Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Závažné zistenie: Microsoft je špionážna firma a Európska komisia používaním softvéru od Microsoftu vážne porušuje pravidlá EÚ

Európska komisia (EK) pri používaní softvéru spoločnosti Microsoft porušila pravidlá Európskej únie (EÚ) o ochrane osobných údajov. Oznámil to v pondelok Európsky dozorný úrad pre ochranu údajov (EDPS), podľa ktorého výkonný orgán európskeho spoločenstva zlyhal pri zabezpečení primeraného spôsobu ochrany údajov prenášaných do krajín mimo Únie.

TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

EDPS nariadil Komisii, aby prijala nápravné opatrenia a prestala postupovať dáta americkému koncernu, ako aj jeho dcérskym spoločnostiam v tretích krajinách, ktoré nemajú s EÚ uzavreté dohody o ochrane osobných údajov. Na odstránenie zistených nedostatkov stanovil úrad Komisii termín do 9. decembra.

Dôverné informácie

Rozhodnutie európskeho dozorného úradu nasledovalo po trojročnom vyšetrovaní, ku ktorému pristúpil po tom, ako bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden v roku 2013 zverejnil dôverné informácie o metódach masového elektronického sledovania zo strany USA vrátane odpočúvania zahraničných predstaviteľov.

,,Komisia neposkytla primerané záruky, aby sa zabezpečilo, že osobným údajom prenášaným mimo EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) sa poskytne v podstate rovnaká úroveň ochrany, aká je zaručená v EÚ/EHP,“ uviedol dozorný orgán vo vyhlásení. Európsky hospodársky priestor tvorí 27 členských štátov EÚ spolu s Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom.

Typy osobných údajov

,,Komisia v zmluve so spoločnosťou Microsoft dostatočne nešpecifikovala, aké typy osobných údajov sa majú zhromažďovať pri používaní služby Microsoft 365 a na aké výslovné a konkrétne účely,“ uviedol EDPS.

Microsoft 365 je balík softvérových produktov, ktorý zahŕňa textový editor Word, tabuľkový procesor Excel, aplikáciu na vytváranie prezentácií PowerPoint a program na spravovanie elektronickej pošty Outlook.

S používaním služby Microsoft 365

EDPS nariadil Komisii, aby vo vzťahu k spoločnosti Microsoft, jej pobočkám a subdodávateľom v krajinách, na ktoré sa nevzťahujú rozhodnutia EÚ o primeranosti, zastavila všetky dátové toky súvisiace s používaním služby Microsoft 365. EÚ má uzavreté dohody o primeranej ochrane údajov so 16 krajinami vrátane Argentíny, Japonska, Južnej Kórey, Švajčiarska, Veľkej Británie a Spojených štátov.

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d