Slovanské Noviny

5. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

No, konečne sme tam: akcie sa oficiálne obchodujú s titulkami o jadrovej vojne. Pred chvíľou, v rámci svojho ostro sledovaného prejavu, sa zdalo, že Vladimir Putin hovoril o pravdepodobnosti jadrového útoku na Ukrajine: PUTIN: ŽIADNE POLITICKÉ, VOJENSKÉ DÔVODY V ATOMOVOM ÚDERE NA UKRAJINE. Čo je sa však vôbec nedá povedať o USA.

 Ako práve uviedla agentúra Bloomberg , nová národná obranná stratégia Pentagonu odmieta obmedzenia používania jadrových zbraní, ktoré dlho presadzovali zástancovia kontroly zbrojenia (a v nie príliš vzdialenej minulosti aj Joe Biden) s odvolaním sa na rastúce hrozby z Ruska a Číny.

Do roku 2030 budú Spojené štáty po prvý raz vo svojej histórii čeliť dvom hlavným jadrovým mocnostiam ako strategickým konkurentom a potenciálnym protivníkom

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

 uviedlo ministerstvo obrany v dlho očakávanom dokumente vydanom 27.októbra. V reakcii na to USA „udržia veľmi vysokú latku pre zamestnanosť v jadrovej oblasti“ bez toho, aby vylúčili použitie zbraní ako odvetu za nejadrovú strategickú hrozbu pre vlasť, americké sily v zahraničí alebo spojencov.

V ďalšom ráznom zvrate pre senilného obyvateľa suterénu Bieleho domu sa Biden vo svojej prezidentskej kampani v roku 2020 zaviazal vyhlásiť, že americký jadrový arzenál by sa mal použiť iba na odstrašenie alebo odvetu proti jadrovému útoku, čo je pozícia požehnaná pokrokovými demokratmi a nadávali obranným jastrabom.

Biden prehodnotil jadrovú politiku

Ale ako každá iná pozícia, ktorú zastáva patologický klamár , ktorý dokonca tromfol Trumpa v oddelení nepravdy, aj táto sa práve obrátila, rovnako ako „prostredie hrozby sa odvtedy dramaticky zmenilo“ a stratégia Pentagonu bola vytvorená v spolupráci s flipflops Biely dom.

V ohromujúcom kroku, ktorý by mal – alebo skôr „mal by“ – vyvolať pobúrenie medzi takzvanými progresivistami, no v najlepšom prípade vyvolá niekoľko veľmi prísne stiahnutých listov, jadrová správa, ktorá je súčasťou širšej stratégie, uviedla, že

Bidenova administratíva prehodnotila svoju jadrovú politiku a dospela k záveru, že zásady „žiadne prvé použitie“ a „jediný účel“ „by viedli k neprijateľnej úrovni rizika vzhľadom na rozsah nejadrových spôsobilostí vyvíjaných a nasadených konkurentmi, ktorí by mohli spôsobiť škody na strategickej úrovni“ USA a spojencov.

Dokument o jadrovej stratégii nešpecifikuje, aké nejadrové hrozby by mohli vyvolať jadrovú reakciu USA, ale súčasné hrozby zahŕňajú hypersonické zbrane vlastnené Ruskom a Čínou, pre ktoré USA zatiaľ nemajú preukázanú obranu.

Čo by sa však stalo s ďalšou jadrovou veľmocou, Severnou Kóreou, ak by spustila jadrový útok na USA, Južnú Kóreu alebo Japonsko , vyjadruje čo najdôraznejšie . Táto akcia „bude mať za následok koniec tohto režimu,“ hovorí sa. Americké jadrové zbrane naďalej zohrávajú úlohu pri odrádzaní od severokórejských útokov.

Logika neoconov: Aj tak použijeme jadrové zbrane

Brilantné neokonzervatívne mysle za správou teda dospeli k záveru, že je lepšie vzbudiť strach z neprimeranej jadrovej odvety, a tým zvýšiť pravdepodobnosť priameho jadrového útoku (ak vám USA aj tak vybuchnú nukleárne zbrane, pokojne môžete zhasnúť).

V dokumente, ktorý bol zostavený dlho pred inváziou, Pentagon hovorí, že Rusko pokračuje v „propagácii svojich jadrových zbraní na podporu svojej revizionistickej bezpečnostnej politiky“, pričom sa očakáva, že jeho moderný arzenál bude ďalej rásť.

Inými slovami, Pentagon vedel, čo Putin urobí, ešte skôr, ako to urobil, a to definovalo dramatickú revíziu amerického jadrového postoja. Takmer ako keby Pentagon riadil celý sled udalostí…

Medzitým Čína zostáva „najdôslednejším strategickým konkurentom USA v nasledujúcich desaťročiach“, uviedol minister obrany Lloyd Austin v liste, v ktorom predstavil novú obrannú stratégiu.

Citoval čínske „čoraz viac nátlakové akcie na pretvorenie indicko-pacifického regiónu a medzinárodného systému tak, aby vyhovovali jej autoritárskym preferenciám“, aj keď rýchlo modernizuje a rozširuje svoju armádu.

Čína chce mať do konca desaťročia aspoň 1 000 doručiteľných jadrových hlavíc, uvádza sa v dokumente o jadrovej stratégii s tým, že by ich mohla použiť na „donucovacie účely, vrátane vojenských provokácií proti americkým spojencom a partnerom v regióne“.

Eskalácia jadrového vyzbrojovania

Jadrová stratégia potvrdila modernizačné programy vrátane pokračujúcej výmeny starnúcej americkej jadrovej triády vzduch – more – zem. Medzi nimi je námorná jadrová ponorka ICBM triedy Columbia, pozemná náhrada ICBM Minuteman III, nová diaľková pohotovostná zbraň vypúšťaná zo vzduchu a bojové lietadlá F-35 pre Európu s jadrovými zbraňami.

Preskúmanie potvrdilo predchádzajúce správy, že Pentagon odstaví gravitačnú bombu B83-1 a zruší program krížených rakiet spustených z mora. Recenzia však schvaľuje kontroverznú námornú zbraň z Trumpovej éry, jadrovú hlavicu s nízkou výťažnosťou z ponorky W76-2, ktorá je opísaná ako „dôležitý prostriedok na odrádzanie od obmedzeného jadrového použitia“.

Širšia správa o stratégii tiež ponúkla jemne formulovanú kritiku veľkých amerických zbrojných programov, ktoré často zaostávajú za plány a miliardy dolárov oproti pôvodným rozpočtom.

„Náš súčasný systém je príliš pomalý a príliš zameraný na získavanie systémov, ktoré nie sú navrhnuté tak, aby riešili najkritickejšie výzvy, ktorým teraz čelíme,“ uviedol Pentagon. Žiadalo viac „otvorených systémov, ktoré dokážu rýchlo začleniť špičkovú technológiu“ a zároveň znížiť problémy „zastarania“ a vysokých nákladov.

Strategické dokumenty Pentagonu boli zaslané Kongresu v utajenej forme v marci, takže sa zvažovali pri schvaľovaní fiškálneho rozpočtu na obranu na rok 2023 Kongresom.

Ako teda s týmto všetkým obchodovať? Počiatočným inštinktom, keď sa teraz preháňajú titulky o nukleárnej vojne, je, že možno je čas predať… ale ako to Art Cashin pred časom tak dômyselne vyjadril: „Nikdy nevsádzajte na koniec sveta, pretože sa to stane len raz.“

Teraz, vďaka správcovi Bidenovi, je táto udalosť „raz za život“ oveľa bližšie.

Tyler Durden

Pôvodný zdroj tohto článku je Zero Hedge

Medzititulky: SKsprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d