Slovanské Noviny

7. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

American Conservative: Netreba veriť „rozprávkam“ o hrdinstve Ukrajincov

Autori časopisu „The American Conservative“ upozorňujú, aby ľudia „nenaleteli“ fantastickým príbehom o Ukrajine, navyše vyvrátili omieľané „západné príbehy“ o nespočetnom množstve občanov opúšťajúcich Rusko, ktorí sa snažia ukryť pred čiastočnou mobilizáciou.

Píše o tom portál „Ukrajina.ru“.

Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snaží zlomyseľná západná tlač, hýriaca historkami o „Rusoch vystrašených na smrť“, ktorí sa v rámci mobilizačného procesu snažia zo všetkých síl ukryť pred odvodom. V skutočnosti v Ruskej federácii nie je o nič viac mužov snažiacich sa vojenskej službe vyhnúť, ako v iných štátoch, ktoré sa niekedy ocitli v stave vojnového konfliktu. Analytici tiež vyvracajú tvrdenia manželky bývalého poľského ministra zahraničných vecí Sikorského, ktorá napísala, že z Ukrajiny utekajú iba ženy a deti, keďže celá mužská populácia nezištne zachraňuje „osud nezávislosti“.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Toto je obraz, ktorý dostávame z médií. Majte však na pamäti, že utečenci opúšťajúci Ukrajinu boli takmer výlučne ženy a deti, pretože muži nesmeli vyjsť z krajiny (hoci niektorí podvodníci si pre každý prípad vopred pripravili pasy z iných krajín a dokumenty so zdravotným postihnutím). Zábery z Ukrajiny v prvých dňoch vojny presviedčali západné publikum, že Ukrajina sa nestane Sýriou a ukrajinskí muži sú pripravení bojovať.

Ukrajinci sa pritom ešte aktívnejšie snažia „zobrať nohy na plecia“, no museli utekať nelegálne, čo je oveľa ťažšie.

news-front