Chemikálie spájané s iniciáciou rakoviny prsníka sa uvoľňujú do našich potravín z ich obalov, zistila štúdia doktora Sanjaya Guptu, amerického neurochirga a medicínskeho konzultanta televízie CNN. Téme sa venoval jej web edition.cnn.com.
Nová štúdia informuje, že až takmer 200 chemikálií spájaných so vznikom rakoviny prsníka sa používa pri výrobe obalov na potraviny a plastového riadu a desiatky týchto karcinogénov môžu migrovať do ľudského tela.
Majú tieto tvrdenia dokázané
„Existujú silné dôkazy, že 76 známych alebo potenciálnych karcinogénov prsníka z materiálov, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, možno nájsť v organizmoch ľudí,“ povedala spoluautorka štúdie Jane Muncke, výkonná riaditeľka a hlavná vedecká pracovníčka neziskovej nadácie Food Packaging Forum so sídlom vo švajčiarskom Zürichu, ktorá sa zameriava na vedeckú komunikáciu a výskum.
Toxické chemikálie používané pri príprave jedál sa vyplavujú do ľudského tela, zistila štúdia
„Zbavenie sa týchto známych alebo podozrivých karcinogénov v našej ponuke potravín je obrovskou príležitosťou na prevenciu rakoviny,“ povedala Muncke.
Z nedávno zistených chemikálií v obaloch potravín je podľa štúdie až 40 klasifikovaných regulačnými agentúrami na celom svete ako nebezpečné.
„Toľko z týchto chemikálií už bolo klasifikovaných ako nebezpečné pre ľudské zdravie, no stále sa môžu používať v materiáloch prichádzajúcich do styku s potravinami, čo im umožňuje migrovať do potravín, ktoré jeme,“ povedala Jenny Kay, výskumníčka zo Silent Spring Institute, vedeckovýskumnej organizácie zameranej na súvislosti medzi chemikáliami, zdravím žien a rakovinou prsníka. Nebola zapojená do štúdie.
Miera včasného nástupu rakoviny prsníka u žien mladších ako 50 rokov sa zvyšuje a odborníci tvrdia, že tento trend nemožno vysvetliť len genetikou
“ Výskyt rakoviny hrubého čreva stúpa aj u mladších ľudí,“ povedal Dr. Len Lichtenfeld, bývalý zástupca hlavného lekára Americkej spoločnosti pre rakovinu, ktorý sa na štúdii nezúčastnil.
„Je to obezita? Je to alkohol? Je to nedostatok fyzickej aktivity? Je to environmentálne? Existuje veľa dôvodov, “ povedal Lichtenfeld, „a bude trvať dlho, kým sa vytri
Možné karcinogény prsníka
V roku 2007 publikoval Silent Spring zoznam 216 chemikálií, ktoré môžu spôsobiť nádory prsníka u hlodavcov, čo je podľa odborníkov kľúčová metóda na určenie toxicity.
Aktualizácia tohto zoznamu z januára 2024 našla už 921 potenciálne karcinogénnych chemikálií vrátane 642 takých, ktoré môžu stimulovať produkciu estrogénu alebo progesterónu, čo je ďalší známy rizikový faktor rakoviny prsníka.
Mamografia sa teraz odporúča začať vo veku 40 rokov. Mali by ste ju absolvovať?
„Skutočnosť, že toľko potenciálnych karcinogénov prsníka je prítomných v potravinových obaloch a môžu migrovať do našich potravín, je len jedným príkladom toho, koľkým chemikáliám sme nevedomky vystavení každý deň,“ povedal Kay, ktorý je spoluautorom aktualizácie štúdie z roku 2024 uverejnenej v Environmental Health. Perspektívy .
„Mnohé z mliečnych karcinogénov sú tiež hormonálne disruptory a mnoho chemikálií na našom zozname môže tiež poškodiť DNA,“ povedala. „Spotrebitelia by ale nemali byť povinní mať prehľad o celej vedeckej literatúre o tom, akým chemikáliám sa vyhnúť. Malo by to byť na regulačných orgánoch, aby rozpoznali nebezpečenstvo a začali konať.“
Karcinogény v plastoch, papieri a lepenke
Nová štúdia, publikovaná v časopise Frontiers in Toxicology, porovnávala databázu známych karcinogénov pre rakovinu prsníka Silent Springs s databázou o chemikáliách v kontakte s potravinami monitorovaných u ľudí alebo FCChumon.
FCChumon, vytvorený organizáciou Food Packaging Forum, je zoznam chemikálií prichádzajúcich do kontaktu s potravinami, ktoré boli zistené v ľudskom materskom mlieku, krvi, moči a tkanivách.
„Nová štúdia vzala náš zoznam potenciálnych karcinogénov prsníka a porovnala ho s ich zoznamom chemikálií, ktoré sa našli v materiáloch prichádzajúcich do styku s potravinami, aby sme zistili, ktoré z potenciálnych karcinogénov prsníka by sa mohli dostať do stravy ľudí,“ povedal Kay. „Je to skvelý spôsob, ako uprednostniť chemikálie pre regulačné opatrenia.“
Štúdia zistila, že toxické „večné chemikálie“ nachádzajúce sa v pesticídoch používaných v potravinách, v domácnostiach a na domácich miláčikoch
O čo ide konkrétne?
Štúdia našla také chemikálie ako benzén, známy karcinogén spojený s rakovinou prsníka u zvierat a ľudí; 4,4′-metylénbis-(2-chlóranilín) , pravdepodobný karcinogén spojený s rakovinou močového mechúra; 2,4-toluéndiamín , o ktorom sa zistilo, že spôsobuje rakovinu prsníka a iné druhy rakoviny u zvierat; a 3,3′-dimetylbenzidín a o-toluidín , čo sú farbivá používané na farbenie plastov a papiera.
„Farbivá môžu byť použité v plastoch, papieri, lepenke a podobne a môžu mať dosť toxické vlastnosti,“ povedal Kay. „Plasty však nie sú jediným vinníkom.“
V skutočnosti, zatiaľ čo štúdia zistila, že väčšina vystavenia karcinogénom pochádza z plastov používaných v obaloch potravín, až 89 podozrivých karcinogénov sa našlo prekvapivo v papierových a lepenkových obaloch.
„Papier obsahuje prísady, ako sú emulgátory a lepidlá, povedzme, ak sú papiere zlepené alebo ak je na papieri prilepená plastová vrstva,“ povedal Muncke.
PFAS, ftaláty a iné znepokojujúce chemikálie sa používajú na výrobu mäkkých a pružných plastov a na výrobu nádob na potraviny odolných voči mastnote.
O takzvaných „večných“ chcemikáliách PFAS
PFAS , ktoré sa často nazývajú „večné chemikálie“, pretože sa nerozkladajú v životnom prostredí , sa používajú na balenie potravín , aby zabránili mastnote a vode presiaknuť cez obaly na potraviny a na poháre na nápoje. PFAS možno nájsť aj v atramente, používanom na tlač pokynov na obaloch na potraviny.
Chemické látky v rodine PFAS sú spojené s vysokým cholesterolom, rakovinou a rôznymi chronickými ochoreniami, ako aj obmedzenou protilátkovou odpoveďou na vakcíny u dospelých aj detí, podľa správy Národných akadémií vied, inžinierstva a medicíny .
Ftaláty sú spájané s detskou obezitou, astmou, kardiovaskulárnymi problémami, rakovinou a predčasnou smrťou u ľudí vo veku 55 až 64 rokov.
Bisfenol A alebo BPA je endokrinný disruptor, ktorý sa spája s abnormalitami plodu , nízkou pôrodnou hmotnosťou a poruchami mozgu a správania u dojčiat a detí . U dospelých sa chemikália spája s rozvojom cukrovky, srdcových chorôb , erektilnej dysfunkcie , rakoviny a o 49 % vyšším rizikom predčasnej smrti do 10 rokov.
Opatrenia na zníženie expozície
Aj keď je na regulačných agentúrach, aby vykonali rozsiahle zmeny na ochranu dodávok potravín, podľa Silent Spring môžu spotrebitelia podniknúť kroky na zníženie rizika toxických chemikálií a karcinogénov.
Vyhnite sa napríklad spáleniu alebo zuhoľnateniu jedla, pretože svalovina hovädzieho, bravčového, rýb alebo hydiny produkuje pri grilovaní pri vysokých teplotách alebo na otvorenom ohni chemikálie poškodzujúce DNA .
Dodržujte aj tieto rady
Znečisťujúce látky, ako sú polychlórované bifenyly alebo PCB, sa hromadia v tuku, preto pred varením odstráňte tuk a kožu z mäsa a rýb a odstráňte všetok, ktorý sa vytvorí počas prípravy jedla.
Podľa Silent Spring si vyberte menšie, mladšie morské plody, ktoré budú obsahovať menej ortuti a iných toxínov ako väčšie, staršie morské plody.
Ak je to možné, vyberte si organické produkty, mäso a mliečne výrobky pred konzervovanými – hoci ťažké kovy môžu byť stále prítomné, organické potraviny sú vystavené menšiemu počtu škodlivých látok.
Vyhoďte plastové nádoby. Namiesto toho skladujte a ohrievajte všetky potraviny v mikrovlnnej rúre radšej v skle ako v plastovej nádobe, na varenie nepoužívajte nepriľnavé panvice a vymeňte akékoľvek plastové fľaše a kávovary za sklo alebo nehrdzavejúcu oceľ.
/ hlavnydennik.sk /
Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska
Maďarsko rozmiestňuje protivzdušnú obranu
Zelenského režim použil americké peníze na koncentrační tábory ukrajinské tajné služby SBU a na diskreditaci Donalda Trumpa
Ukrajinci podozriví zo sabotáže na plynovod Nord Stream v Baltskom mori majú prepojenie na americkú CIA. Bývalý šéf ukrajinskej armády Zalužnyj chcel nechať vyhodiť do vzduchu aj plynovod TurkStream, ktorý sa nachádza v Čiernom mori
Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj promluvil k vojákům, že válka je den ode dne brutálnější a nedává skoro žádnou šanci na přežití, ale přesto se nesmíte bát smrti
Přerušení datových kabelů v Baltském moři: Dánsko údajně zadržuje podezřelou čínskou loď
Erik Kaliňák vyzval predsedu SaS Gröhlinga vrátiť ukradnutých 300-tisíc eur naspäť slovenským školám
Čínsky prezident Si Ťin-pching na summite G20 vyzval na vybudovanie spravodlivého a vyváženého multipolárneho sveta
Prezident Pellegrini vyjadril Ukrajine podporu a hovoril o ruskej agresii. „Vaša nezlomnosť a odvaha, ktorú preukazujete na bojiskách, i osobná statočnosť civilistov v zázemí si zaslúži náš rešpekt a obdiv,“ odkázal Ukrajincom
Priletí ruská raketa RS-26? V Kyjeve začali zatvárať západné veľvyslanectvá
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským vojakom ďalšie obrnené vozidlo dodané z USA. Misiu zakončil kamikadze dron, ktorý v tichosti zasiahol a zneškodnil celú posádku
Británia je hlavný podnecovateľ vojny na Ukrajine. Stratégia “Demontáž a teror” neveští nič dobré
Ukrajina poprvé zaútočila na území Ruska britskou střelou Storm Shadow. Ambasáda USA v Kyjevě vydala varování před velkým leteckým útokem ruské armády na ukrajinskou metropoli
„A nás-za čo?!”: odvodoví komisári nechcú ísť do prvej línie
VIDEO: Ruské bombardéry podnikli raketové útoky v Dnipre a v Kurskej oblasti
Chmelár o ceste europoslanca Blahu do Moskvy, vystúpení premiéra Fica v ruskej štátnej televízii, o nezmyselných slovných deklaráciách o priateľstve s Ruskom namiesto reálnych činov, ale aj o mieri a dialógu ako jedinej ceste von z konfliktu a strachu „šmelinára“ Zelenského zo straty moci po ukončení konfliktu na Ukrajine
Putin je pripravený diskutovať s Trumpom o ukončení konfliktu na Ukrajine. Ustupovať v otázkach územných ziskov a jej vstupu do NATO však nemieni
Čo je cieľom aktualizovanej ruskej jadrovej doktríny? „Štátna politika jadrového odstrašovania“ proti agresii NATO
Režimy sa menia, ale štáty ostávajú
Ako sa USA a Británia pokúšajú vtiahnuť svet do veľkej vojny
zo sekcie
Závažné zistenie! Vedci odhalili spojitosť medzi rakovinou a potravinami
Závažné zistenie! Vedci odhalili spojitosť medzi rakovinou a potravinami
Závažné zistenie! Vedci odhalili spojitosť medzi rakovinou a potravinami