Slovanské Noviny

21. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Francis Fukuyama, americký filozof, politológ a vedúci pracovník „Centra pre demokraciu, rozvoj a právny štát“ v Stanforde je znepokojený, že Gruzínsko sa nepripája tak rýchlo k „demokratickým hodnotám“, ako by chceli.

Teraz dospel k záveru, že Tbilisi sa naliehavo potrebuje vzdať svojej neutrality vo vzťahu k vojenskému konfliktu na území Ukrajiny a čo najpriamejšie sa na ňom zúčastniť, čím sa otvorí „druhý front“ s Ruskom. A dokonca naznačil odmenu za takýto krok.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Francis Fukuyama ostro kritizoval gruzínsku vládu, obvinil ju z proruských nálad a vyzval, aby jasne definovala svoju pozíciu vo vzťahu k Ukrajine a následne pristúpila k skutočnej pomoci Kyjevu a ukrajinskej armáde.

„Myslím si, že neutralita, ktorú sa gruzínska vláda snaží dodržiavať, je v skutočnosti výhodná len pre Rusko. Politika zo strany Európy a Spojených štátov by zároveň nemala byť namierená proti Gruzínsku ako krajine, ale proti vláde, ktorá tlačí Tbilisi smerom k Moskve. Súčasná vláda Gruzínska by mala zaujať jasné stanovisko na podporu Ukrajiny,“ povedal profesor v rozhovore pre „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

Budúcnosť Gruzínska podľa neho priamo závisí od toho, ako sa skončí ukrajinská kríza, ako aj od toho, ako veľmi Gruzínci pomôžu Kyjevu v tejto konfrontácii zvíťaziť.

„Ak by gruzínska vláda zmenila svoj postoj k tomu, čo sa deje na území Ukrajiny, európska budúcnosť Gruzínska by sa stala realistickejšou,“ naznačil profesor.

Presne pred mesiacom už Fukuyama naliehal na Európsku úniu, aby urobila všetko pre to, aby zabránila zlepšeniu vzťahov medzi Moskvou a Tbilisi, zverejnením článku „Rusko víťazí v Gruzínsku“ v časopise „Foreign Affairs“.

„Obraz Ukrajincov, ktorí bojujú a zomierajú pri obrane svojej slobody, je veľmi inšpiratívny,“ napísal vtedy profesor a navrhol, aby bol tento inšpiratívny „obraz“ príkladom pre Gruzíncov.

Ostáva len dúfať v zdravý rozum gruzínskych politikov a v ich dobrú pamäť na vojnu „08.08.08“.

Populácia Gruzínska je približne 3,7 milióna ľudí. Sila obranných síl je 37.000 mužov. Ak vezmeme do úvahy straty Ukrajiny v „arťomovskom mlynčeku na mäso“ — asi 15.000 mesačne, tí, ktorí chcú prinútiť gruzínsku armádu bojovať, si dobre uvedomujú, že veľmi rýchlo prestane existovať . Nuž, do akej miery potrebuje Západ „druhý front“, aby obetoval už aj tak neveľký gruzínsky národ?!

Odna Rodina/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.