Rumunská armáda v nedeľu večer uskutočnila riadenú detonáciu morskej míny, ktorá bola unášaná blízko čiernomorského pobrežia.

Vyhlásenie ministerstva obrany Rumunska zverejnila dnes, 1. augusta, agentúra „Reuters“.
Oblasť Čierneho mora je Ukrajinou zamínovaná od 24. februára, pričom rumunskí, bulharskí a tureckí vojenskí potápači museli zneškodňovať morské míny unášané v ich vodách. Čierne more je dôležité pre prepravu obilia aj ropných produktov. Jeho vody obmývajú brehy Bulharska, Rumunska, Turecka, členských krajín NATO, ale aj Ruska a Ukrajiny, pripomína britská tlačová agentúra.
Rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že mína likvidovaná včera plávala asi 3,7 kilometra od pobrežia. Ide o druhého „nezvaného hosťa“, ktorého musela rumunská armáda od marca zneškodniť.
Blúdiace míny predstavujú hrozbu pre obchodné lode a dodávateľské reťazce. Náklady na poistenie ropných tankerov prechádzajúcich Čiernym morom prudko vzrástli. Nová rumunská vrtná plošina na ťažbu plynu, ktorá funguje od júna, musela byť spustená bez toho, aby bola poistená. Poistenie nebolo možné zabezpečiť pre riziká spojené s prebiehajúcimi bojmi v susednej Ukrajine vrátane mín nájdených v blízkych vodách, píše „Reuters“.
Ako informovala agentúra „EADaily“, s podporou americkej spoločnosti“ Carlyle Group LP“ a „Európskej banky pre obnovu a rozvoj“ v júni rumunská spoločnsť „BSOG“ začala s ťažbou v Čiernom mori. Vrtná plošina za 400 miliónov dolárov vyťaží tri milióny kubických metrov plynu denne. Podľa plánov Bukurešti by mala ťažiť jednu miliardu metrov kubických ročne počas 10 rokov, teda asi 10% domácich potrieb Rumunska. Práce však komplikujú ukrajinské míny.
Deset důstojníků NATO likvidováno při útoku v Oděse: Čínská média se ptají, co tam vlastně dělali
Čo hľadal britský minister obrany v Kyjeve?
VIDEO: „Medzinárodná situácia sa zhoršila a svet sa stáva nebezpečnejším,“ vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin a všetkých členov globálnej komunity vyzval, aby dodržiavali medzinárodné právo, a naliehal na nich, aby podporili „vznikajúci, spravodlivejší multipolárny svetový poriadok“
VIDEO: Tvrdenia Západu, že Rusko spoločne s Čínou ohrozujú územie Grónska, sú podľa ruského rezortu diplomacie neakceptovateľné a šírené bez akýchkoľvek dôkazov
VIDEO: „Americký vojenský zásah v Grónsku by znamenal katastrofu a koniec terajšej podoby sveta,“ varoval poľský premiér Donald Tusk, ktorý sa obáva povojnového Atlantického usporiadania sveta a rozpadu NATO
VIDEO: Péter Szijjártó označil svojho poľského náprotivka Radoslawa Sikorského za fanatického provojnového agenta Sorosa
Der Spiegel: Najvyšší súd Nemecka uznal Ukrajinu vinnou z diverzie na plynovode „Nord Stream“
Maria Zacharova: December 2025 sa niesol v znamení veľkého škandálu okolo deportácie ukrajinských detí do Turecka
Zatiaľ čo svet s obavami vníma zásoby ropy a plynu – chrbticu ekonomiky – planéte dochádza meď
Členstvo v EÚ je pre väčšinu z 27 štátov tvrdou nevýhodou – bod po bode.
Jakov Kedmi o ruskej špeciálnej armáde pripravenej zničiť Európu
Sloboda prejavu má ešte stále nádej
Rusko je vážne znepokojené nasadením vojakov európskych krajín v Grónsku.
Počas noci sa neuskutočnili žiadne útoky na Irán, čo naznačuje, že Washington na poslednú chvíľu zvolil ústupovú cestu… Zatiaľ.
V. Nikiforova: NATO je připraveno vstoupit do války, ale má to háček
Tichá, ale mimořádně silná odpověď Číny na únos prezidenta Madura – Kurt Grotsch
Kirill Strelnikov: Rusko se odvážilo víc, než se čekalo- Amerika má problém
Bombardéry môžu prísť. Irán uzavrel vzdušný priestor pre všetky lietadlá
Nemecko posiela prvých vojakov do Grónska na ochranu pred Trumpom. Táto vojenská hystéria zničí NATO
Francúzsko vysiela vojakov do Grónska!
zo sekcie
Rumunskému plynu odopreli poistenie — Bukurešť narazila na ukrajinské míny
Rumunskému plynu odopreli poistenie — Bukurešť narazila na ukrajinské míny
Rumunskému plynu odopreli poistenie — Bukurešť narazila na ukrajinské míny