Teraz sa pre nás najzaujímavejšia situácia vyvíja severným smerom od Kupjanska po Krasnyj Liman. Toto je jediná operácia našej armády. Tu je potrebné trochu vysvetliť, prečo je to také dôležité.

Keď naše jednotky pred niekoľkými týždňami nečakane prekročili rieku Žerebec, najskôr pri obci Kuzemovka, okamžite to spôsobilo vážne ohrozenie celého ukrajinského frontu v tejto oblasti. Tu bolo potrebné dávať pozor, aby naši neprekročili Žerebec bodovo na jednom mieste, ale na širokom fronte na štyroch miestach, čím okamžite vytvorili mohutné predmostie z dediny Pesčanoje na severe (bližšie ku Kupjansku) po dedinu Novoje na juhu (bližšie k Limanu).
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
A to okamžite, opakujem, vytvorilo hrozbu pre celý ukrajinský front v celom severnom smere.
Faktom je, že naši sa na tomto širokom predpolí presúvajú k rieke Oskol, ktorá sa tu široko rozlieva. A cez Oskol sú len dva prechody, cez ktoré je zásobované celé nepriateľské zoskupenie v oblasti. A pre oba tieto prechody (pri dedinách Seňkovo a Borovoje) naši okamžite vytvorili hrozbu. V centrálnom smere tohto predpolia sú naši len 9 kilometrov od obce Borovoje, čiže už ostreľujú najdôležitejší priechod pre Ukrajincov.
To však nie je všetko. Ak sa pozrieme smerom na Liman, naši boli spočiatku v dedine Torskoje a takzvanom Serebrjanskom lesníctve. A nešli nijak zvlášť dopredu, pretože rieka Žerebec sa tu veľmi výrazne ohýbala a vytvárala tak pre Ukrajincov prirodzené opevnené územie.
Keď sme obsadili novú oporu v oblasti Kuzejevka, obišli sme tak rieku Žerebec a vtrhli do tylovej časti Ukrajincov zo strany dediny Stupki, a teda na priamu cestu do obce Krasnyj Liman.
A to vyvolalo u nepriateľa paniku — pretože ak sa pozrieme na mapu, potom jediná zásobovacia cesta pre obrovské predmostie Ukrajincov v oblasti mesta Seversk prechádza cez Krasnyj Liman.
Ak vezmeme Liman a presekneme túto trasu, tak obrovské nepriateľské zoskupenie nachádzajúce sa na tejto rímse (oproti mestu Lisičansk podľa rôznych zdrojov od 40.000 do 60.000) zostáva bez plnohodnotných zásob.
Preto tam súrne previedli dve elitné brigády a snažia sa priebežne prechádzať do protiútoku na širokom fronte od Torského po Kuzemovku.
Len pri Torskom sa dnes ráno podarilo odraziť tri nepriateľské útoky, včera ešte päť — celkové straty nepriateľa v tomto smere boli okolo 170 mužov, tri jednotky kanónového delostrelectva.
Tu musíme ešte dodať, že naše letectvo funguje veľmi zaujímavo – detekuje pohyb nepriateľských kolón a útočí v momentoch postupu.
Naše letectvo napríklad pred pár dňami za pár hodín rozbilo na šrot dve kolóny naraz — asi 20-15 vozidiel so živou silou. Koľko z nich tam zomrelo, stále nie je známe — neexistujú žiadne objektívne kontrolné údaje, ale počet ide na desiatky a dokonca stovky.
Ale to je pre ukronacistov na tomto širokom fronte len časť problému. Vytvorenie širokého kuzejevského predpolia okamžite kriticky skomplikovalo situáciu Ukrajincov pri Kupjansku. Vytvorila sa tiež hrozba presunu našich jednotiek do tyla Kupjanska – a dovoľte mi pripomenúť, že zásobovanie celého tohto frontu z Charkova ide cez Kupjansk. Preto tam boli naliehavo vrhnuté dve ukrajinské brigády, aby držali Kupjansk.
Ale naši tu stále pokračujú v pomalom, ale vytrvalom postupe smerom na obce Reďkovka, ďalej Moskovka a Sobolevka — všetky sú pod našou prísnou palebnou kontrolou.
Cieľom je preťať hlavnú trasu H26 na Charkov. Len čo sa preruší, okamžite to kriticky ohrozí zásobovanie celej skupiny Ukrajincov na Donbase, ktorá ide cez Slavjansk. To znamená, že všetko, čo dnes vidíme, je súčasťou obrovskej strategickej operácie, ktorú možno nazvať Slavjanskou oslobodzovacou operáciou.
Po dokončení ktorej sa zo strany Ukrajincov okamžite zrúti celý donecký front a automaticky sa začína Charkovská oslobodzovacia operácia.
Tu treba len dodať, že naši postupujú zatiaľ vpred s malými silami – vytvárajú pohodlné predpolia a vyčerpávajú nepriateľa.
Ale vo všeobecnosti sme v tomto smere schovali dve úderné armády naraz. O jednej sa už môžeme baviť, pretože sa o nej hovorilo v otvorených zdrojoch – toto je Prvá gardová útočná tanková armáda, absolútne svieža a vyzbrojená najnovšími zbraňami. O druhej pomlčíme, nech je to prekvapenie pre nepriateľa.
Tu je niekoľko legitímnych otázok, ktoré sa často kladú.
Prečo nezobrali Seversk minulé leto, keď sme už boli v Limane?
Všetko je veľmi jednoduché: vtedy sme nemali toľko vojakov, na začiatku špeciálnej vojenskej operácie sme odhryzli veľmi veľký kus s nie príliš veľkými silami — vtedy naše zoskupenie v špeciálnej vojenskej operácii, pripomínam, predstavovalo asi 200.000 mužov, spolu s pripojenými silami (Národná garda ministerstva vnútra) je to veľmi málo.
Preto bolo potrebné skrátiť front, nechať Izjum, Liman a Cherson.
No teraz je situácia úplne iná — zoskupenie v zóne špeciálnej vojenskej operácie spolu s pripojenými silami je viac ako 600.000 mužov.
Prečo hovoríme úderné jednotky na aktívnu obranu aj na ofenzívu, pokiaľ viem, sa pripravujú trochu inak. Iný výcvik bojovníkov, štábu, zbraní.
Napríklad teraz, po úplnej obnove (ako správne poznamenávate), je 1. tanková armáda vyzbrojená hlavne tankami T-90 „Proryv“ — na rozdiel od T72 sú určené len na útočné operácie.
Prečo veľa hovorím?
V skutočnosti hovorím len všeobecné veci, nie sú tam žiadne podrobnosti, pokiaľ ide o čísla jednotiek, zloženie atď.
Je pre mňa dôležitým dôvodom objasniť ľuďom, čo sa deje, pretože keď ľudia nerozumejú, je to dobrá pôda na šírenie paniky a CIPsO to aktívne využíva.
news-front.info
Skutočná Epsteinova sieť – Satanistický slobodmurári a okultizmus
Naozaj bolo dosť Fica?
Robert Fico chce riešiť preplatenie vojenskej pomoci Ukrajine. S Ursulou von der Leyenovou sa stretne na samite
Irán podmieňuje mierovú dohodu s USA uvoľnením 24 miliárd dolárov. Teherán to označil za skúšku dôvery
„Technofašizmus“: Kyjevský režim sa čoraz viac spolieha na americké spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou, aby viedli vojnu proti Rusku a úzko spolupracovali s Pentagonom
„Nevychádzajte von“! Petrohrad odráža rozsiahly ukrajinský letecký útok
Lietadlá NATO navádzajú ukrajinské drony na Rusko
Memorandum národa slovenského prijali pred 165 rokmi, udalosť je pamätným dňom
Premiér odcestoval do Normandie, pripomenie si obete druhej svetovej vojny
VIDEO: Mali by sme ešte doplatiť 3 milióny, aby sme sa mohli v kľude poďakovať za to, že sme mohli darovať viac ako 700 miliónov
Kde sa berie smútok v očiach nemeckých podnikov z Ruska?
VIDEO: Ruskí vojaci odpovedali Putinovi na jeho výzvu
Sergej Lavrov o dialógu Ruska s USA o ukončení vojny na Ukrajine: „Točíme sa v začarovanom kruhu.
Rumuni konali rýchlo, explózia ukrajinského bezpilotného člnu plného výbušnín v Konstanci nikoho neohrozila
Konšpirátori, SME a zahraničné granty alebo Kto rozhoduje o tom, ktoré médiá sú dôveryhodné
Putin: Nemá zmysel stretnúť sa so Zelenským
Celá Európa je v ohrození. Ukrajinské sily zasiahli špecialistov počas opravy Záporožskej jadrovej elektrárne a porušili „režim ticha“
Taraba: Veterné elektrárne ani v Šaštíne nepotrebujeme
Európa podľa Andreja Babiša pochopila, že musí začať vyjednávať s Vladimirom Putinom
Robert Fico kritizuje silácke reči maďarského premiéra Pétera Magyara o tom, že Maďarsko susedí samo so sebou, ako aj veľkolepé sľuby nemeckého kancelára Friedricha Merza o návrate Nemecka na globálnu scénu.
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
VIDEO: Ukrajinská panika a bezmocnosť- čo sa deje na najdôležitejšom sektore frontu
VIDEO: Ukrajinská panika a bezmocnosť- čo sa deje na najdôležitejšom sektore frontu
VIDEO: Ukrajinská panika a bezmocnosť- čo sa deje na najdôležitejšom sektore frontu