Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

06.11.2020 

Zdravotná sestra ťažko chorej pacientke oznámila, že bez certifikátu nemajú nikoho brať. 

Modré „papiere“ sa od tohto týždňa stali priepustkou ku slobode. Certifikát môžu vyžadovať obchodníci, zamestnávatelia i lekári. O tom, že niektorí neberú ohľad ani na oprávnené výnimky a vysvetľujú si to po svojom, informoval portál Nový čas

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Podľa nariadenia hlavného hygienika sú medzi výnimkami, ktoré sa nemusia preukázať negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu, aj onkologickí pacienti. Napriek tomu, v Dubnici nad Váhom odmietli poskytnú lekársku starostlivosť 75-ročnej Stanislave Vranovej. Hoci mala už vopred dohodnutý termín obstreku krčnej chrbtice, s bolesťami ju poslali domov. Lebo nemala certifikát.

„Dostala som sa len po dvere,“ hovorí pre Nový čas pacientka s vážnou diagnózou. „Sestrička otvorila dvere, podala som jej papier a ona si odo mňa pýtala certifikát. Hovorím jej, že nemám, mám 75 rokov a som onkopacientka, zdravotne ťažko postihnutá,“ vysvetľuje ďalej prístup ambulancie.

Zdravotná sestra jej však oznámila, že bez certifikátu nemajú nikoho brať. Odporučila jej, aby bola 10 dní doma a potom sa objednala. „S plačom som išla domov. Desať operácií mám za sebou. Prežila som trištvrte storočia, ale toto som ešte nezažila,“ hovorí nešťastná dôchodkyňa, ktorá podľa Nového času celý život pracovala na stožiaroch ako elektrikárka, čo si vybralo na jej zdraví daň.

Dcéra ťažko chorej pacientky má o ňu strach. „Byť celý čas doma je aj psychicky náročné. Mama berie množstvo liekov… Bojím sa, že sem raz prídem a už ju nezobudím. Otec zomrel pred štyrmi mesiacmi a nemôžeme ho ani pochovať. Všetko sa dá vydržať, ale aby človek trpel len pre nejaký certifikát?“, pýta sa.

Podľa lekárky Magdalény Perichtovej ide o nedorozumenie. Lekári dostali v rámci núdzového stavu odporúčanie, aby rizikových pacientov do ambulancií „nepozývali ani na pravidelné kontroly“. Ich stav by mali najskôr zhodnotiť formou telemedicíny, čiže poskytnúť telefonickú konzultáciu, a potom rozhodnúť o ďalšom postupe.

„Nebolo to z dôvodu plošného testovania, bolo to pre núdzový režim. Cítime sa teraz dotknutí, chceli sme pacientke pomôcť, aby sa nestalo nešťastie“, hovorí lekárka s tým, že nikto nevie zaručiť, aby sa v ambulanciách nemiešali pacienti s ochorením COVID-19 a bez neho.

K situácii onkologickej pacientky sa pre Nový čas vyjadrilo aj ministerstvo zdravotníctva. „V tomto prípade, ak uvedené prebehlo, ako opisujete, ak mala lekársku správu o svojej diagnóze, mala byť zdravotná starostlivosť poskytnutá,“ uvádza hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Celkom inú skúsenosť, ale takisto súvisiacu s nerešpektovaním vyhlášky, zažil aj 17-ročný mladík z Bratislavy. Nariadenie hlavného hygienika hovorí o tom, že alternatívou negatívneho antigénového testu môže byť PCR test, ktorý bol vykonaný v čase od 29. októbra do 9. novembra.

Ak človek absolvoval takéto vyšetrenie na indikáciu lekára, dostane správu do ambulancie v papierovej podobe. Pokiaľ ide o samoplatcu, príde mu potvrdenie cez SMS a email, čo znamená, že nemá fyzický doklad. Mladý muž, ktorý sa chcel dostať do nákupného centra, sa síce preukázal textovou správou s oznámením o negatívnom výsledku, ale napriek tomu mu to nepomohlo. „Esbeeskár“ to odmietol akceptovať.

Podľa vyhlášky má človek, ktorý si nárokuje na výnimku, „predložiť príslušný doklad“. Prevádzkovateľ zariadenia je oprávnený ho požadovať, aby do neho mohol nahliadnuť. O aký typ dokladu ale má ísť, nie je špecifikované. Úrad zdravotníctva na sociálnej sieti uvádza, že je to „na dohode s príslušným laboratóriom“.

Ďalej píše, že „SMS správa ako dôkaz o pozitivite či negativite je z nášho pohľadu limitovaná. V praxi však nastávajú situácie, keď osoby nemajú iný doklad… Registrujeme vzniknuté situácie v teréne a uvedené sme vzali do úvahy. Aplikačná prax si preto vyžiadala zmenu. Kontrolný orgán si v takomto prípade môže pravosť tejto SMS správy overiť u RÚVZ, NCZI, respektíve u ošetrujúceho lekára.“ Či je ale vôbec možné, aby to aj reálne fungovalo, sa zrejme ukáže čoskoro.

Zdroj: hlavnydennik.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d