Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

AUDIO: Fico o dôvodoch svojho zotrvania v politike, budúcnosti vládnej koalície, korupčných kauzách, slovenských novinároch, prezidentke Čaputovej a vzťahu k Pellegrinimu, ktorý považuje Sorosa za nedotknuteľného človeka

Bývalý trojnásobný premiér Robert Fico (Smer-SD) poskytol denníku Plus JEDEN DEŇ veľký rozhovor.

Prečo ostal v politike, hoci ostal v opozícii? Líder strany Smer-SD Robert Fico (57) v rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ prezradil, aký má vzťah so šéfom strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim (46), ktorý stranu Smer opustil.  Predpovedal, aký osud podľa neho čaká koalíciu a vyjadril sa aj ku korupčným kauzám.

Zvukový záznam rozhovoru si môžete vypočuť na konci článku.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dlho ste novinárom neposkytli rozhovor. Vyzerá to tak, že ich nemáte v láske.  

– Keby ste si poriadne robili svoju prácu, tak vás mám rád.  

No zrejme nikdy nebude každý politik spokojný.  

– Novinári na Slovensku majú tendenciu robiť stále politiku. Sledujem svetové médiá na dennej báze. Toto, čo robí slovenská žurnalistika, to má ďaleko od profesionálnych objektívnych médií. To je môj pohľad. 

Takže novinári vám nikdy s ničím nepomohli? 

– Nie, nikdy.  

Niektorí politici vravia, že médiá sú strážnymi psami demokracie.  

– Povedzte, v čom ste  mne kedy pomohli? 

Nehovorím konkrétne o svojej osobe, pýtam sa všeobecne.  

– Pozrite sa spätne, čo ste všetko popísali o mne, o mojom súkromí.  

Vy ste však ťažký oriešok. Často sa vyhýbate novinárskym otázkam. 

– Ja nemám povinnosť vám odpovedať.  

Dobre, pochopila som, že novinári vás netrápia. No kto je vaším najväčším politickým súperom v súčasnosti? 

– Momentálne to je neuveriteľná neschopnosť a neprofesionalita. Pretože málo o tom hovorím a prekvapuje ma, že médiá s tým nepracujú, lebo základným problémom tejto vlády je nevzdelanosť. Keď je minister financií daňový podvodník a ukradol titul a ešte povie, že je mu to šuma fuk. Keď predseda parlamentu ukradol titul a povedal, že je mu je to fuk. Keď minister školstva je tiež podozrivý, že opisoval.  

Bol však ako opatrenie prijatý touto vládou zákon.  

– Ale zákon sa vždy prijme, až keď je nejaký problém. Opakujem, vnímame tu veľkú mieru nevzdelanosti a nepripravenosti týchto ľudí vládnuť.  A ak sa ma pýtate, čo ma najviac vyrušuje, je to, ako je táto partia ľudí, ktorá sa dostala na základe klamstiev k moci, neschopná vládnuť.  

Ani jeden minister podľa vás nie je odborník na svojom mieste? 

– Ukážte mi nejakého. Nechcem nikoho znižovať ani ponižovať.  

O ministrovi zahraničných vecí sa hovorí, že má dobré skúsenosti z diplomacie.  

– Pán Korčok je žoldnier. Keď sa mu povie, že má hovoriť za Rusko, bude hovoriť za Rusko. Keď mu teraz hovoria, že má hovoriť za Američanov, tak hovorí za Američanov. Ja nemám k nemu špeciálnu úctu, pretože nemá vlastný názor. Veď aká je nedôvera k tejto vláde? 

Áno, sú tu štatistiky, ktoré vravia, že dosahuje 80 %.  

– Takmer 85 percent ľudí na Slovensku nedôveruje tejto vláde, čo je pomaly historický rekord.  

Nemyslíte, že sa pod to podpísala aj pandémia? Ľudia mali strach, pre pandémiu prišli o prácu.  

– Nie. Je to neschopnosť a nepripravenosť vlády. Pandémiu využili akurát tak na netransparentné verejné obstarávanie a rôzne obchody s testami. Veď nám pri pandémii zomrelo viac ako 12-tisíc ľudí. To je jeden z najvyšších počtov na počet obyvateľov. Preto by som pandémiu do toho nezaraďoval. Pandémia mohla byť aj príležitosť pre vládu, ale nebola.  

Vy ste sa v  posledných voľbách tiež uchádzali o priazeň voličov.  

– Ja nie. Ja som neviedol kandidátku v roku 2020. 

Keby ste ju viedli vy, dopadlo by to inak? 

– Neviem, ako by to dopadlo. Ale viem, že som vyhral štvoro parlamentných volieb ako líder strany. Zostavil som tri úspešné vlády a piatykrát som nešiel kandidovať ako líder a dopadlo tak, ako to dopadlo.

Nebolo to pre kauzy, ktoré mala vaša vláda? Vtedajšia opozícia a súčasná vláda ich spájala práve so stranou Smer.

– Môžete to ospravedlňovať ako chcete, ale povedzte mi, čo mal Smer-SD spoločné s vraždou novinára a jeho priateľky? To bolo celé postavené na tom.  V roku 2018 som bol svedkom toho, ako ste hustili do verejnosti, že Smer má zodpovednosť za vraždu. Ja som videl stovky tisíc šibeníc, čo mi ľudia ukazovali a čo treba so mnou spraviť.

Spájalo sa to s vami preto, lebo sa to stalo za vašej vlády.

– Takže sa to stotožňuje so mnou, že ja som zodpovedný za vraždu, lebo sa to stalo za mojej vlády.

Nie. To som nepovedala.

– Ja sa môžem spýtať aj na iné veci. Čo sa stali za tejto vlády aj za inej vlády. Ja len konštatujem, že v roku 2020 to mohlo dopadnúť úplne inak. Ja som v roku 2018 žiadal kolegov v strane, aby sme začali aktívne pracovať s témou, že to je celé vymyslené, aj to bolo celé vymyslené, všelijaké mafie a nezmysly. Ale byť 20-ročným človekom, ktorý 300-krát denne počuje, že Smer zodpovedá za vraždu, tak aj ja by som šiel pred Úrad vlády a by som kričal. Mal som na to recept, asi vidíte, že nejaké schopnosti po tých 30 rokoch v politike mám. Keby sme to boli bývali chytili do rúk v roku 2018, ako to bolo treba chytiť do rúk, len nechceli moji kolegovia, tak Smer mohol tie voľby bez problémov vyhrať.  A mohol znovu zostavovať vládu.

Aká bola tá stratégia, ktorá u vás v strane neprešla?

– Veľakrát som povedal, že treba dať verejnosti náš príbeh, ale povedali mi, že George Soros je nedotknuteľný, že tieto témy sa nebudú otvárať.

Áno, to už ste viackrát spomínali. Zmeňme tému. Boli ste trikrát premiérom, vládli ste aj s takými kontroverznými politikmi ako bol Vladimír Mečiar, Ján Slota a to dokonca v jednej koalícii. Ako ste sa vedeli dohodnúť? Je totiž zvláštne, koľko rozporov rieši medzi sebou súčasná koalícia, hoci navonok sa zdá, že majú viac názorových prienikov.

– V čom bol pán Mečiar kontroverznejší ako pán Matovič? Mečiar nebol nikdy podozrivý ako tento daňový podvodník.

Tak povedzme, že bol veľmi silná osobnosť.

– Pán Mečiar bol miliónkrát lepšie pripravený na politiku ako pán Matovič. Bol to a stále je múdry chlap. Keď sa pozriem na tohto trnavského hochštaplera, prepáčte,  nemám čo porovnávať.

Vráťme sa k otázke. Ako ste sa vtedy vedeli  dohodnúť? Teraz to, zdá sa, úplne ideálne nefunguje.

– Nevedia sa dohodnúť, pretože nemajú skúsenosti s vládnutím. Do vládnutia šli s jedinou témou a to, ako pozatvárať Smer a jeho predstaviteľov.

Mali silný protikorupčný štatút. Nemyslím, že sa to týkalo len vašej strany.

– Tak dnes sa pozrime, ako kupovali testy cez malú trnavskú firmu, ktorá je napojená na Matoviča tak, ako nikto na svete. Je to smiešne, celý protikorupčný mandát tejto vlády. V roku 2006 sme vyhrali voľby asi s 29 percentami a bola možnosť zostavovať vládu a netrebalo váhať. Tak som ju postavil s pánom Mečiarom a so Slotom a vydržala do roku 2010. A zaujímavé je, že v roku 2010 mal Smer ešte viac percent ako v 2006, 34 percent. Potom prišla vláda, kde sme boli sami a potom, ja tomu hovorím historická vláda, kde došlo k spojeniu Slovenskej národnej strany a Mosta-HÍD a tiež to fungovalo. Všetky moje vlády vydržali poctivé štyri roky.

Ako to funguje, keď sa vie dohodnúť aj Bugár s Dankom?

– Potrebujete mať schopnosť prijímať kompromisy, rozprávať sa. A opäť, Andrej Danko a Béla Bugár boli vzdelaní ľudia, to neboli vagabundi.

Vagabundi je silné slovo. Kto je vagabund?

– U mňa to je nevzdelaný človek. Hovorím teraz o vagabundovi z pohľadu prejavu a spôsobu komunikácie a kompromisov.

Koho by ste tak označili?

– Keď dnes pozerám vystupovanie niektorých ľudí a spôsob, ako ponúkajú riešenia, tak je to pre mňa politicky vulgárne, čo robia a ako sa správajú. To nemá nič spoločné s elementárnou mierou politickej kultúry.

Vy tiež občas pritvrdíte slovník.

– Nehovorím o slovníku. Hovorím o spôsobe vládnutia. Slovník je v politike vždy spojený s expresívnymi výrazmi, to inak ani nebude. Viete, že som zastupoval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva dlhé roky a expresivita v politickom dialógu je dokonca vítaná. Dáva dialógu a súpereniu šťavu. No porovnávať týchto pánov s pánom Mečiarom, Dankom, Bugárom, je úplne nemožné. Môžeme brať na zreteľ hodnotovú výbavu človeka, či je doprava alebo doľava, že je za potraty a proti potratom, ale musí mať základnú výbavu a aspoň niečo vedieť. Keď sa pozriem na týchto ľudí, ktorí ani nemajú elementárne vzdelanie a netušia, ako čo funguje, tak potom čo od nich chcete? Počúvame, že Matovič sa nerozumie domácim financiám a teraz riadi financie. 85 percent verejnosti nedôveruje tejto vláde, to je výsledok ich práce, nie mojej. Domnievam sa, že tak ako rýchlo skončila vláda Ivety Radičovej, tak aj títo sú na dobrej ceste skončiť pomerne rýchlo.

Povedali ste, že keďže vaši kolegovia neakceptovali vašu stratégiu po vražde novinára, prenechali ste jednotku na kandidátke Petrovi Pellegrinimu, ktorý po voľbách odišiel a založil si vlastnú stranu. Vtedy strane Smer prudko klesli voliči. Odišli do strany Hlas?

– Niekedy sa pýtam, či dostanem profesionálnejšiu otázku k tomuto obdobiu. Máte tendenciu sa so mnou baviť v štýle, že tu je nejaká popová hviezdička, ktorá zaspievala jednu pesničku, potom sa na tri roky vytratila a teraz sa s veľkým comebackom vrátila. Takto sa so mnou rozprávate. Vyhral som štvoro parlamentných volieb a som najdlhšie slúžiaci premiér v histórii Slovenska. Budúci rok to bude 30 rokov, čo som bol prvýkrát zvolený ako poslanec do Národnej rady. Ja som chcel  odísť z politiky. Neviem, čo teraz všetci riešia, čo bolo v prvom pol roku 2020.

Tak ako to bolo?

– Povedal som, nech je Peter Pellegrini šéfom kandidátky a ja som na odchode.

Ale stále ste tu.

– Ale azda sa niečo stalo. Bolo jasne povedané, že tu bude nový predseda Smeru a ja mu budem pomáhať. Tento nový predseda bude na čele kandidátky vo voľbách. Tie sme prehrali. Nebola ani prijatá ponuka na predsedu z jeho strany a odišiel preč. Tak čo som mal urobiť?

Pán Pellegrini však povedal, že ste nikdy neboli kamaráti a že nikdy nesedel pri stole, keď sa lámali veci.

– Nebudem komentovať útlocitné vyjadrenia pána Pellegriniho.

Napríklad aj Erik Tomáš odišiel s pánom Pellegrinim. Pritom on bol vaša pravá ruka.

–  Bavíme sa však o vývoji. Pýtali ste sa ma na stratégiu po roku 2018. Tvrdím, že sme mali dať verejnosti náš príbeh. Mali sme od začiatku vysvetľovať, že ide o bohapusté klamstvo, pokiaľ ide o spájanie Smeru s mafiou a zodpovednosti za vraždu.

Na preukázanie toho čo vravíte, slúži vyšetrovanie.

– Od začiatku ste to všetci tvrdili a ste mi nosili šibenice. Pred môj byt chodili ľudia od Matoviča a vykrikovali, „poď von, aj s manželkou ťa popravíme ako  Ceausesca“, ja si pamätám veci, čo sa udiali. Ja som ťahal ďalej a vláda dokončila svoj mandát, a preto som v roku 2018 odišiel, aby vláda dovládla s predstavou, že idem od toho preč. A niekto tú predstavu zrušil. Povedal, že to chce inak, v poriadku, šiel si svojou vlastnou cestou. Ale ja som nemohol nechať funkčné štruktúry strany, ktorá je medzinárodne zakotvená, len tak v lufte. Povedali, že odchádzajú, tak ja zostávam. To je celý príbeh.

Ale máte predsa aj zdravotné problémy.

–  Čo keď mám zdravotné problémy, koľko ľudí má zdravotné problémy? V septembri tohto roku som vynechal iba tri dni, pokiaľ ide o športovanie, pre nádchu. A teraz mám v práci zavesenú veľkú tabuľu, pretože som si na október vyhlásil kemp. Pre mňa to znamená, že pôjdem 31 dní vkuse každý deň. Tak sa bavme o zdravotných problémoch u človeka, ktorý včera večer zavesloval 15 kilometrov a ráno som bol behať  a zajtra zasa pôjdem. Mám 57 rokov. Ak som schopný podávať takéto športové výkony, tak, prosím, nehovorme o zdravotných problémoch.

Odchod z politiky sa teda nekoná?

– Jediné, čo ma trápi, je to, že som neuveriteľne meteosenzitívny.

Ako ste vraveli, pôsobíte dlho na politickej scéne. Aj váš profil vo Wikipédii je pomerne obsiahly. Mimo iného sa na ňom píše, že vašou partnerkou je Katarína Szalayová.

–  Pri všetkej úcte k vám, ste posledná na svete, s ktorou by som sa ja delil o svoje súkromie.

To je čiara, ktorú sa mi nepodarí prekročiť?

–  Aspoň uznajte jednu vec. Nikdy som svoje súkromie nezneužíval v politickej kampani, nikdy som tam neťahal svojich blízkych a neukazoval ich ako cvičené opice. To  sa dnes často deje.

Je to aj so sociálnymi sieťami, je teraz boom.

–  Dobre, tak je boom, ale preto, aby som mal tritisíc lajkov, nebudem zneužívať vlastnú rodinu na politické ciele. Nikdy som to nerobil a robiť to nebudem. A čo sa týka môjho súkromného života, pokiaľ ma nezaujímajú cigánske pinďúre, tak nemáte dôvod sa ma na nič pýtať. To je môj súkromný život a bodka.

Tak sa teda spýtam na Moniku Jankovskú, ktorá sa priznala ku korupcii. Vy ste jej poďakovali za kus dobrej roboty. Ako si to máme vysvetliť?

–  K čomu sa priznala? K nejakej vážnej trestnej činnosti?

Prijala úplatky, podplácala, ovplyvňovala súdy.

– Koľko podľa vás lekár berie za pôrod?

Ja sa pýtam, za čo ste ďakovali Monike Jankovskej.

– Viete, je trestná činnosť a trestná činnosť. Mne pripadá veľmi smiešne, keď tu vidíme, že niekto vraj zobral nejaký televízor a hovoríme tu o nejakej neuveriteľnej korupčnej činnosti, ktorá sa tu diala. V prípade pani Jankovskej naďalej zotrvávam na mojich slovách. Pracoval som s ňou ako so štátnou tajomníčkou. Riešili sme napríklad, či by nebolo správne, aby štát mal profesionálne zastupovanie všetkých sporov, ktoré má v súkromnej sfére, riešila otázku spotrebiteľov. Všetko, čo som od pani Jankovskej očakával ako od štátnej tajomníčky, všetko urobila. Ale ja som nedržal nikdy sviečku nikomu pri večerných stretnutiach, nehovorím len o pani Jankovskej. Ale podľa toho, čo sa udialo, jediným výsledkom tohto honu na pani Jankovskú je, že jej zistili prd makový, prepáčte za výraz, a po druhé, že jej zničili zdravie. Aj ako som bol na pojednávaní Dušana Kováčika, bol som veľmi prekvapený, ako niektorí novinári potom, keď tá nešťastníčka Záleská povedala 14 rokov, kričali „konečne, to je ono“. Ste sa zbláznili všetci?

Súd robí rozhodnutia na základe dokazovania, dôkazov.

– Koľkokrát ste napísali vo vašom denníku, že dali 70 návrhov  dôkazov obhajcovia Kováčika na súde a Záleská ani jeden z tých dôkazov nepripustila.

Myslím, že sme to pokrývali objektívne.

– Ešte raz, nepripustila.

Sudca asi vie vyhodnotiť, či sú dôkazy relevantné alebo nie.

–  To akože  obhajoba predloží 70 návrhov na vykonanie dôkazov vrátane vypočutia takých ľudí, ako sú sudca Kliment a sudca Hrubala, ktorí pustili toho Kudličku z väzby.

Pán sudca Hrubala to vysvetlil. 

– Samozrejme, vám to musí stačiť.

Myslím, že dal celkom relevantné odpovede.

– Vy ste naozaj úžasní. Je tu svedok František Imrecze, ktorý, keď ešte v čase, keď nebol obvinený ani vo väzbe, povedal, že zobral minister Mikulec 100-tisíc eur úplatok.

To má vyplývať z nahrávky, na ktorej mal údajne na toto prikývnuť, čo je však zo zvukovej nahrávky ťažko preukázateľné.

– 100-tisíc eur zobral ako úplatok. Vy ste šli za Mikulcom, ten povedal, že nie je to pravda a vy fajn, ďakujeme, vy ste skvelí, toto sme od vás potrebovali počuť.

K nahrávke však predsa musí byť aj ďalšie dokazovanie.

– Dobre, tak sa spýtam inak. Aký dôkaz je na to, že Dušan Kováčik zobral peniaze od Makóa? Dajte mi dôkaz okrem tvrdenia Makóa.

Nevidela som spis.

– Je len tvrdenie Makóa, že vzal peniaze. A to je ten Makó, opäť sa pýtam, či ste robili s tým, že dostal štátne zákazky?

Áno.

–  A viete o tom, že dostáva ďalšie štátne zákazky?

Áno a tiež povedal, že od firmy je odstrihnutý. Aj vy môžete povedať, že ste bývali v komplexe Bonaparte a nemáte nič spoločné s odsúdeným Ladislavom Bašternákom.

–  Nie ste korektná. Na tlačovej konferencii, kde chodia aj vaši novinári, sme predložili dôkaz, výpoveď pána Makóa, kde priamo v tej výpovedi hovorí, že firma Lama je moja firma. Dostali to všetci novinári, bolo to odfotené a vy mi tu teraz rozprávate, že je odstrihnutý.

Ale v minulosti.

–  Jasné, to znamená, že teraz je všetko v poriadku, lebo vám to povedal pán Makó. Tak potom nech povie Tibor Gašpar, že to nie je pravda. Nech povie každý, kto je dnes vo výkone väzby, že to nie je pravda a dajte im pokoj. Lebo to vám stačí.

Povedali ste aj to, že bolo obludné zadržanie exšéfa inšpekcie Adriána Szabóa, ktorý sa tiež priznal k skutkom, ktoré sú mu kladené za vinu.

– To je ten televízor? Tak sa bavme o reálnych veciach. Útok na Szabóa bol evidentný, pretože sa potrebovali zbaviť inšpekcie. Ale bavíme sa o veciach, ktoré už verejnosť nemá šancu stíhať. Náš poznatok je veľmi jasný. Tajná služba povedala, že sa manipulujú trestné konania a že vyšetrovatelia pracujú s mafiánmi, aby im dávali krivé výpovede. To bola podstata tej tajnej správy, ktorá bola v parlamente prečítaná.

No mala len spravodajský charakter.

– Opäť nie ste profesionálna, pretože sa 1 000-krát povedalo, keďže na schôdzi Národnej rady bol pán Aláč, riaditeľ SIS, a na otázku poslancov, že či to, čo je napísané v tej správe, je pravda, povedal, že všetko je podchytené procesnými dôkazmi, ktoré sú použiteľné v trestnom konaní. Azda ste čítali to obvinenie proti tým štyrom vyšetrovateľom.

Ktorých prepustili.

– O čom bolo to rozhodnutie v prípade Čurillu? To bolo prepustenie z väzby, to nemá nič spoločné s obvinením. Oni sú naďalej trestne stíhaní a sú obvinení z manipulácie spravodlivosti z toho, že si na kolene vymysleli o deviatej večer celý ten zločin a že popritom vyrábali dôkazy, úradné záznamy a realizačné návrhy a ďalšie veci. Ak to takto urobili v prípade pani Santusovej, lebo išlo prípad Santusovej a inšpekcie, čo keď to takto urobili v prípade Milana Lučanského, ktorý zomrel? V prípade Tibora Gašpara, Kajetána Kičuru? Jasné, že to tak urobili. Aj prípad Dušana Kováčika je do neba volajúci príklad nespravodlivosti a obrovskej politickej nadpráce, ktorú urobila sudkyňa Záleská. A koho je Záleská kamarátka? Tódovej z denníka N, ktorá písala nenávistné články na Dušana Kováčika.

Áno, to už ste viackrát vraveli.

– Tak vidíte. Ale sa vám to nepáči.  Záleská sudkyňa, jej kamarátka Tódová napísala stovky nenávistných článkov.

Ale Monika Tódová nie je platená z našich daní. Nie je ani členkou parlamentu.

–  Tam ide o to  evidentné prepojenie.

To nás nemá prečo zaujímať. Keď sa vrátime k tým štyrom vyšetrovateľom, proti nim mal svedčiť pán Ján Kaľavský, na ktorého je však vydaný medzinárodný zatykač.

– Čítali ste odpočúvania? O čom sa teraz bavíme?

Že ten, kto donášal, má na krku tiež obvinenie.

– Štyria vyšetrovatelia NAKA sa stretli večer 16. júla na NAKA a komplet si vymysleli trestné stíhanie, ktoré sa týkalo pani Santusovej. Komplet si vymysleli dôkazy. Toto však nie je na základe výpovedí svedkov, to je na základe presných prepisov odpočúvaní, pretože boli legálne odpočúvaní. Tá správa SIS už od mája hovorí, pozor, vymýšľajú si trestné  veci, manipulujú. Za normálnych okolností by Zeman, Petrov a Dömötör mali sedieť 15 rokov vo väzení.

Senát upozornil, že obvinenie je neopodstatnené.

– Ako toto môžete povedať?

Vychádzam z verejných zdrojov.

– Bolo zrušené obvinenie? Toto bolo rozhodnutie o väzbe, všetci štyria sú naďalej trestne stíhaní na slobode. Podľa mňa bola podaná sťažnosť, bude ešte rozhodovať nadradený súd o väzbe. Ale to nemá nič spoločné s tým, že boli odpočúvaní a odpočúvania boli použité ako hlavný dôkaz, pokiaľ ide o týchto štyroch vyšetrovateľov.

Chcete povedať, že Makó, Sklenka, Imrecze a ostatní klamu? Ich výpovede boli zmanipulované?

– Dajte mi dôkaz. Dajte mi odpočúvanie. Ukážte mi dôkaz o prevode peňazí.

Pre vás je dôkaz len odpočúvanie?

– Nie. Ale pýtam sa, do akej miery je pre mňa Makó dôveryhodný, keď je obvinený z 11 trestných činov a hrozí mu doživotný trest odňatia slobody. Čo by ste robili vy, keby vám hrozil doživotný trest a  policajti by vám povedali: Budeš si tu vymýšľať krížom-krážom, lebo potrebujem dostať Dušana Kováčika.

Musia sedieť aj iné súvislosti, okolnosti, iné dôkazy.

–  Čo sedí?  Nie je nič. V prípade Kováčika je len tvrdenie Makóa, že mu dal peniaze. A dostal 14 rokov.

Nie sme predsa v banánovej republike.

– A to teda sme. Podľa môjho názoru to, čo predviedla sudkyňa Záleská, vyvoláva potrebu skúmať jej trestnoprávnu zodpovednosť za ohýbanie zákona v budúcnosti. To je úloha OČTK. A pokiaľ ide o OČTK, sme v banánovej republike. Dokonca aj tí štyria vyšetrovatelia volali Zemanovi a navigovali ho, ako sa má zbaviť sledky. Hovorili aj o Petrovovi.

No zároveň máme aj inštitút spolupracujúceho obvineného. Každý má asi svoje zdroje.

– To ste už niekedy zažili, že policajt volá obvinenému, ktorému hrozí 25 rokov, že prosím ťa, ujdi.

Keď sa osvedčil ako jeho dobrý zdroj. Neviem, ako to funguje v polícii.

– Tak  by to asi nemalo tak byť, že mu budú pomáhať utekať. To vám neprekáža, že minister dal pokyn prezidentovi Policajného prezídia, aby prerušil zásah proti trom ľuďom a dvaja z toho ušli. A vy ešte určite aj veríte tomu príbehu, že chodil za kamarátkou do bytu, ktorý je presne tam, kde je byt Zemana.

Je to ťažko preukázateľné.

– Keby som vám ja takýto príbeh porozprával, tak neviem.

Hovorili sme nám tiež príbeh, keď ste bývali v komplexe Bonaparte a byt vám prenajímal odsúdený Ladislav Bašternák.

– Ja sa teraz bavím o tom, že minister dal pokyn na prerušenie zásahu proti trom obvineným.

Rozprávali ste predsa, že minister chodí do bytovky za kamarátkou, kde býva aj Zeman. Vy ste si prenajímali byt od Ladislava Bašternáka.

–  Že ja som mal prenajatý? Čo to má s týmto spoločné?

Tiež ste povedali nejakú verziu a príbeh.

–  A aj som prerušil zásah?

Nie.

–  Tak potom čo tu porovnávate?

 Len vravím, že každý môže mať nejakú verziu.

– To bol veľmi zlý pokus. No vám stačí, že povie, že šiel za frajerkou.

Povedali ste, že sa tlačí na svedkov a že sú vydieraní, aby niekoho udali a bude im znížený trest. No napríklad František Imrecze povedal, že sa priznáva, že ho to mrzí a že nikto naňho netlačil a nič si nevymyslel.

–  A čo mal povedať? To je také smiešne, čo teraz hovoríte.

Ono to vyzerá, že vy máte nejakú verziu, o ktorej nikto nevie.

–  Robili ste niekedy s trestnými vecami? Ak vám hrozí vysoký trest odňatia slobody a vám povedia vyšetrovatelia, poď udávať  a je dnes zrejmé, že písali vyšetrovatelia, čo majú obvinení hovoriť. Na 95 percent sú to všetko vymyslené veci. Preto, lebo nemajú reálne dôkazy a potrebujú tých ľudí zatvárať a dokazovať verejnosti, že to takto je. Čo napíšete, keď Kováčika oslobodia, lebo ho oslobodia. Neviem, či to bude Najvyšší súd, alebo to bude Ústavný súd, napíšete mu na titulnú stranu „sorry, pán Kováčik, všetci sa vám ospravedlňujeme“?

Písalo sa len to, čo povedal súd.

– On bude štyri roky vo väzbe ako nevinný človek, vám garantujem. A viete prečo? Lebo potrebovali tam namiesto neho človeka, ktorý na všetko prikývne hlavou. Pán Lipšic. Vám to neprekáža, že je právoplatne odsúdený zločinec? Veď on je v podmienke. Ukážte mi krajinu na svete, kde je špeciálny prokurátor právoplatne odsúdený.

My sme si ho však nezvolili.

– Ani ja. Ja som mal iný názor, ale ste ho  všetci  podporovali.

Myslím, že príliš zovšeobecňujete. Nie sú všetci nadšení.

–  Nie, nie. Pán Lipšic má stále vašu podporu, lebo robí najšpinavšiu robotu, akú môže robiť. Podvodom získal previerku PT, bral peniaze od Penty, 250-tisíc.

Áno, poznáme váš názor.

– Počkajte, no vidíte. Už sa vám to nepáči. Ja viem, že máte majiteľov penťákov, mne je to úplne jedno. Keby som ja zobral 250-tisíc od penťákov, čo tu so mnou robíte?

Ale už tieto vaše názory poznáme. 

–  Tisíckrát o mne opakujete vašu pravdu a ja nemôžem druhýkrát zopakovať nejakú vec.

Žiadnu pravdu som o vás nepovedala, iba sa pýtam. Vy ste povedali, že všetky obvinenia, ktoré boli postavené na kajúcnikoch, budú zrušené.

– Ak by malo byť odsúdenie človeka postavené len na kajúcnikovi, je to neudržateľné. Na to je judikatúra Európskeho súdu. Samozrejme, že kajúcnik môže byť jeden z podporných dôkazov, no musia byť iné dôkazy, ktoré to podporia. Ale pracovať s kajúcnikom ako s dôveryhodnou osobou, nie je možné. Nie je dôveryhodný ten človek. Pretože buď ho štát korumpuje, ako Makóa cez štátne zákazky Slovenskej pošty. Alebo ten človek má obrovské výhody, že namiesto toho, aby sedel vo väzbe, je na slobode. Alebo mu nezaistili majetok.

Nová vláda chcela mať protikorupčný status. Začali preto meniť ľudí aj na vysokých pozíciách. A k tomu niektoré zdroje vravia aj to, že vaša strana má stále vplyv. A aj z toho môže vznikať boj medzi inšpekciou a políciou.

– Žiadny boj tu nie je.

Spomína sa aj meno Roberta Kaliňáka, ktorý má mať stále veľké väzby na políciu.

– Toto je historka, ktorú sa pokúšate dostať do sveta. To nie je žiadny boj. Tu je vládna koalícia Mikulec, Matovič, Lipšic, ktorí hrubo zneužívajú trestné právo na politický boj. A je časť prokuratúry a polície, ktorá to nechce rešpektovať.

Sú tu však isté dôkazy.

– Ste mali odpočúvania, ste to nečítali? Si to komplet vymysleli.

Je tu polícia, máme zložky, ktoré by to mali riešiť.

– Sú tu odpočúvania, prepisy, ktoré všetci čítame. A z tých prepisov jednoznačne vyplýva, že si to celé vymysleli. Čo ešte odo mňa chcete? Aký dôkaz? Keby takéto dôkazy boli pri Kováčikovi, som ticho ako voš pod chrastou. Čo toto je za nezmysel, že Makóova firma dostane zákazku na prevoz hotovostných peňazí.

Spomenuli ste, či to preňho nie je nejaká odmena.

– To je korupcia. Štát korumpuje udavačov. A to už je druhý prípad. Najprv dostal 10 miliónov za stráženie Slovenskej pošty, teraz v lete. A teraz dostal ďalšie dva milióny. A toto je iba západ. Predpokladám, že dostane ešte stred, východ a to bude ďalších 10 miliónov. Toto je mimo akejkoľvek reality.

Ostro sa vyhraňujete nielen proti vláde. Nedávno ste povedali, že sa vám nepáči ani konanie pani prezidentky. Nedávno ste s ňou absolvovali aj osobné stretnutie. Nehodnotili ste ho však pozitívne, z jej strany prišla tiež rozpačitá reakcia. Čo ste očakávali od toho stretnutia?

– Ja som ho neinicioval.

Viem. Ale zrejme ste naň šli s nejakou agendou.

–  Pani prezidentka ma pozvala na stretnutie, myslím, že sa patrí prijať pozvanie hlavy štátu. Prijal som to na základe elementárnej politickej kultúry. Mal som jasné posolstvá, ktoré som chcel pani prezidentke povedať. Povedal som, čo sa tu deje, všetky tie prípady som jej objasnil, hovoril som o referende o ďalších veciach.

Čo vám na pani prezidentke najviac prekáža? Spájali ste ju s Georgeom Sorosom, no aj vaša vláda spolupracovala s jeho Nadáciou otvorenej spoločnosti.

–  Tu nejde o nadáciu. Keď sa stal prezidentom Slovenskej republiky Rudolf Schuster, tak sme aspoň vedeli, kto to je. Keď sa stal prezidentom Ivan Gašparovič, vedeli sme, kto to je. Tí ľudia mali za sebou profesionálnu a politickú kariéru, a tak to má byť. A potom prišla móda no name. Andrej Kiska a Zuzana Čaputová. Zrazu sa objavia nejaké mená, pracuje na nich celý tretí sektor, prichádzajú peniaze zo zahraničia. Hlavne ma na tom ruší, že títo ľudia sú nepripravení na výkon takejto dôležitej funkcie. Myslím, že Andrej Kiska je toho dostatočným príkladom.

Ale Zuzana Čaputová má vysokú dôveryhodnosť u občanov.

– Vy ste hovorkyňa prezidentky?

Nie. Len pripomínam štatistiky.

– Vy sa ma pýtate na názor, ja hovorím. Andrej Kiska, jeho posledné vyjadrenia a spôsob, akým komunikuje, to už je dehonestujúce pre hlavu štátu. Pani prezidentka sa stala prezidentkou ako „no name“. Nikto o nej nevedel, vedelo sa o nejakej skládke v Pezinku, ktorá má, mimochodom, mimoriadne zaujímavé pozadie, o čom by sa dalo veľa rozprávať. A stala sa prezidentkou a my sme to rešpektovali.

Takže vám prekáža, že je podľa vás neskúsená.

– Je veľmi neskúsená. Ale hlavne ráno povie A a poobede B. Nemôže ma presviedčať, že je milovníčkou referenda a robí všetko proti referendu. To nejde. Mala by byť prezidentkou všetkých. Pani Čaputová je prezidentkou vládnej koalície. Je mi to ľúto. To je náš pohľad. Ja jej ani neubližujem, nenadávam, správam sa k nej slušne. Prišiel som na jej pozvanie, sme sa porozprávali. Myslím, že to bolo veľmi kultivované stretnutie, ale ja azda nebudem chodiť na stretnutia  a rozprávať to, čo chcú odo  mňa počuť.

Teraz ste, čo sa týka referenda, zvolili opačný postup. Najprv ste jej povedali referendové otázky, a keď sa s nimi pani prezidentka nebude obracať na Ústavný súd, až potom začnete zbierať podpisy.

– To je nevyhnutné. Čo mám zasa vyzbierať  spoločne s mojimi priateľmi 600-tisíc podpisov a pani prezidentka to hodí do koša? To určite nie. My máme právo ísť ďalej a  prekvapuje ma, že všetci hovoria o referende, ako by ho chceli, od Kollára, ktorý je, mimochodom, dôveryhodný ako voda v prútenom koši.

S pánom Kollárom sa však zhodnete na nejakých otázkach.

– Na čom sme sa zhodli niekde? Nedávno sme žiadali, aby Národná rada rokovala o tom, že budeme môcť  novelizovať ústavu, aby referendum a ústavný zákon boli spôsoby, ako ukončiť volebné obdobie. Všetci hovorili, že s tým nemajú problém, že treba zmeniť ústavu. Prezidentka, Kollár, Sulík, Matovič, všetci. Došlo na hlasovanie a zrazu ich nebolo.

Mali vysvetlenie, že netušili, že sa o tom bude hlasovať a sú na dlhodobo plánovaných zahraničných cestách.

– Jasné, to sme počuli tisíckrát. Keby boli chceli, na tejto schôdzi to mohlo byť schválené. Pokiaľ ide o referendum, ja som pani prezidentke povedal, že táto krajina potrebuje ventil, že ak sa stane to, čo čakáme na jar,   prudké zdražovanie, obrovské rozpory vo vládnej koalícii, rozpad zdravotníctva, rozpad sociálneho systému, tu budú naozaj nepokoje. Ak chcete ľuďom dať ten ventil, môže byť len v tom, že ľudia budú mať možnosť znovu rozhodnúť o vláde. Nech rozhodnú demokraticky. Nechcem povaliť vládu na ulici. 85 percent ľudí nechce túto vládu, čo budeme čakať na 100 percent? Referendum je pre nás jediné východisko. Začína ma skôr šokovať to, čo sa deje v médiách. Že referendum o predčasných voľbách je protištátny čin.

To som nezachytila.

– Denník SME to hovorí veľmi otvorene. Hovorí sa, že robiť verejné zhromaždenia je nesprávne, ale veď predsa máme právo na zhromažďovanie. Začína sa uplatňovať taká rétorika, že ľudia nemôžu uplatňovať svoje práva, lebo to nevyhovuje tejto vládnej koalícii. My budeme tlačiť na referendum, lebo ľudia majú právo rozhodnúť. Lebo viete, na to, aby sme dali bankám 300 miliónov v podobe  zrušenia bankového odvodu, na to majú, ale deťom zobrať obedy, tak na to peniaze už nemajú.

Obedy zadarmo neboli až taká výhra. Boli aj okresy, kde deti dostali na obed suchý rožok s jablkom.

– Prudko stúpol počet detí, ktoré sa prihlasovali na bezplatnú stravu, tak tento argument si môžete nechať tu vo vašom denníku.

My sme o tom písali, takže si to pamätám.

– My s tým reálne pracujeme. Čiže my budeme ďalej s tým pracovať, návrat k právnemu sociálnemu štátu, referendum a verejné protesty. Takže 17. októbra Rimavská Sobota, pozývam každého.

Vy osobne tam budete?

– Samozrejme. Čakáme niekoľko tisíc ľudí.

Vrátim sa ešte k zdražovaniu. Vraveli ste, že vzhľadom na nárast cien energií si ročne môžeme priplatiť o 300 až 400 eur. Keď sme to preratávali, tak aj pre domácnosti, ktoré vykurujú plynom, to bude okolo 100 eur ročne.

– Kto vám to rátal?

Analytici.

– Z ministerstva hospodárstva?

Nie.

– Zatiaľ neurobili nič. Sulík ušiel z parlamentu pri téme energií. Zatiaľ sa zmohol len na to, že chce urobiť to, čo sme mu navrhovali, zníženie TPS (prevádzkovanie systému, pozn. red.). Keď sme boli my vo vláde, ceny boli stále stabilné. Len čo sú vo vláde oni, ceny idú hore.

Ceny energií stúpajú na celom svete.

–  A čo nám nestúpali? Veď aj my sme mali v jednom okamihu cenu skoro 100 eur za megawatthodinu. V roku 2009 alebo 2010 bola cena elektrickej energie takisto  okolo 100 eur a nešla tá cena nahor. Lebo sme pracovali s TPS, s regulačným rámcom. Pokiaľ ide o plyn, aké majú riešenie? Gazprom vyhlásil, že bude tuhá zima v Rusku, budeme prednostne zabezpečovať dodávky plynu na domáci trh. Okamžite vyletela cena hore. Pýtam sa, sú plné zásobníky alebo nie sú?

Pán Sulík povedal, že je to v poriadku, že netreba mať obavy.

– Do konca roka budú maximálne naplnené na 76 percent, teraz ani zďaleka nie sú naplnené na 76 percent a nemajú žiadne riešenie, pokiaľ ide o plyn, pokiaľ ide o domácnosti, malé a stredné podniky.

Hypoteticky, ak by ste sa zasa dostali do vlády, vy viete dať Slovensko do poriadku?

– Na hypotetické otázky neodpovedám, ale jedno viem určite, nikto pre sociálny štát nespravil toľko ako Smer-SD.

Nie všetky opatrenia sa však osvedčili. Napríklad vlaky zadarmo.

– Čo sa vám nepáčilo na vlakoch zadarmo?

Museli to dotovať železnice, takže vlaky boli v strašnom technickom stave.

– Všetko, čo dáte ľuďom z hľadiska sociálneho balíka, tak niečo sa musí na konci dňa zaplatiť. Samozrejme, že to tak je. Ale tu išlo o to, aby ľudia mali možnosť cestovať vlakom. Študenti, dôchodcovia. To bolo unikátne rozhodnutie, po ktorom pozerajú aj iné krajiny. Ak niekto povie, že vlaky zadarmo boli zlé, tak potom neviem.

Tak keď vo vlaku prší, rastú v ňom huby, má hodinové meškanie. To nie je ideál.

– Tie doplatky boli smiešne z pohľadu nákladov na celú železnicu ako takú. Myslím, že bolo povinnosťou riešiť súčasne aj zabezpečenie vlakov zadarmo a aj skvalitňovanie železničnej dopravy. Ja len vravím, že vieme vrátiť sociálny rámec, ktorý sme už nastavili.

Je z čoho?

– Táto vláda hovorí, že žiadna vláda v histórii nemala toľko peňazí, ako má táto vláda. Na otázku, či na to je, tvrdím áno, tvrdia to samotní predstavitelia koalície.

Na druhej strane tvrdia, že po vás zdedili veľké dlhy a musia dotovať.

– Aké dlhy zdedili, keď verejný dlh bol 48 percent, nezamestnanosť bola najnižšia v histórii, zamestnanosť najvyššia v histórii a deficit sa blížil k nule?

Hovorí sa napríklad o reforme zdravotníctva, ktoré je po vašej vláde v katastrofálnom stave.

– To nie je pravda. Tu v Bratislave bola Nemocnica svätého Michala postavená za našej vlády, plus bolo rekonštruovaných kopa pavilónov po celom Slovensku. To je lacná výhovorka, lebo nevedia, čo majú robiť. Mali sme niekoľko rôznych konferencií, kde som hovoril už na jeseň minulého roku, že tento vývoj je úplne jasný, hovoril som aj o vývoji Smeru. Buďte trpezliví, Smer sa vráti naspäť, prirodzenou cestou, prirodzenou robotou. A máme tu dnes tendenciu, ktorá ma oprávňuje hovoriť, že ak takto budeme ďalej robiť, máme šancu vyhrať parlamentné voľby.

Čo podľa vás značí, že poslanci nevzali na vedomie správu  o činnosti špeciálnej prokuratúry, ktorú predniesol v parlamente Daniel Lipšic? Je to nejaký signál proti jeho činnosti?

– Dostal iba hlasy vládnej koalície. V prípade Maroša Žilinku to bolo skoro 100 hlasov za jeho správu. Zoberte si, ako bol Žilinka zvolený, 123 hlasmi, čiže musela hlasovať koalícia a veľká časť opozície.

Proti činnosti Generálnej prokuratúry nemáte žiadne výhrady?

– Nemám dôvod. Ale mám obrovské výhrady, že na čele špeciálnej prokuratúry je právoplatne odsúdený zločinec za zabitie človeka.

Takže to nie je signál pre pána Lipšica, že mu to s dôverou škrípe aj v koalícii?

– On to vie sám, ale nikam neodíde, pretože je veľmi zaviazaný Matovičovi, keď mu pomohol vzhľadom na to, aké problémy mal. A Lipšic je pripravený, vzhľadom na svoj charakter, urobiť hocijakú špinavosť, ktorá na tomto svete existuje. Matovič veľmi potrebuje Lipšica.

Hovorili ste o predpovediach, čo teda  predpovedáte o Slovensku?

–  Predpovedám ďalší prepad dôveryhodnosti vlády. Je evidentné, že nebudú schopní ani míňať peniaze, ktoré majú z európskych fondov. Budú pokračovať vnútrokoaličné spory, ktoré sú na dennej báze.

Nič pozitívne?

– Nemám čo pozitívne. Veď si choďte sadnúť do pohostinstva do nejakej dediny a vypočujte si názor ľudí na túto vládu. Nemáme dobrý výhľad. Bude narastať agresivita, napätie v spoločnosti. Jediný ventil je referendum a predčasné voľby.

A predpoveď pre vašu stranu? Nechystáte odchod?

– Ako môžem odísť z politiky, keď bolo všetko dohodnuté, a ten, čo mal byť predseda strany, povedal, že nechce. Ja mu (Peter Pellegrini, pozn. red.) želám všetko dobré, ale nebude to mať ľahké v politike. A ja sa nebudem vyjadrovať tak, ako sa on vyjadroval na moju adresu naposledy vo vašom rozhovore.“

Nevyjadroval sa hanlivo o vašej osobe. Len povedal, že ste neboli kamaráti.

–  Mám to komentovať? Nebudem to komentovať.

Pokojne môžete.

– Ja do osobných vecí nejdem. Chlapci vždy stáli v prvom rade, keď sa rozdávali funkcie, ale keď išlo o zodpovednosť, tak zutekali. Majú rovnakú mieru zodpovednosti za všetko aj za to, čo sa stalo zlé, takú, akú mám ja.

Veď pán Pellegrini priznal svoju zodpovednosť.

– Tak sa nemôžu tváriť, že sú svätí za dedinou. Ja nepôjdem nikdy do osobných vecí tohto typu. Ale pravda je taká, že ak niekto chce byť lídrom, tak musí byť schopný byť lídrom aj bez toho, aby mu niekto stál za chrbtom.

Kto?

– Ak niekto chce byť lídrom, tak musí preukázať schopnosť byť lídrom aj bez toho, aby mu niekto držal chrbát.

Pýtam sa, kto drží chrbát Petrovi Pellegrinimu?

– Nemám rád politikov, ktorí sú ako papierové palice, o ktorých sa neviete oprieť. A z tohto dôvodu som presvedčený, že Smer vyhrá parlamentné voľby.

Celý rozhovor s Robertom Ficom si môžete vypočuť aj na spotify TU:

Zdroj: pluska.sk / spotify.com

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.