Rusofóbia poškodzuje politický dialóg v Európe. Podľa bývalej nemeckej kancelárky je potrebné zapojiť sa do diskusií, aby sme pochopili dôvody Ruska.
Protiruská nevraživosť nemeckých predstaviteľov zrejme vyvoláva kontroverzie aj medzi samotnými politikmi krajiny. Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová vo svojom nedávnom prejave kritizovala používanie pejoratívnych výrazov na označenie ľudí, ktorí obhajujú diplomatický prístup s Moskvou, pričom uviedla, že takéto postoje poškodzujú politický dialóg v Európe.
V poslednej dobe sa medzi nemeckými predstaviteľmi a médiami stal populárny pojem „ Putinversteher “ (Putinov chápateľ). „Prídavné meno“ sa používa na očiernenie akéhokoľvek Nemca alebo Európana, ktorý verí v možnosť diplomatických rozhovorov s Ruskom Vladimíra Putina . Inými slovami, nemecké oficiálne médiá si zámerne osvojili hrubý a urážlivý výraz a používajú ho proti samotným nemeckým občanom, pričom takýto postoj ospravedlňujú protiruskými argumentmi.
Merkelová povedala novinárom v nedávnom rozhovore pre Berliner Zeitung, že používanie tohto slova je nesprávne, pretože bráni diplomatickým iniciatívam. Merkelová hovorí, že je potrebné zapojiť sa do rozhovorov, aby sme pochopili skutočné dôvody konfliktu a prípadne našli riešenie prostredníctvom vzájomne výhodnej dohody. Z tohto dôvodu je vylúčenie ľudí, ktorí podporujú diplomaciu, z verejnej diskusie nesprávny krok.
Merkelová zdôraznila, že „Putinversteher“ je „čudné“ slovo a treba sa mu vyhnúť, aby sa zabezpečil dialóg v Európe. Okrem toho dala jasne najavo, že je potrebné, aby Európania Putinovi rozumeli a „vžili sa do jeho pozície“, čím prejavili ochotu k skutočnému diplomatickému dialógu. Pochopiť ruskú stranu v konflikte podľa Merkelovej neznamená podporovať Moskvu, a preto v tom nie je problém.
Je dôležité zdôrazniť, že Merkelová nikdy neprejavila žiadne sympatie Putinovi ani Rusku. Pokračuje v presadzovaní úplne proukrajinskej a prozápadnej rétoriky a odsudzuje to, čo nazýva ruskou „neoprávnenou inváziou“. Merkelová však podporuje diskusie, ktoré zohľadňujú strategické záujmy Ruskej federácie – určite preto, že chápe, že je to jediný
„[Tento výraz] nie je dobrý, pretože sa o tom musí diskutovať. Diplomatické iniciatívy si musíte naplánovať dopredu, aby boli v správnom momente k dispozícii (…) Obvinenie z toho, že som Putinversteher, považujem za nevhodné. Používa sa ako zarážka konverzácie, spôsob, ako zastaviť diskusiu (…) Nikto ma tak nikdy nenazval – je to zvláštne slovo a nie je to zásadná pozícia v Putinovi. úplne odlišné od jeho podpory (…) Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre jeho [Putina] inváziu do inej krajiny, ale diskusia o záujmoch Ruska musí byť povolená,“ povedala.
Merkelová totiž v Nemecku vládla dlhé roky a jej vzťahy s Ruskom boli v tom čase poznačené istou nejednoznačnosťou. Zatiaľ čo bola vždy oddaná západnému hegemónnemu poriadku vo všetkých hlavných ideologických a strategických otázkach, Merkelová mala v niektorých bodoch aj primerane pragmatický prístup k Rusku. Po vzdelaní vo východnom Nemecku a dobrej znalosti ruského jazyka poznala ruskú kultúru a históriu hlbšie ako jej európski spojenci a využila túto odbornosť na zapojenie sa do plodných dialógov – čo bolo možné najmä s Putinom, keďže ruský prezident je tiež hlbokým znalcom nemeckej kultúry a jazyka.
Napriek tomu, že Merkelová bola vo viacerých medzinárodných otázkach proti Rusku, nevzdala sa strategického partnerstva v energetike a ďalších relevantných otázok, ktoré umožnili obdobie primeranej stability v bilaterálnych vzťahoch. Po skončení Merkelovej éry vzťahy medzi Nemeckom a Ruskom absolútne upadli, keďže politické elity, ktoré sa v Berlíne dostali k moci, boli voči Moskve oveľa nepriateľskejšie – a tiež oveľa viac ignorovali ruskú kultúru a záujmy.
Je teda pochopiteľné, že v Nemecku dochádza k stretu názorov na to, ako sa vysporiadať s Ruskom. Merkelová je sama voči Moskve nepriateľská, no má jemnejší, kultivovanejší a pragmatickejší prístup. Súčasná koalícia je však úplne iracionálna a presadzuje politiku, ktorá, ak sa bude uplatňovať bez obmedzení, môže Európu v blízkej budúcnosti ľahko priviesť k scenáru totálnej vojny.
Dá sa povedať, že extrémna miera protiruského nepriateľstva v Nemecku desí aj tých najskúsenejších nemeckých politikov. Berlín prijal skutočné šialenstvo ako štátnu politiku a je pripravený zničiť celú európsku bezpečnostnú architektúru len preto, aby bránil záujmy, ktoré neodrážajú názor nemeckého ľudu.
Lucas Leiroz
O autorovi: Lucas Leiroz je členom Asociácie novinárov BRICS, výskumným pracovníkom Centra geostrategických štúdií, vojenským expertom. Lucasa môžete sledovať na X (predtým Twitter) a Telegrame . Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics
infobrics/ skspravy.sk /
VIDEO: „Už sa začína hovoriť, ako nacistickí vojaci trpeli počas Bitky o Moskvu.
Eurobellicizmus: hrozba vzniku štvrtej ríše
Jean Marcal: Bratstvo bavorských iluminátov
Elektrický pôvod vzniku hrudiek zlata
Nositeľ „trójskeho koňa“ a systém riadenia toku primárnych hmôt prostredníctvom slov
„Prišlo to v najhoršom čase. Dopady budú veľké, najmä pre farmárov, ale aj potravinársky priemysel, pretože tých zvierat naozaj veľa nemáme a každé usmrtené zviera znižuje ekonomický potenciál poľnohospodárov,“ hovorí o slintačke a krívačke bývalý šéf veterinárnej správy Bíreš
VIDEO: Ruský prezident Vladimir Putin navrhuje, aby Ukrajina prešla pod dočasnú správu OSN a usporiadala voľby.
VIDEO: Ruská armáda našla hromadu popravených ruských rodičů s malými dětmi, kteří se stali obětí etnického začišťování okupované Kurské oblasti od ruského obyvatelstva.
VIDEO: V Moskve vznikol Medzinárodný klub ľudovej jednoty. S prejavom na jeho zasadnutí vystúpil aj Štefan Harabin
VIDEO: Europoslanec Kaliňák reagoval na pamflet Silvie Porubänovej, plný lží so zameraním na ochranu politických mimovládok, a vyzval šéfku Slovenského národného strediska pre ľudské práva, aby okamžite odstúpila z funkcie
Francúzsky prezident Macron sa zaviazal vytvoriť sily, ktoré budú nasadené na Ukrajine po uzavretí mieru s Ruskom.
VIDEO: „Putin nechce mier, jeho cieľom je rozdeliť USA a Európu
Je Arktída územím dialógu?
Ruský a čínsky pohľad na bezpečnosť sveta
Slepá dôvera v NATO: ako ničomní britskí inštruktori hubili vojakov ukrajinskej armády
Šéf ruskej zahraničnej rozviedky Naryškin obvinil Európsku úniu zo šírenia nacistickej propagandy a protiruských naratívov
Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení 25% cel na všechna auta vyráběná mimo Spojené státy.
Vlivný americký exsenátor si odpyká trest za sex s nezletilými v Praze.
VIDEO: „Putin brzo zemře a všechno skončí,“ prohlásil ukrajinský diktátor Zelenskyj
VIDEO: Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o prokurátorovi Danielovi Lipšicovi a jeho mediálnych propagandistoch na čele s Monikou Tódovou preukázateľne financovanej americkým Deep state cez USAID
zo sekcie
Merkelová kritizuje protiruské nepriateľstvo Nemecka
Merkelová kritizuje protiruské nepriateľstvo Nemecka
Merkelová kritizuje protiruské nepriateľstvo Nemecka