Z média verejnej služby sa stáva politicky kontrolovaná inštitúcia, v ktorej orgáne bude figurovať druhý najvyšší predstaviteľ ministerstva kultúry, upozornil Hajko, informuje portál televízie ta3 na základe správy TASR.

Pôvodne verejnoprávna inštitúcia sa stáva bábkou v rukách ministerstva kultúry a vládnej moci. Predstavitelia KDH to konštatujú v reakcii na vymenovanie členov Rady STVR, osobitne pri nominácii generálneho tajomníka služobného úradu rezortu kultúry Lukáša Machalu.
“Už paragrafové znenie zákona, ktoré odstránilo konflikt záujmov pre vysokých predstaviteľov ministerstiev, naznačovalo, že snaha dosadiť si do vedenia STVR svojich ľudí sa stane skutočnosťou,” poznamenal poslanec KDH a člen Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Jozef Hajko.
KDH zároveň vyzvalo ostatných predstaviteľov vládnej koalície, aby zastavili svojvôľu SNS v bezbrehom presadzovaní politickej moci. “Z média verejnej služby sa stáva politicky kontrolovaná inštitúcia, v ktorej orgáne bude figurovať druhý najvyšší predstaviteľ ministerstva kultúry,” upozornil Hajko.
Poukázal tiež na to, že kroky ministerstva a personálne nominácie do Rady STVR odporujú záväzkom o zabezpečení nezávislého fungovania verejnoprávnych médií, vyplývajúcim z Európskeho aktu o slobode médií. “Budeme hľadať všetky dostupné možnosti a prostriedky, ako ešte tomuto spolitizovaniu verejnoprávneho média zabrániť,” dodal Hajko.
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) vo štvrtok 1. augusta vymenovala štyroch členov Rady STVR – Petra Benčuríka, Jozefa Krošláka, Lukáša Machalu a Jarmilu Mikušovú. Troch kandidátov vymenovala na základe odporúčania výberovej komisie, štvrtého nominanta na návrh ministerstva financií. Ďalších piatich členov rady bude v septembri voliť plénum Národnej rady SR, na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá.
/ skspravy.sk /
VIDEO: Maroš Žilinka komentoval svoje stretnutie s premiérom Robertom Ficom.
VIDEO: Ako sa švajčiarski bankári zo skupiny Edmond de Rothschild Group po e-maile medzi Jeffreym Epsteinom a Ariane de Rothschildovou v roku 2014 rozhodli využiť štátny prevrat na Ukrajine, aby poriadne zarobili
Francúzska prokuratúra vyzvala Elona Muska, aby prišiel do Paríža na výsluch kvôli vyšetrovaniu pôsobenia jeho sociálnej siete X.
VIDEO: Neznámi útočníci zabili možného zjednotiteľa Líbye – Sajfa Isláma Kaddáfího, ktorý bol synom zabitého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího
„Transatlantický strategický rozvod“: Americké médiá vysvetľujú dôvody rozdelenia medzi spojencami NATO
Kallasovej odvážne vyhlásenie o Rusku pobúrilo bezpečnostného experta
Trump chce rozbiť Európu? Chystá sa EÚ rozpadnúť?
Trumpov útok na NATO, EÚ aj útok na britskú korunu
Zlato a striebro varujú pred blížiacou sa americkou finančnou krízou
Akútna finančná kríza je tu a prvou loďou, ktorá dostala dieru je Japonsko
Väčšia časť Ukrajincov si stále želá útoky hlboko na území Ruska. Zároveň sa sťažujú že Rusko obnovilo útoky na ich energetiku
Lode troch jadrových mocností by sa mohli zraziť pri pobreží Iránu, čo je silný argument pre USA na ústup
V prístave Hamburg zadržali dvoch partizánov, ktorí poškodzovali lode NATO. Nie neboli to Rusi
Ukrajinskí námorníci z lode Marinera sa po prepustení odmietli vrátiť domov
Čistky v čínskej armáde. Bol to prevrat?
Ruský Il-76 zaznamenaný na Kube: Rozruch v USA. Náklad prijali na vojenskom letisku – „Toto nie je dobré“
Celá Ukrajina sa triasla od výbuchov: Iskandery a kŕdle „muškátov“ zasiahli Kyjev, Charkov, Dnipro, Odesu aj Záporožie
Slovensko dokončuje žalobu na SDEÚ pre zákaz dovozu ruského plynu
Robert Fico prelomil mlčanie! Šokujúce slová smerom k novinárovi: Viem čo robíte,
Dosť bolo rečí! Poslanec Hlasu Igor Šimko chce, aby o regiónoch rozhodovali ľudia, nie elity
zo sekcie
KDH: Vymenovaním L. Machalu si SNS definitívne zoštátnila STVR
KDH: Vymenovaním L. Machalu si SNS definitívne zoštátnila STVR
KDH: Vymenovaním L. Machalu si SNS definitívne zoštátnila STVR