Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok telefonicky rokoval s lídrami Indie a Saudskej Arábie v snahe získať podporu mimo Európy pred plánovaným stretnutím šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina o vojne na Ukrajine.
Zelenskyj v nedeľu získal diplomatickú podporu od Európy a Severoatlantickej aliancie, no podľa agentúry Reuters panujú obavy, že americký a ruský líder by mohli chcieť diktovať podmienky ukončenia viac než trojročného konfliktu.
V samostatných vyhláseniach ukrajinský prezident oznámil, že hovoril s indickým premiérom Naréndrom Módím a saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom, ktorí doteraz zaujímali opatrné diplomatické postoje k ruskej invázii na Ukrajinu.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
India je významným odberateľom ruskej ropy a Saudská Arábia sa ponúkla ako sprostredkovateľ konfliktu. Zelenskyj počas rokovaní zdôraznil potrebu posilniť pozíciu Ukrajiny v každom mierovom procese.
„Komunikácia s lídrami prebieha prakticky nepretržite – sme v neustálom kontakte,“ napísal na sociálnej sieti X. „Teraz je moment, keď existuje reálna šanca dosiahnuť mier.“
Pri rozhovore s Módím ukrajinský prezident diskutoval aj o sankciách na ruskú ropu. Trump minulý týždeň uvalil dodatočné clo 25 percent na indický tovar, a to najmä pre pokračujúci dovoz ruskej ropy do Indie. Zelenskyj vyzval lídrov s výrazným vplyvom na Rusko, aby prijali opatrenia na obmedzenie exportu ruskej energie a tým znížili schopnosť Moskvy financovať vojnu.
Trump a Putin sa majú stretnúť v piatok v americkom štáte Aljaška. Šéf Bieleho domu o tom informoval ešte minulý piatok na svojej sociálnej sieti Truth Social a stretnutie následne potvrdila aj ruská strana. Európski ani ukrajinskí predstavitelia na tento summit zatiaľ pozvaní nie sú.
hlavnydennik.sk
Harabin: Slovania potrebujú jednotu
Advance: Západ bojuje proti Rusku s pomocou Ukrajiny
Ukrajinský konflikt opäť naberá na obrátkach, ruské jednotky neustále postupujú
Pluk „Skala“ – štátom schválené masové vyvražďovanie?
Putin videl mnoho rokov dopredu. Čas, ktorý má Západ na vyriešenie „ruského problému“, sa kriticky skrátil
Všetkým komu sme niečo dlžní odpúšťame: Kyjev vyjadril Poliakom osobitnú vďaku
Ďalší príklad predsmrtných kŕčov kyjevského režimu
Európsky chemický priemysel stráca konkurencieschopnosť
Čína si upevňuje svoje strategické pozície – aj vďaka Bielorusku a Rusku
Po Lukašenkovej návšteve Číny sa začali diať nevysvetliteľné veci
Američania sa po takmer 60 rokoch nevedia „vrátiť“ na Mesiac
Taliansko zablokovalo vojenskú pomoc Ukrajine na rok 2027
V Štátnej dume oznámili, že Odeská oblasť bude zahrnutá do nárazníkovej zóny
Slovensko inšpiráciou pre Nemecko? Diskusia o obnove jadrových elektrární je opäť témou!
Slovensko preberá predsedníctvo vo V4!
McDonald’s prehral súdny spor so šéfkuchárom Jamiem Oliverom, ktorý dokázal, že jedlo, ktoré predáva, nie je vhodné na ľudskú spotrebu, pretože je vysoko toxické.
Čína si upevňuje svoje strategické pozície – aj vďaka Bielorusku a Rusku
Vojna priamo na pódiu Pohody? Vystúpia Ukrajinci, Zuzana Kovačič Hanzelová, aj veliteľ Gruzínskych légií Mamuka Mamulašvili
K.O. progresívnej manipulácii: Po 20 rokoch navštívil Slovensko šéf diplomacie Španielskeho kráľovstva
Kyjev sa chystá na ruské veliteľské centrá
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Zelenskyj rokoval s lídrami Indie a Saudskej Arábie o podpore Ukrajiny
Zelenskyj rokoval s lídrami Indie a Saudskej Arábie o podpore Ukrajiny
Zelenskyj rokoval s lídrami Indie a Saudskej Arábie o podpore Ukrajiny