Slovanské Noviny

2. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

V novom dokumente s názvom Nebezpečná hra v bubline EÚ, ktorý 4. januára zverejnil novozaložený think tank Mathias Corvinus Collegium (MCC) v Bruseli, sa uvádza, že tvrdenia o právnom štáte sa stali takou intenzívnou zbraňou, že niektorí uvažujú o zrušení “veta” Európskej rady, čo je nebezpečný vývoj, informuje Hungary Today.

Nový brífing spochybňuje dominantný naratív, ktorý v posledných rokoch presadzujú inštitúcie a operatívci Európskej únie, a vyzýva na poctivé prehodnotenie národnosti, suverenity a pluralizmu. Správa tvrdí, že ide o skutočné hodnoty a históriu, na ktorých stojí európsky projekt.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Celá správa je k dispozícii tu.

Na 19 stranách brífingu sa rozoberajú sporné a dôležité spory v rámci Únie o dodržiavanie zásad tzv. právneho štátu. Tieto spory sa stali takými dôležitými, že niektorí sa teraz zasadzujú za zrušenie “práva veta” v Európskej rade. V dokumente MCC Brussel sa uvádza, že:

  1. Diskusie o právnom štáte sú len úskokom, zástierkou pre spory o hodnoty a projekt EÚ, ktorého cieľom je vnútiť tzv. hodnoty EÚ suverénnym krajinám
  2. Odstránenie práva veta v Rade je nebezpečný krok, ktorý by vážne narušil schopnosť suverénnych krajín chrániť svoje národné záujmy a vytvárať podnety na odchod z EÚ

V závere dokumentu sa uvádza, že zrušenie práva veta by znamenalo odstránenie jedného z posledných kontrolných mechanizmov proti pokusom elít EÚ vnucovať svoje hodnoty suverénnym štátom.

Profesor Frank Füredi, výkonný riaditeľ MCC Brusel a spoluautor informačného dokumentu, uviedol, že:

“Táto správa je výzvou na prebudenie pre tých, ktorí sa zaujímajú o demokraciu a slobodu v Európskej únii.”

V EÚ sa vyvinula inštitucionálna averzia voči národnej suverenite a demokratickej politike, čo vedie k čoraz väčšiemu zasahovaniu do záležitostí štátov.

EÚ čoraz viac využíva právo ako zbraň a právnu argumentáciu ako zásterku pre politické kroky. Súdy považuje za nástroje na presadzovanie svojich politických záujmov a robí to prostredníctvom vyhlásení o právnom štáte. Je načase poodhrnúť oponu a odhaliť realitu, že útoky na krajiny ako Maďarsko z dôvodu, že trpia “deficitom právneho štátu”, slúžia ako prostriedok na spochybňovanie hodnôt presadzovaných maďarskou vládou,” uzavrel profesor Füredi.

Profesor Dr. Werner J. Patzelt, riaditeľ výskumu MCC Brusel a spoluautor dokumentu, dodal, že:

“Dúfame, že tento informačný dokument pomôže ľuďom dobrej vôle vidieť cez dym a zrkadlá pokusy o označenie tých, ktorí majú jedinečné alebo protichodné odpovede na kultúrne otázky, za ‘darebácke štáty’.”

Tí, ktorí chcú zrušiť právo veta Rady EÚ, sa zámerne snažia postaviť ‘hodnoty EÚ’ na kolíznu dráhu so suverénnymi národnými štátmi v rámci EÚ.

Právo veta sa stalo poslednou obrannou líniou, ktorou sa krajiny môžu legálne brániť rozhodnutiam, ktoré podľa nich poškodzujú ich národné záujmy, hodnoty a kultúru. Hlavnou devízou práva veta bolo poskytnúť krajinám možnosť odvolania sa v prípadoch, keď sa domnievali, že sú ohrozené dôležité národné záujmy. Vyjednávanie okolo veta vytvára oveľa väčšiu legitimitu ako prelomenie menšiny. Zrušenie práva veta by ohrozilo súdržnosť a legitimitu Európskej únie.”

Členovia nemeckej radikálnej ľavicovej vlády patria k najostrejším kritikom inštitútu veta. Len tento týždeň sa nemecká ministerka zahraničných vecí Annalene Baerbocková počas stretnutia v Portugalsku sťažovala, že EÚ si nemôže dovoliť, aby ju brzdilo právo veta jedného členského štátu. Podľa nej to oslabuje efektívnosť a jednotu bloku.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d