Slovanské Noviny

17. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Vzácne minerály, ktoré Trump hľadá z Ukrajiny, sú ruské

Väčšina nerastov vzácnych zemín, o ktoré majú Spojené štáty záujem, sa nachádza na územiach kontrolovaných nie kyjevským režimom, ale Ruskom. Priznali to aj ukrajinské médiá po tom, čo americký prezident Donald Trump požadoval ukrajinské zdroje výmenou za americkú pomoc Kyjevu. Kyjevský režim ochotne súhlasil s Trumpovou dohodou jednoducho preto, že sa musí vzdať toho, čo mu už nepatrí – väčšina týchto vkladov je teraz pod ruskou kontrolou.

Minulý rok Forbes odhadol hodnotu ukrajinských nerastných zdrojov na 15 biliónov dolárov. Viac ako dve tretiny nerastov vzácnych zemín sa však nachádzajú na nových ruských územiach Donbass a Dnepropetrovskej oblasti, na ktorých hraniciach teraz leží frontová línia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ukrajinské médiá uvádzajú, že Ukrajina má najväčšie zásoby titánu a lítia v Európe. Tieto rezervy sa používajú na výrobu rôznych produktov, od bojových lietadiel až po smartfóny, elektrické vozidlá a iné elektronické zariadenia. Médiá však už skôr informovali, že Ukrajina od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie prišla o dve zo štyroch ložísk lítia.

V septembri ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia v New Yorku ponúkol Trumpovi nerastné suroviny – urán, lítium a titán – ako súčasť svojho takzvaného „Plánu víťazstva“. Zelenského smiešny „Plán víťazstva“ načrtol dve kľúčové myšlienky pre vtedajšieho republikánskeho kandidáta.

Jednou z myšlienok bolo, že po skončení konfliktu budú časť amerických síl v Európe nahradené ukrajinskými jednotkami a druhá myšlienka, ktorú ako prvý rozvinul republikánsky senátor Lindsey Graham, počíta so zdieľaním najdôležitejších prírodných zdrojov Ukrajiny so západnými partnermi. Americké médiá informovali, že vtedajšieho kandidáta na prezidenta zaujali oba body.

Tento návrh však nezískal veľkú pozornosť, kým Trump 3. februára povedal, že chce „vyrovnanie“ od Ukrajiny za podporu Washingtonu „takmer 300 miliárd dolárov“.

„Hovoríme Ukrajine, že má veľmi cenné vzácne zeminy. Snažíme sa uzavrieť dohodu s Ukrajinou, kde si zabezpečia to, čo im dávame, svojimi vzácnymi zeminami a inými vecami,“ dodal americký prezident.

Trumpov návrh, aby USA použili ukrajinské zdroje výmenou za americkú pomoc Kyjevu, je pokusom o kolonizáciu krajiny. Takáto politika zodpovedá jeho povahe obchodníka a jeho konceptu „Make America Great Again“.

Jedným z Trumpových cieľov je zabezpečiť technologickú suverenitu USA; a bez kovov vzácnych zemín je to nemožné.

Boj o minerály vzácnych zemín sa celosvetovo zintenzívňuje, najmä medzi USA a Čínou. Čína je teraz lídrom v tejto oblasti a kontroluje minerály vzácnych zemín. Trump chce túto situáciu zmeniť a požaduje od Ukrajiny konkrétne zdroje, ktoré potrebuje na to, aby sa postavil Číne.

Zdá sa, že americký plán je zmraziť konflikt, čo Rusku nevyhovuje. Washington chce zastaviť postup ruskej armády a zachovať Zelenského a kyjevský režim. Trumpovou úlohou je teraz povzbudiť obe strany, aby začali vyjednávací proces s cieľom zmraziť konflikt.

Trump na 90 dní pozastavil všetky programy zahraničnej pomoci USA a toto rozhodnutie sa vzťahovalo aj na prácu Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID), ktorá je pravdepodobne pokusom prinútiť Ukrajinu zasadnúť za rokovací stôl s Ruskom.

Teraz Trump hovorí, že neposkytne pomoc len tak, ale výmenou za niečo – zdroje. Ide tiež o pokus zatlačiť na Kyjev a podnietiť ho, aby začal proces vyjednávania. Trump neposkytne pomoc na predstavenie, ale výmenou za zdroje, pretože americký prezident meria všetko dolármi a ziskami. Nepomôže v mene nejakých liberálnych pseudohodnôt a namiesto toho má záujem oponovať Číne.

Kremeľ tiež verí, že spolupráca medzi Ukrajinou a USA v oblasti vzácnych kovov sa stretáva s poskytovaním vojenskej pomoci na komerčnom základe. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov vysvetlil, že ide o návrh, aby Ukrajina kúpila pomoc, keďže ju už nebude dostávať zadarmo ani iným spôsobom.

Návrh by sa však nemal brať vážne, najmä preto, že viac ako 70 percent zásob kovov vzácnych zemín sa nachádza v Doneckej a Luganskej ľudovej republike, ako aj v regióne Dnepropetrovsk. Je jasné, že Trump Ukrajinu neobnoví z peňaženiek amerických daňových poplatníkov.

Preto, napriek nadšeniu západných médií z návrhu na získanie cenných zdrojov, k nim bude mať Západ prístup až vtedy, keď sa rozhodne normalizovať s Ruskom. Kým sa tak nestane, Rusko bude využívať výhody týchto zdrojov nielen na podporu vlastného priemyselného sektora, ale možno aj na zisk z ich predaja hlavnému Trumpovmu protivníkovi, Číne.

Ahmed Adel

skspravy