Medzi účastníkmi boli aj župani Turčianskej a Liptovskej stolice. Jeho poslaním bolo prijať národný program, na základe ktorého by sa presadzovali slovenské národné požiadavky.
K základným dokumentom národno-emancipačného procesu formovania moderného slovenského národa patrí aj Memorandum národa slovenského zo 7. júna 1861.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky prostredníctvom zákona z 20. októbra 1993 rozhodli, že 7. jún bude pamätným dňom Slovenskej republiky pod názvom Výročie Memoranda národa slovenského.
V Turčianskom Svätom Martine sa 6. a 7. júna 1861 konalo Slovenské národné zhromaždenie, na ktorom sa zúčastnilo okolo 6000 zástupcov slovenského národného života. Medzi účastníkmi boli aj župani Turčianskej a Liptovskej stolice. Jeho poslaním bolo prijať národný program, na základe ktorého by sa presadzovali slovenské národné požiadavky, predovšetkým v súvislosti s pripravovanou novou ústavou Uhorska.
Prebiehalo na voľnom priestranstve pod lipami pred evanjelickým kostolom. V diskusii vedenej Jánom Franciscim sa posudzoval návrh programového dokumentu, ktorého hlavným zostavovateľom bol Štefan Marko Daxner. Osobitná pozornosť sa venovala Daxnerovmu návrhu na vytvorenie samosprávneho Hornouhorského slovenského Okolia (dištriktu).
Búrlivo sa rokovalo aj o tom, komu má byť memorandum adresované, či iba uhorskému snemu alebo aj panovníkovi. Účastníci rokovania 7. júna 1861 prijali konečné znenie Memoranda národa slovenského.
Memorandum kládlo dôraz na potrebu zabezpečiť svojbytnosť slovenského národa a jeho rovnoprávnosť v rámci Uhorska. Deklarovalo nároky na slovakizáciu správy, súdnictva a školstva na území samosprávneho Hornouhorského slovenského Okolia.
Požadoval sa adekvátny pomer v používaní slovenčiny a maďarčiny v úradnom styku a vo vyučovaní. Medzi požiadavky patrilo zriadenie slovenskej právnickej akadémie či povolenie zakladať slovenské kultúrne spolky. Ustanovil sa 23-členný Slovenský národný výbor, ktorý mal presadzovať požiadavky z memoranda.
Memorandum odovzdali podpredsedovi snemu Kolomanovi Tisovi aj panovníkovi. Uhorský snem však o memorande nerokoval. Panovník 22. augusta 1861 totiž snem pre protiviedenské nálady rozpustil.
Požiadavky sa nepodarilo naplniť, ale neskôr sa o memorandum opierali zakladatelia Matice slovenskej v roku 1863 i zakladatelia Slovenskej národnej strany v roku 1871. Požiadavky tiež ostali základným programovým cieľom slovenských národovcov aj v ďalšom období do vypuknutia prvej svetovej vojny.
Hnutie Republika k Memorandu
K historickej udalosti sa stretli predstavitelia národného hnutia REPUBLIKA priamo v Martine, kde požiadavky aktualizoval na súčasnosť Milan Uhrík.
Chceme, aby bol slovenský národ zvrchovaným pánom na svojom území a dôstojným partnerom v rámci Európy.
Hoci máme vlastný štát, tak doba sa veľmi nezmenila. Ako požadovali naši predkovia pred 162 rokmi, tak žiadame aj my dnes:
Uznanie svojbytnosti slovenského národa, ktorá je dnes potláčaná Bruselom a aj tzv. slovenskou vládou.
Uznanie samosprávnosti slovenského územia – aby sme o našom území rozhodovali sami. My rozhodneme, koľko imigrantov na naše územie (ne)prijmeme a koľko zbraní (ne)prevezieme.
Používanie slovenských štátnych symbolov – aby slovenské vlajky na budovách a úradoch nenahrádzali vlajky európske, dúhové alebo ukrajinské.
Zastavenie protislovenských mimovládnych organizácií a podpora inštitúcií rozvíjajúcich slovenskú suverenitu, svojbytnosť a štátnosť.
skspravy
Cukrovinky z čias nacizmu predáva pekáreň v Nemecku. Veľkonočné zajačiky jazdia na tankoch či strieľajú z diel
“Bude to prospešné pre oba naše národy”: Ukrajina sa dohodla na predaji svojich zdrojov so Spojenými štátmi
VIDEO: Německá televize natočila reportáž z utajeného výcvikového kempu Ukrojugend na Ukrajině, kde velitelé podle vzoru elitních škol “SS Napola” cvičí děti ve věku 10 let a starší k boji proti Rusům.
Prímerie na Ukrajine je v súčasnosti nereálne, vyhlásil ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.
VIDEO: Tibor Gašpar kritizoval podprahovú manipuláciu TA3 na podporu politických mimovládok, ktoré majú problém dokladovať vynaloženie obrovských finančných prostriedkov na svoj politický aktivizmus
Zelenskyj vyzval na vytvorenie tlaku na Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine.
Taká sláva tu ešte nebola!
Z biča na sorošove mimovládky ostal iba prútik: Poslanci schválili zákon o neziskových organizáciách. Mimovládky aj opozícia reagujú, chcú sa obrátiť na prezidenta
Orbánova vláda schválila návrh „rozpočtu mieru a podpory rodín s deťmi“.
VIDEO: Katarský emir na stretnutí s Vladimirom Putinom vyhlásil, že Izrael nedodržal dohodu o prímerí v Gaze a na jej území obnovil boje
Príklad pre Európu. Rusi vyhodnotili experiment v ktorom všetkým migrantom na letiskách odobrali odtlačky prstov
Prečo sa Američania stiahli z poľského Rzeszowa?
Nemecké rakety Taurus pre Ukrajinu? Británia to rada podporí
Prezident Republiky srbskej: “Teraz sa mám báť nejakej ženy z Bruselu, ktorá niečo bľabotá?”
VIDEO: Niekdajší štátny tajomník rezortu pôdohospodárstva Maroš Záhumenský o slintačke a krívačke ako o bioterorizme
Niekoľko poznámok k schválenej pandemickej zmluve WHO, na ktorej sa progresívci & globalisti evidentne „vybláznili“
VIDEO: „Jsme možná na pokraji něčeho, co bude velmi důležité pro celý svět!,“ prohlásil Trumpův vyjednavač Steve Witkoff
VIDEO: Fínska televízia zverejnila doteraz nepublikované zábery ako terorista Cintula strieľal v Handlovej na premiéra Roberta Fica
„Američania nepotrebujú obskúrnu agentúru, ktorá by ich „chránila“ pred prejavmi tým, že ich umlčí, cenzuruje alebo zakáže.
„Maďarsko podporuje mier, nie Ukrajinu. Brusel chce viesť vojnu,“ vyhlásil šéf maďarského rezortu diplomacie Szijjártó
zo sekcie
Memorandum národa slovenského: Sme tu najstaršími obyvateľmi
Memorandum národa slovenského: Sme tu najstaršími obyvateľmi
Memorandum národa slovenského: Sme tu najstaršími obyvateľmi