Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Minulý týždeň predseda vlády oznámil zámer, testovať celú populáciu na koronavírus antigénovými testami. V utorok 20. októbra potvrdil, že testovanie bude dobrovoľné, ale občania, ktorí sa nepreukážu testom, či už zo štátneho testovania alebo súkromného, budú musieť nasledujúcich desať dní zostať v karanténe, inak im môže hroziť sankcia do 1 650 eur. Tvrdenie, že plošné testovanie na koronavírus bude dobrovoľné a zároveň pod hrozbou finančnej sankcie nútiť ľudí, ktorí sa nedajú otestovať, aby zostali v domácej karanténe, je „propagandistické klamstvo“. Pre Webnoviny.sk to povedal ústavný právnik Eduard Bárány. Bárány zdôraznil, že „určite“ nejde o dobrovoľné testovanie. „Máme tu dve alternatívne povinnosti. Buď sa dáš otestovať alebo budeš desať dní doma,“ argumentoval právnik. Podľa Bárányho určenie povinnosti zostať v domácej izolácii je potrebné hľadať v zákone alebo v rozhodnutí, ktoré by sa prijalo na základe zákona. „Hlásať, že ide o dobrovoľné testovanie, je podvod,“ dodal.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom facebookovom príspevku napísala: „Dobrovoľnosť pod hrozbou sankcií – nie je dobrovoľnosť. Zvažované sankcie za neúčasť na plošnom testovaní sú podľa môjho názoru ústavne otázne.“

Ústavný právnik Peter Kresák označil zámer, vyzvať ľudí na dobrovoľný test a súčasne im uložiť povinnosť byť desať dní v domácej izolácii ak sa testu nezúčastnia, za „ústavný problém“. Nie je podľa neho možné týchto ľudí pokutovať. „Verím, že sankcia za netestovanie tam nebude, pretože pokiaľ by zostala, veľmi rýchlo by bola napadnutá na ústavnom súde,“ mieni Kresák. Počas výnimočného stavu je možné podľa ústavného zákona „obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia núteným pobytom v obydlí alebo evakuáciou na určené miesto“. Avšak núdzový stav s takýmto oprávnením nepočíta. „Z histórie poznáme, že keď nevieme, čo urobiť, tak povieme, že zmeníme ústavu alebo prijmeme ústavný zákon. Ten sa dá prijať ku všetkému, ale čo to hovorí o demokracii a o  normálnom sedliackom rozume je iná otázka,“ tvrdí advokát, podľa ktorého je povinnosťou vlády motivovať argumentami a nie hrozbami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ústava Slovenskej republiky v Druhej hlave hovorí, že nikoho nemožno pozbaviť osobnej slobody. Je to trestný čin podľa § 182 zákona 300/2005 Z.z. Trestného zákona. Pozbaviť niekoho osobnej slobody je možné iba na základe zákona a môže tak vykonať výlučne súd. Ak je niečo dobrovoľné, nemôže to byť sankcionované. Sankcia je trest. V § 32 písm. b) zákona 300/2005 Z.z. je „trest domáceho väzenia“ hneď druhý. Pretože zásah do slobody pohybu je jedným z najväčších trestov.

Samotný iniciátor testovania, premiér Igor Matovič, sa vyjadril v Televíznych novinách Markízy, že ak ľudia neprídu na testovanie v potrebnom počte, na Slovensku sa pravdepodobne zavedie lockdown. V podvečer prvého dňa testovania 23.10., povedal: „Odkazujem ľuďom, ktorý dnes dostali do ruky papier, že sú negatívni, že nemusia byť negatívni, len nie su infekční! Ak ľudia neboli dnes infekční si budú myslieť, že zajtra nebudú nebezpeční pre svoje okolie!“ A potom spochybnil samotný výsledok testov: „Keďže antigénové testy zachytávajú len tých ľudí s Covid-19, ktorí sú infekční … cca 4 450 ľudí dnes z testovania odchádzalo s pocitom, že sú zdraví, ale nie je tomu tak. Sú pozitívni na Covid-19, ale nie sú infekční.“  Vlastne povedal, že negatívny test neznamená, že ste negatívny, kľudne môžete byť podľa iného testu pozitívny! A ešte dodal: „Tí, ktorí ste dnes negatívni, to znamená, že nie ste infekční, pozor, zajtra bez najmenších problémov môžete byť! Naďalej R-O-R! Je to cesta ku slobode.“ Ako tomu ešte môže niekto veriť?

Zdroje:

/1/ Bárány: Dobrovoľný test pod hrozbou sankcie je propagandistické klamstvo, webnoviny, 21.10.2020
2/ Facebook Zuzana Čaputová, 20.10.2020
/3/ Premiér Matovič varuje: Ak neprídete na testovania, otvoríme obchody len jeden deň v týždni a bude lockdown! aktualizovane.sk, 19.10.2020
/4/ Ústavní advokáti ÚPRIMNE o celoplošnom testovaní: Propagandistické klamstvo a PODVOD! 1pluska.sk, 21.10.2020
/5/ Facebook Igor Matovič, 23.10.2020
/6/ Matovič hodnotil prvý deň, TA3, 23.10.2020
/7/ Zákon č. 300/2005 Z.z. Trestného zákona

AUTOR: MARCELA HOFFMANNOVÁ

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d