dostalo).

Mimoriadne silný mandát získal preklínaný Ľuboš Blaha, ktorý dosiahol pri výrazne nižšej voličskej účasti porovnateľný počet hlasov ako pri voľbách do NR SR (187 000 hlasov) a prekrúžkoval sa na prvé miesto. Spolu s Erikom Kaliňákom odsunuli Moniku Beňovú až na tretie miesto. No aj Monika Beňová si zaslúži rešpekt. Hoci s ňou vo viacerých veciach nesúhlasím (napríklad v jej postoji k posielaniu zbraní do Izraela a na Ukrajinu rozhodne nie), nesúhlas by nikdy nemal vyústiť do agresivity. Napokon, to je jeden z hlavných odkazov odsúdenia atentátu na premiéra. V každom prípade, Monika Beňová po dovŕšení tohto mandátu bude s 25 rokmi v EP služobne jednou z najstarších a najskúsenejších europoslankýň vôbec, ktorá dlhé roky kraľovala rebríčku s najvyšším počtom hlasov. My sme si zabudli ceniť skúsenosť a rešpektovať dôveru voličov, ktorú niekto dosiahne v demokratických voľbách, aj keď sa s ním názorovo nezhodneme.

Osobne ma mrzí, že do Europarlamentu sa dostane radikálna Republika, a nie umiernená SNS. Neviem, kedy sa už Smer poučí, že vždy, keď pytliačil v ultranacionalistických vodách, neposilnilo to jeho, ale extrémistov (podobne dopadol aj v roku 2016, keď vykrádal témy kotlebovcom). Je čas vyvodiť z toho dôsledky. V týchto voľbách mal Smer na viac. Debakel Matoviča a Naďa je však dobrou správou. Odovzdané počty hlasov a skúsenosti z minulých eurovolieb, ktoré tiež „vyhralo“ Progresívne Slovensko, a o rok sa ani nedostalo do NR SR, ukazujú, že tento pomer nehovorí o slovenskej politike vôbec nič. Prácu europoslancov ovplyvní skôr to, že viac ako polovica z nich nebude zaradená do frakcií. Ostatné nám napovedia nočné celoeurópske výsledky.

Zdroj: Facebook Eduard Chmelár / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.