Americký prezident Joe Biden v telefonickom rozhovore so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom niekoľkokrát zdôraznil neprípustnosť rozpútania jadrovej vojny.

Novinárom to po rozhovore lídrov povedal asistent ruského prezidenta Jurij Ušakov.
„Je veľmi dôležité, že prezident Biden počas rozhovoru niekoľkokrát zdôraznil, že jadrovú vojnu nemožno začať, ani ju nemožno vyhrať. Američania z toho vychádzajú a chápu, že Spojené štáty a Rusko nahromadili najväčší jadrový potenciál na svete,“ povedal Ušakov.
Podľa Putinovho poradcu „Biden tiež zdôraznil, že Rusko a Spojené štáty by mohli a mali zohrávať kľúčovú úlohu v úsilí o zabezpečenie mieru a bezpečnosti v Európe aj inde vo svete“.
Americký prezident Joe Biden v rozhovore so svojím ruským náprotivkom spomenul možné „sankcie veľkého rozsahu“, Vladimir Putin v reakcii na to povedal, že by to bola veľká chyba.
„On (Biden) spomenul takzvané rozsiahle sankcie, o ktorých mnohí na Západe hovoria. O tejto téme sa hovorilo aj v predchádzajúcom rozhovore 7. decembra. Náš prezident na to dal jasnú odpoveď, že by to bola veľká chyba, ktorá by, samozrejme, mohla viesť k úplnému prerušeniu vzťahov,“ povedal Ušakov.
Dodal, že takéto sankcie povedú k najvážnejším následkom a Rusko dúfa, že sa tak nestane.
Dôležitým momentom bolo vyjadrenie amerického prezidenta keď jasne deklaroval, že USA nemajú v úmysle nasadiť útočné zbrane na Ukrajine.
„Hlavným bodom, ktorý prišiel z americkej strany počas tohto rozhovoru, bolo, že prezident Biden dal jasne najavo, že Spojené štáty nemajú v úmysle nasadiť útočné úderné zbrane na Ukrajine. [Vladimir Putin] poznamenal, že toto je jeden z kľúčových bodov, ktorý je práve zahrnutý v našich dokumentoch, ktoré sme Američanom odovzdali, a o ktorých chceme viesť ďalšie vecné rokovania,“ zdôraznil Ušakov.
Prezidenti v tejto súvislosti diskutovali aj o potrebe deeskalácie napätia na Ukrajine a o opatreniach USA, ak by sa situácia zhoršila, uviedol vysoký predstaviteľ americkej administratívy.
„Biden zopakoval, že v prípade ruskej invázie na Ukrajinu by to malo následky,“ povedal predstaviteľ administratívy počas telefonického brífingu.
Predstaviteľ administratívy poznamenal, že v tomto prípade sa Spojené štáty vynasnažia posilniť sily NATO a poskytnúť Ukrajine dodatočnú pomoc. Ako poznamenal, Spojené štáty sa riadia zadržiavaním Ruska v kontexte Ukrajiny.
Joe Biden upozornil, že západné krajiny môžu v prípade eskalácie na hraniciach s Ukrajinou uvaliť na Rusko bezprecedentné sankcie.
„Biden spomenul, že ak bude eskalácia pozdĺž ukrajinskej hranice pokračovať, západné krajiny uplatnia rozsiahle ekonomické, finančné a vojenské sankcie,“ dodal Ušakov. „Náš prezident na to okamžite zareagoval slovami, že ak sa Západ rozhodne uvaliť tieto bezprecedentné sankcie za tých či oných podmienok, potom to všetko môže viesť k úplnému pretrhnutiu vzťahov medzi našimi krajinami. Vážne škody budú spôsobené vzťahom Ruska so Západom.“
Americký prezident podľa Bieleho domu v telefonickom rozhovore so svojím ruským náprotivkom Putina varoval pred pripravenosťou Washingtonu a jeho spojencov prijať rozhodné opatrenia v prípade ruského útoku na Ukrajinu.
„Prezident dal jasne najavo, že Spojené štáty a ich spojenci a partneri budú rozhodne reagovať, ak Rusko podnikne ďalšie kroky na inváziu na Ukrajinu,“ vyhlásila hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.
Poľské nebo už nestrážia Patrioty: Nemecko ich vracia domov
Kallasová vyhlásila ako zoberú zmrazené ruské aktíva. Medzitým prišla tvrdá odveta z ruskej centrálnej banky
Dió syndróm a narcistická manipulácia okolia
D-Notice: tajný režim cenzúry v Británii
Rusi upozorňujú na ukrajinskú „špinavú“ bombu, ktorá ohrozuje Európu
Oidipov komplex? Európski rusofóbovia túžia po vojne
Čiernomorská flotila: “Žiadna loď ani ponorka nebola poškodená pri ukrajinskom útoku v Novorossijsku”
Rusko odovzdalo Číne odtajnené archívy o zverstvách japonskej „Jednotky 731“
Sorošovský „útočný režim“ v adventnom čase
„Pripútajte si bezpečnostné pásy.“ Orbán o stávke EÚ k Ukrajine: „vojna alebo mier“
„Západ bol varovaný“. Lavrov o pokusoch umlčať rozumné hlasy v EÚ týkajúce sa Ruska
Premiér Robert Fico dostal pozvánku na stretnutie s prezidentom USA Donaldom Trumpom. „Suverénna zahraničná politika orientovaná na všetky štyri svetové strany prináša svoje výsledky,“ skonštatoval ministerský predseda
Médiá, opozícia, Lipšic a Žilinka chcú podľa exriaditeľa kontrarozviedky SIS Petra Tótha pokračovanie bezprávia na Slovensku
VIDEO: Odhalenie prečo politická mimovládka „Zastavme korupciu“ platená ESETom spustila špinavú kampaň. Slovenská verejnosť musí vedieť, koľko miliónov eur stojí ochrana progresívcov & ESETu zo strany nadácie „Zastavme korupciu“
Otázka členstva Ukrajiny v NATO je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova jedným z kameňov úrazu a vyžaduje si osobitnú diskusiu
VIDEO: „Rok 2026 bude rokom, kedy sa v Európe odohrá to, čo sa v nej odohralo v roku 1848,“ predpovedá profesor Peter Staněk s tým, že tentokrát nepôjde o boj za národné oslobodenie, ale o niečo zásadne iné.
„Európski lídri, ktorí sa snažia financovať Ukrajinu pomocou zmrazených ruských fondov, narúšajú medzinárodný finančný systém, ktorý bol vybudovaný na základe záujmov USA.
Napoleonské vojny: ako Rusi darovali Holandsku nezávislosť
Výsledok rokovaní v Berlíne: “Pán kancelár, drahý Friedrich. Sláva Ukrajine!”
Európa ako „chorý človek“ planéty
zo sekcie
Biden v rozhovore s Putinom hovoril o hrozbe jadrovej vojny
Biden v rozhovore s Putinom hovoril o hrozbe jadrovej vojny
Biden v rozhovore s Putinom hovoril o hrozbe jadrovej vojny