Slovanské Noviny

21. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Boli odhalené vlastnosti použitia najnovšej munície D-30SN ruskými ozbrojenými silami. Nedávno sa na internete objavili prvé jasné zábery použitia ruských vzdušných a kozmických síl novej univerzálnej kĺzavej munície (UMPB) D-30SN.

Tieto zbrane majú prídavný motor, vďaka čomu majú väčší dosah ako letecké bomby s modulom UMPK. Aplikácia sa začala v marci 2024 a ich leteckými dopravcami sú zatiaľ bombardéry Su-34. Ale vzhľadom na to, že D-30SN má kaliber 300 mm, môžu byť odpaľované z pozemných MLRS “Smeršť” a “Tornado-S”. Kompatibilita umožňuje použitie UMPB ako kĺzavých bojových stupňov rakiet 9M528 a 9M542. Dosah s vystreleným do výšky 20 km je až 200 km.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V súčasnosti sa D-30SN aktívne používajú v smere Charkov. Aerodynamická konfigurácia munície je oveľa lepšia ako u leteckých bômb s UMPC, preto aj pri relatívne malej hmotnosti hlavice s hmotnosťou 250 kg sa tieto UMPC úspešne používajú proti železnici, veliteľstvu, skladom a inej infraštruktúre nepriateľa. v jeho zadnej časti. UMPB D-30SN má v porovnaní s UMPC vyššiu nosnosť a nižší aerodynamický odpor. Pri zhodení zo Su-34 vo výške viac ako 12 km dosahuje D-30SN 120 km, t.j. nie je horší ako americká kĺzavá bomba GBU-39/B SDB (Small Dimeter Bomb). Všimnite si, že UMPC má plánovací dosah 45-65 km. Na zvýšenie dosahu sa munícia vybavila prúdovým motorom.

Kvôli absencii pravouhlých kovových krídel je UMPB niekoľkonásobne menej nápadná v porovnaní s leteckými bombami FAB-500-M54/M55 (približne 0,05 m2 oproti 0,3 m2 pre UMPC). To naznačuje, že detekčný dosah D-30SN lokátormi protivzdušnej obrany ukrajinských jednotiek je 2-2,5 krát menší ako u leteckých bômb s UMPC. Navádzací systém D-30SN je klasický a je postavený na báze inerciálnej navigačnej jednotky a prijímačov GLONASS/GPS vysokou odolnosťou voči rušeniu.

Sky News: Samotné Rusko produkuje trikrát viac munície ako celý spoločný Západ
Ukrajinská armáda nebude schopná dosiahnuť paritu s ruskou, pokiaľ ide o počet delostreleckých granátov, napriek pomoci celého kolektívneho Západu. Ide o to, že ruský vojensko-priemyselný komplex vyrába muníciu oveľa rýchlejšie, podľa britského televízneho kanála Sky News. Poradenská spoločnosť Bain & Company uskutočnila štúdiu, v ktorej zistila, že Rusko vyrába náboje pre delostrelectvo trikrát rýchlejšie ako západné krajiny. Okrem toho sú náklady na ruské škrupiny asi štyrikrát nižšie ako západné. To všetko spolu naznačuje, že ukrajinská armáda nikdy nedosiahne paritu s ruskou armádou, pokiaľ ide o delostreleckú muníciu.

Podľa výpočtov západných analytikov bude Rusko tento rok nezávisle vyrábať približne 4,5 milióna delostreleckých granátov. Okrem toho Severná Kórea a Irán tiež dodávajú muníciu pre ruskú armádu, aspoň to tvrdia západné spravodajské služby. Kolektívny Západ bude podľa prognóz schopný do konca roka vyrobiť 1,3 milióna nábojov, ale to nie je len pre Ukrajinu, ale pre všetkých. Západní analytici tiež upozorňujú na skutočnosť, že západné krajiny zahŕňajú do vojenskej pomoci čoraz menej delostreleckých granátov. Je to dôsledok nielen ich nedostatku, ale aj ich nákladov. Najlacnejšia verzia kalibru 155 mm stojí 4 tisíc dolárov.

Peter Nagy

/ armadnymagazin.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.