Spis Gorila má zachytávať rozhovory finančníka Jaroslava Haščáka s politikmi o províziách v štátnych obchodoch počas vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2005 a 2006.
Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol o obnove konania, ktoré sa týka povinnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) zničiť výsledky odpočúvania z akcie Gorila. Stalo sa tak na návrh sťažovateľa Zoltána Vargu, ktorého byt tajná služba v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala. ÚS v tejto súvislosti už v minulosti rozhodol o porušení jeho práv.
Obnovu konania povolil III. senát ÚS na neverejnom zasadaní 12. októbra, a to „v rozsahu namietaného porušenia základných práv navrhovateľa nesplnením povinnosti SIS vyradiť a zničiť primárne a sekundárne výsledky použitia informačno-technických prostriedkov v dispozícii SIS, ktoré boli získané v súvislosti s vydaním rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave“.
Týka sa to Vargových ústavných sťažností z rokov 2012 a 2015. Súd sa tak nimi bude opätovne zaoberať.
Príkazy SIS na odpočúvanie bytu v rokoch 2005 a 2006 odobril bratislavský krajský súd. Toto rozhodnutie neskôr ÚS zrušil ako nelegálne, pričom Vargovi dal za pravdu o porušení jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.
Porušenie práva sťažovateľa na súkromie v súvislosti s odpočúvaním konštatoval v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Podľa súdu v Štrasburgu je možné, že materiály z odpočúvania týkajúce sa Vargu má stále tajná služba, čo však nebolo možné zistiť vzhľadom na povahu týchto tajných informácií.
Advokát Škubla: S materiálmi z Gorily nemôžu disponovať ani iné orgány ako SIS
Hoci je za zničenie všetkých materiálov z akcie Gorila primárne zodpovedná Slovenská informačná služba (SIS), neoprávňuje to iné orgány, aby nimi ďalej disponovali. V reakcii na čiastočnú obnovu konaní Ústavným súdom (ÚS) SR, v ktorých sa v minulosti odmietol vecne zaoberať povinnosťou SIS materiály zničiť, to zdôraznil advokát finančníka Jaroslava Haščáka Martin Škubla.
„Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v júli 2021 potvrdil, že všetky materiály z akcie Gorila sú nelegálne a musia byť zničené,“ zdôraznil Škubla s tým, že nimi nemôžu ďalej disponovať ani iné orgány. Vzťahuje sa to podľa neho aj na špecializovaný tím Gorila, ktorý je „povinný preveriť pôvod materiálov, ktoré má v spisoch a ktoré zjavne považuje za materiály z akcie Gorila“.
ÚS SR rozhodol o obnove konania na návrh sťažovateľa Zoltána Vargu, ktorého byt tajná služba v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala. ÚS SR v tejto súvislosti už v minulosti rozhodol o porušení jeho práv.
Príkazy SIS na odpočúvanie odobril bratislavský krajský súd. Rozhodnutie neskôr ÚS zrušil ako nelegálne, pričom Vargovi dal za pravdu v prípade porušení jeho práva na ochranu súkromia či súdnu ochranu.
Porušenie práva sťažovateľa na súkromie v súvislosti s odpočúvaním konštatoval v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva. Podľa neho je možné, že materiály z odpočúvania týkajúce sa Vargu má stále tajná služba, čo však nebolo možné zistiť vzhľadom na povahu týchto tajných informácií.
V jednej z najznámejších pasáží Gorila nahrávky Jaroslav Haščák hovoril o demokracii ako o „nahovno“ systéme, kde ľudia vnímajú len povrch. Jirko Malchárek si zas myslel, že oni sa ľuďom, ktorí žijú len z platu a nevedia nič ušetriť nevedia veľmi prispôsobiť:
Gorilu zverejnil anonym v decembri 2011
Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011. Obsah spisu vyvolal vlnu nevôle, ktorá sa prejavila vo forme protestov a kritiky voči osobám a finančnej skupine spomínanej na stránkach dokumentu. Orgány činné v trestnom konaní v minulosti informovali, že zadovážené dôkazy napriek svojmu rozsahu zatiaľ neumožňujú vyšetrovateľom, aby vzniesli obvinenie voči konkrétnej osobe.
Spis Gorila má zachytávať rozhovor medzi Haščákom s politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. V zverejnených textoch vystupujú vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek, šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková, ale aj expremiér Robert Fico.
39-hodinovú nahrávku si môžete vypočuť po stiahnutí súboru TU.
Doteraz známy zverejnený prepis si môžete prečítať TU.
„Neexistuje žiadna transakcia, kde by Penta pripravila slovenských daňových poplatníkov čo len o korunu. Vyšetrovací tím má a mal dostatok kapacít a zdrojov, aby všetky transakcie spomínané v spisoch Gorila preskúmal a vyvodil z toho dôsledky,“ tvrdí v stanovisku Penta.
Finančná skupina dokonca požiadala vyšetrovateľov, aby nahrávku zničili.
Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana Kočnera. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.
O čom je Gorila
Spis Gorila má zachytávať rozhovory finančníka Jaroslava Haščáka s politikmi o províziách v štátnych obchodoch počas vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2005 a 2006. V zverejnených textoch vystupujú vtedajší minister hospodárstva Malchárek, šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková, ale aj expremiér Robert Fico. Finančná skupina Penta od začiatku spochybňuje prepisy nahrávky.
O jej pravosti sa dlhodobo špekuluje. Naposledy sa informácie o nej objavili v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď policajti vykonali domové prehliadky u obvineného Mariána Kočnera. Ten mal u seba ukrývať originál zvukovej nahrávky Gorila. Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica, ktorý od 1. decembra 2016 stál na čele tímu pre vyšetrovanie kauzy Gorila, ktorú nevyšetril v minulosti vyhlásil, že získané nahrávky sú pravé, čo malo potvrdiť znalecké skúmanie.
„Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané. Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti, a preto podávame trestné oznámenie,“ uviedla v minulosti Penta. Tvrdí, že s nahrávkami, ktoré sa v týchto dňoch objavujú na verejnosti, je s najväčšou pravdepodobnosťou manipulované a považuje ich za nedôveryhodné.
Zdroj: cas.sk / topky.sk / InfoVojna
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Ústavný súd povolil obnovu konania v kauze Gorila a zničenia nahrávok SIS
Ústavný súd povolil obnovu konania v kauze Gorila a zničenia nahrávok SIS
Ústavný súd povolil obnovu konania v kauze Gorila a zničenia nahrávok SIS