Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zastropovanie cien ruského plynu odmietli takmer všetky štáty EÚ, štyri krajiny boli za tento samovraždený krok pre Európu

Európski ministri energetiky sa v piatok pod taktovkou českého predsedníctva v Rade EÚ stretli preto, aby hľadali riešenia na ochranu občanov pred rekordnými cenami energií pred príchodom zimy. 

Ministrom energetiky členských štátov EÚ sa na piatkovom mimoriadnom zasadnutí nepodarilo dosiahnuť konsenzus o stanovení cenového stropu pre ruský plyn, informoval novinárov maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.

„Dnes nedošlo k žiadnemu riešeniu, išlo len o politický spor, ktorý slúžil ako referenčný bod pre Európsku komisiu. Teraz očakávame, že budúci alebo ten ďalší týždeň nielen členské štáty, ale aj Európska komisia predložia písomné a zásadné návrhy,“ uviedol maďarský minister zahraničných vecí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Ak by sa cenové obmedzenia vzťahovali výlučne na ruský plyn, zrejme by to viedlo k okamžitému prerušeniu dodávok ruského plynu. Pochopiť to, na to netreba Nobelovu cenu,“vysvetlil šéf maďarskej diplomacie,

Členské krajiny EÚ v piatok jasne naznačili svoje priority a hranice v spoločnej snahe zabrániť ďalšiemu rastu cien plynu a elektriny a rozpadu jednoty EÚ. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek po skončení mimoriadnej schôdzky ministrov energetiky Európskej únie v Bruseli.

Európski ministri energetiky sa v piatok pod taktovkou českého predsedníctva v Rade EÚ stretli preto, aby hľadali riešenia na ochranu občanov pred rekordnými cenami energií pred príchodom zimy.

Podľa Galeka konkrétne ciele z tejto oblasti predstaví predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová 14. septembra v Štrasburgu. České predsedníctvo a aj ostatné členské krajiny EÚ tlačia na to, aby konkrétne riešenia boli známe najneskôr do konca septembra.

Galek uviedol, že ministri dali jasný signál, že energetická kríza sa musí riešiť spoločne, ináč si každá krajina bude robiť po svojom, čo ohrozí jednotu EÚ. Dodal, že problémom sú najmä prehnané ceny elektriny zavinené ruskou vojnou na Ukrajine.

„Dôraz bol na to, aby riešenia boli hľadané spoločne a boli aplikovateľné pre všetkých. Tak, aby EÚ ustála nielen nadchádzajúcu zimu, ale aby riešenia boli vhodné aj pre budúcnosť,“ povedal Galek.

Pri zastropovaní cien plynu na veľkoobchodnej úrovni treba mať podľa neho na zreteli aj otázku bezpečnosti dodávok a zaistiť, aby sa plyn za zníženú cenu dostal ku koncovému odberateľovi.

„Iba štyri krajiny podporili zastropovanie cien ruského plynu. Slovensko, podobne ako ďalšie krajiny, to odmietlo, a to z dôvodu, že by to okamžite mohlo viesť k zastaveniu dodávok takéhoto plynu a k skokovému nárastu cien na trhu s plynom,“ vysvetlil Galek.

Druhá časť diskusií bola o vysokých cenách elektriny, pretože tu nárast cien o jedno percento má štyrikrát vyšší dosah na HDP ako v prípade cien plynu.

Galek uviedol, že veľa krajín podporilo obmedzenia neočakávaných vysokých ziskov z vybraných technológií. Dodal, že Slovensko žiada, že ak sa takýto princíp zavedie, tak tieto zisky by mali byť koordinované na úrovni EÚ a ich redistribúcia musí zohľadniť, koľko elektriny ktoré krajiny vyrobia a spotrebujú.

„Prioritou pre nás ostáva nie to, aby sme mali kompenzované ceny elektriny, ale aby tieto ceny zostávali nízke,“ zdôraznil.

Slovensko podľa neho podporuje návrh na oddelenie cien plynu od cien elektriny, lebo cena plynu tlačí hore aj cenu elektriny, keď na jednu megawatthodinu (MWh) elektriny treba dve MWh plynu a k tomu treba pripočítať aj emisné povolenky.

Galek dodal, že ministri sa zhodli na zvýšení likvidity na trhu s energiami, čo znamená jednoduchší prístup spoločností k financiám alebo poskytnutiu záruk zo strany štátu.

V neposlednom rade bruselská schôdza riešila aj potrebu dosahovania úspor energií. Galek upozornil, že Slovensko nevie zaistiť úspory elektriny tak, ako úspory plynu, elektrinu totiž nemožno uskladniť. „To, na čo my chceme klásť dôraz, je znižovanie energetickej náročnosti,“ opísal situáciu.

Zdroj: openiazoch.zoznam.sk / rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d