Slovanské Noviny

4. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Mníchov v septembri 1938 zostáva pre nás aj po 85 rokoch symbolom zrady západných spojencov. O nás, bez nás. Boli sme pre nich len nejakou tou poslednou kolóniou. Predstavitelia Francúzska a Británie

nás obetovali počas jednej večere, podrobili sa Hitlerovi a prijali jeho diktát voči Československu, skonštatoval pre Parlamentní Listy Přemysl Votava.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

S Československom sa nepárali

Z premiérov Británie a Francúzska sa stali len Hitlerovi poslíčkovia zlých správ. S Československom sa nepárali, diktovali, s Hitlerom si podali ruky. „Je to hrozné, ale mám pred sebou samé nuly!“ To bolo Hitlerovo výstižné hodnotenie premiérov Chamberlaina a Daladiera v Mníchove 1938. Z pohľadu nasledujúcich udalostí mal pravdu. Ani z dnešného, ​​až príliš zmierlivého pohľadu, nemožno zabudnúť na mníchovské poníženie v septembri roku 1938 aj na následnú nemeckú okupáciu v marci 1939. Máme zabudnúť na to, ako naši otcovia, dedovia tieto dni zrady ťažko prežívali. Najprv slzy, potom aj krv.

O nás bez nás

Mníchovskej dohode predchádzali rokovania britského premiéra Chamberlaina 15. a 22. septembra priamo s Adolfom Hitlerom. Dňa 15. septembra priletel za Hitlerom do jeho alpského sídla Berghofu. Vlakom z letiska videl protiidúce vlaky plné vojska, Hitlerom pripravené divadlo zabralo. Podobné divadlo sa odohralo 22. septembra v Godesbergu v Porýní. 

Samotný Mníchov bol už len záverečnou bodkou za osudom Československa, ktoré na pojednávanie nebolo ani prizvané. 

Ortieľ nad Československom bol podpísaný krátko po polnoci z 29. na 30. septembra

K osudu našej krajiny 27. septembra Chamberlain v britskom rozhlase vyhlásil: „bolo by hrozné, keby sme museli kopať zákopy, pretože v nejakej vzdialenej krajine sa ľudia medzi sebou hádajú….. Keby sme mali bojovať, musel by pre to byť väčší dôvod.“ V následnom liste z 28. septembra Hitlerovi povedal, že „všetko podstatné môže dostať bez vojny a bez odkladu.“ Po jeho rokovaniach s Hitlerom sa Mníchov stal len formalitou, bolo už rozhodnuté.

Ortieľ nad Československom bol podpísaný krátko po polnoci z 29. na 30. septembra. Naši zástupcovia, veľvyslanec Vojtech Mastný a Hubert Masařík, boli len stroho oboznámení s týmto rozhodnutím, dokonca pod vyhrážkou, že odmietnutie tejto dohody by malo pre ČSR nedozerné následky.

Československo stratilo 30% svojej rozlohy a 34% obyvateľstva

Pod týmto nátlakom Československo prijalo diktát, inej cesty asi ani nebolo. Minister zahraničia Krofta upozornil vtedy západných spojencov, že Mníchovom sa postarali o ďalšie vyzbrojenie Nemecka, pretože podľa tejto dohody sme boli prinútení odovzdať neporušené opevnenia vrátane výzbroje… Zároveň státisíce našich občanov bolo vyhnaných z pohraničia. Naopak sudetskí Nemci jasali, oslavovali návrat do Ríše. 

Oklieštené Československo stratilo 30% svojej rozlohy a 34% obyvateľstva. Na obsadenom území zostalo vyše milióna občanov českej, slovenskej a rusínskej národnosti.

Predohra k následnej okupácii

Za prísneho dohľadu Anglicka, Francúzska, Nemecka a Talianska začalo 1.10.1938 porciovanie ČSR. Popri Nemecku sa na tomto akte priživilo so svojimi územnými požiadavkami aj Maďarsko a Poľsko. Mníchov sa stal predohrou k následnej okupácii. Do histórie mníchovskej zrady vstúpili prezieravé slová poslanca, neskoršieho premiéra Winstona Churchilla, ktorý odsúdil túto dohodu a vyhlásil: „V Mníchove sme si mohli vybrať medzi hanbou a vojnou. Vybrali sme si hanbu a aj tak budeme mať vojnu!“ Tak sa aj stalo.

Na „spojencov“ sa nemožno spoľahnúť

Celkový pohľad na krátkozrakosť politikov Anglicka a Francúzska voči Hitlerovi, nakoniec doviedol Stalina v auguste 1939 k tak často medializovanému „Paktu Molotov – Ribbentrop“. Tento pakt bol dôsledkom mníchovanskej politiky ústupkov Anglicka a Francúzska. Mníchov 1938 bol pre Stalina varovaním s tým, že na Veľkú Britániu a Francúzsko ako na spojencov proti hitlerovskému Nemecku sa nemožno spoľahnúť. Mníchovskou dohodou bola otvorená Hitlerovi a jeho spojencom cesta na východ….

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d