„Títo dvaja progresívni aktivisti, toho času pracujúci v Denníku N/TA3 ako novinári/moderátori boli najatí a čítajte dobre, Úradom na ochranu oznamovatelov protispoločenskej činnosti, ktorému aktuálne hrozí že skončí,“ uviedol vo svojom príspevku na sociálnej sieti bývalý poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Peter Pčolinský.
Úrad na ochranu oznamovateľov si objednával a platil za služby novinárov. Moderátor Rastislav Iliev a novinárka Monika Tódová, ktorí verejne obhajujú zachovanie úradu, dostali od tejto štátnej inštitúcie po päťsto eur.
Na tento konflikt záujmov upozornil bývalý poslanec Peter Pčolinský. „Títo dvaja progresívni aktivisti, toho času pracujúci v Denníku N/TA3 ako novinári/moderátori boli najatí Úradom na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorému aktuálne hrozí, že skončí,“ píše Pčolinský na sociálnej sieti.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Parlament sa v skrátenom legislatívnom konaní zaoberá v podstate zánikom Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO). Na jeho základe má vyrásť nový úrad, ktorý by mal chrániť nielen oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ale aj obete trestných činov. Podľa návrhu rezortu vnútra zmena zahŕňa aj voľbu nového šéfa úradu.
Aktuálna predsedníčka ÚOO Zuzana Dlugošová sa na sieťach prihovára verejnosti s tým, že táto premena úradu môže znamenať menšiu ochranu oznamovateľov, či ohroziť peniaze z plánu obnovy. Zámer vlády kritizujú médiá aj opozícia, mimovládne organizácie Transparency International, Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu zorganizovali aj protest pred Národnou radou.
Pčolinský upriamuje pozornosť na Centrálny register zmlúv a zmluvy, ktoré za ÚOO podpísala jeho predsedníčka Zuzana Dlugošová.
Iliev z TA3 uzavrel s ÚOO zmluvu o umeleckom výkone v júni tohto roka. Umelecký výkon mal byť realizovaný 25. júna v Bratislava na podujatí s názvom Serpico a slovenská realita. Išlo o projekciu filmu Serpico, po ktorej nasledovala diskusia.
Zmluva hovorí, že predmetom umeleckého výkonu je „moderovanie, ktoré má zahŕňať najmä úvodné privítanie účastníkov podujatia, predstavenie predsedníčky Úradu na ochranu oznamovateľov, spoločné predstavenie úradu, uvedenie filmu“ a po premietaní aj „moderovanie diskusie s predsedníčkou ÚOO a oznamovateľom/-kou v trvaní max. 1 hodinu“. Odmena bola určená na 500 eur.
Podobnú zmluvu uzavrela aj Tódová, ktorá mala podať umelecký výkon, teda úvodné privítanie, predstavenie šéfky ÚOO pred projekciou filmu, moderovanie následnej diskusie „v trvaní max.1 hodiny“ v Prešove 19. júna. Keďže však novinárka musela vycestovať do Prešova, lebo tentoraz išlo o premietanie a diskusiu mimo Bratislavy, ÚOO sa zaviazal, že jej zabezpečí a zaplatí ubytovanie. V zmluve sa píše: „Touto zmluvou sa objednávateľ zaväzuje dodávateľovi zabezpečiť ubytovanie na 1 noc v termíne 19.6.2025 – 20.6.2025.“
Okrem toho je však v registri prístupná aj ďalšia zmluva, ktorú ÚOO uzavrel s novinárkou Tódovou v apríli 2023. Išlo o moderovanie diskusie ÚOO na podujatí Pucung, ktorý organizuje Nadácia Zastavme korupciu a Denník N je jeho jediným mediálnym partnerom. Pred dvoma rokmi si ÚOO služby novinárky ohodnotilo na sumu 360 eur.
Pčolinský si neodpustil štipľavý komentár, že za „sumu 500 eur“ hovorili „pekne o štátnych úradníkoch, ktorých si platíte z vašich daní“. Iliev, ani Tódová na svoj konflikt záujmov, teda, že svoje služby poskytli úradu, ktorého zachovanie teraz obhajujú, neupozornili. A to by mali, hoci postup rezortu vnútra je až nezmyselne rýchly a samotný zámer vzniku nového úradu nie je jasný, čo spochybňujú aj právne autority.
Zdroj: plus7dni.pluska.sk
V Rige sa otvorila výstava o eugenike: pokusy o vytvorenie lotyšského nadčloveka sú späť
Veliteľ ukrajinských síl vyvrátil lži Zelenského a aj Európa dostala tvrdú odpoveď od Bieloruska aj Číny
Vplyv vojen a bômb na životné prostredie planéty Zem
Nedokončená revolúcia v Amerike: Keď sa práva stanú privilégiami
Poľsko je proti vstupu Ukrajiny do EÚ
VIDEO: Exšéf SIS Vladimír Pčolinský: Najväčší špión je mobil. Dokáže prezradiť celý náš život a dostať sa doň dá navonok obyčajnou esemeskou. Politici si ho dávajú aj pod zadok
VIDEO: Michal Šimečka vo videu z Dubaja ukazuje, v akom luxuse žijú oligarchovia spájaní s Robertom Ficom a na čo idú dane slovenských občanov, alebo ako predseda PS opäť hucká národ proti premiérovi a strane Smer
Kto projektoval plány tohto sveta
Ruská korveta odohnala člny Greenpeace aj nemeckú pobrežnú stráž od tankera s ropou
V Rumunsku zhabali 75 kilogramov kokaínu s portrétom Zelenského
Veľká zelená schizofrénia
Žatva na Slovensku je v plnom prúde, sucho a teplo budú mať vplyv na výnosy plodín aj krmovín
Úlohou V4 by malo byť odsúdenie fašizmu na Ukrajine
VIDEO: Peter Sabela o tom, že niekdajší kľúčový investičný partner Georgea Sorosa a bývalý šéf jeho londýnskej pobočky sedí v Trumpovej vláde
VIDEO: Obchodník so smrťou prelomil mlčanie: „Ide o záverečnú bitku so silami zla! Globalisti plne ovládajú Európu.
VIDEO: Ako vyzerá každodenný život v Moskve v júli 2026 a aká je situácia s benzínom v Rusku?
Zničenie plynovodu Nord Stream podľa nemeckej prokuratúry vykonal príslušník ukrajinskej armády na pokyn Zelenského režimu
Ako „Reuters“ benzín do Ruska vozil
Kličko po najsilnejšom údere na Kyjev od začiatku konfliktu: Bola to hrozná noc!
Špeciálna vojenská operácia formuje podobu multipolárneho sveta
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Zanikajúci Úrad na ochranu oznamovateľov, ktorí chráni čurillovcov, platil za služby progresívno-liberálnym redaktorom Monike Tódovej a Rastislavovi Ilievovi
Zanikajúci Úrad na ochranu oznamovateľov, ktorí chráni čurillovcov, platil za služby progresívno-liberálnym redaktorom Monike Tódovej a Rastislavovi Ilievovi
Zanikajúci Úrad na ochranu oznamovateľov, ktorí chráni čurillovcov, platil za služby progresívno-liberálnym redaktorom Monike Tódovej a Rastislavovi Ilievovi