Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vplyv hlasových vibrácií na organizmus. Hlas je jedinečný hudobný „nástroj“

Od čias najstarších civilizácií ľudstva ľudia poznali liečivú silu jednotlivých zvukov a zvukových kombinácií vyslovovaných ich vlastným hlasom. Obzvlášť dôležité sú mantry. Odpradávna sa liečba v Rusku uskutočňovala pomocou hlasovej terapie.

Melódia starých ruských ľudových piesní, niekedy postavená na 2-3 notách, vyniká svojou rozmanitosťou a krásou. Navrhuje prejsť od súzvuku ku konsonancii, učí harmonizáciu vonkajšieho a vnútorného, ​​ladenie tela a duše v súlade s objektívnymi zákonmi.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

HLASOVÉ ZVUKY:
<A> – zmierňuje akékoľvek kŕče, lieči srdce a žlčník;
<I> – lieči oči, uši, tenké črevo, stimuluje srdcovú činnosť, „čistí“ nos;
<O> – oživuje činnosť pankreasu, pomáha eliminovať problémy so srdcom;
<U> – zlepšuje dýchanie, stimuluje a harmonizuje obličky, močový mechúr, prostatu (u mužov), maternicu a vaječníky (u žien);
<Y> – lieči uši, zlepšuje dýchanie;
<E> – zlepšuje funkciu mozgu.

POZOR! Na zvýšenie a sústredenie terapeutického účinku výrazných alebo „skandovaných“ zvukov (zvukových kombinácií) odporúčajú odborníci položiť ruku na oblasť tela, kde sa nachádza orgán (alebo systém) podstupujúci zvukovú terapiu, a predstaviť si tento orgán ako zdravý a aktívne pracujúci.

Na vývoj človeka vplývajú rôzne zvukové frekvencie, ktoré pôsobia na čakry (energetické systémy) – negatívne aj pozitívne. Hudba, ktorú človek najlepšie vníma, určuje stupeň jej vývoja. Ak sa chcú o človeku dozvedieť viac, pýtajú sa ho: „Aká hudba sa ti páči?“

Ľudia v kategórii „rezidenti“ vnímajú hlavne takzvanú popkultúru, pretože „populárna hudba“ ovplyvňuje iba dolné čakry a na ostatné negatívne vplýva.

Pokročilejší ľudia radi počúvajú rockovú hudbu, pretože vplyv tejto hudby sa dostáva do tvorivej čakry. Máme na mysli: rockové balady „ľudové“ (etnické, v rockovom spracovaní) a klasická rocková hudba (s prvkami symfonickej hudby). Zvyšok rockovej hudby má negatívny vplyv na čakry.
Ľudia, ktorí uprednostňujú počúvanie symfonickej hudby (klasiky), sú na úrovni vývoja ešte vyššie, pretože ovplyvňuje všetky čakry až po 8. čakru.
Iba ľudová (etnická) hudba a chorály ovplyvňujú vyššie čakry, dušu a ducha človeka.
Rôzna moderná hudba: rap, techno, elektronika atď., Negatívne ovplyvňuje ľudský energetický systém a prispieva k jeho degradácii.

HLAS je jedinečný hudobný „nástroj“, ktorý človeku dala sama príroda. Hlas človeka vibruje vždy, keď znie (keď hovorí, spieva, šepká). A dokonalejší (najmä – z terapeutického hľadiska) hudobný nástroj vhodný pre konkrétneho človeka jednoducho neexistuje.

Umením spevu je v prvom rade správne dýchanie, ktoré je jedným z najdôležitejších faktorov zdravého života. Spomedzi všetkých prostriedkov muzikoterapie má na telo najsilnejší vplyv SPIEVANIE. / Keď je človek chorý, jeho hlas „sadne“, stáva sa hluchým a bezfarebným. Vlastným spevom (produkcia terapeutického zvuku) môžeme ovplyvniť chorý orgán alebo systém a vrátiť mu zdravé vibrácie.

Poznámka. Metódy VOKALOTERAPIE (takto sa vedecky nazýva spevácka liečba) sa aktívne používajú na celom svete na liečbu a prevenciu fyzických aj psychických porúch: neurózy, fóbie (obsedantné, bolestivé obavy z niečoho), depresia, bronchiálna astma, bolesti hlavy atď.

* * *
Každý orgán nášho tela má svoj vlastný „hlas“. „Zvuk“ chorých orgánov sa líši od zvuku zdravých. Tento abnormálny „zvuk“ je možné napraviť tým, že človeka naučíte správne spievať. / Dobrí operní speváci sú fyzicky zdraví ľudia a spravidla majú veľkú pečeň.

* * *

Keď človek hovorí alebo spieva jedným slovom ak vydáva zvuky, potom podľa rôznych odhadov ide do vnútorných orgánov (absorbovaných nimi) od 60 do 85% zvukových vibrácií jeho hlasu a iba 15-40% – do vonkajšieho prostredia. / Naše telo nie je vôbec ľahostajné k tomu, čo bude jeho samotných 60% – vyrobených “vypustených” samotným človekom – zdravým „jedlom“, ktoré on (telo) bude mať (alebo musí neustále – denne) „stráviť“ a „asimilovať“.

Poznámka. Popredný ruský hudobný terapeut S. Shushardzhan a jeho kolegovia z Výskumného centra pre muzikoterapiu a medicínsko-akustické technológie uskutočnili výskum vplyvu hlasovej terapie na pľúca a ďalšie životne dôležité orgány. Výsledkom bolo, že vedci dospeli k záveru, že zvuk generovaný počas spevu iba 15-20% smeruje do vesmíru (zvyšok zvukovej vlny je absorbovaný vnútornými orgánmi, čím sa dostáva do stavu vibrácií).

* * *

Dieťa bez váhania používa svoj hlas – kričí a hovorí, ako dýcha, na rozdiel od mnohých dospelých, ktorí v priebehu rokov strácajú svoju prirodzenú schopnosť vyjadrovať sa zvukmi a slovami (niektorí mumlajú, iní monotónne mrmlia a iní sa stávajú „bez hlasu“. 
prežívajúci nie príliš úspešnú osobnú skúsenosť ticho a hlboko vo vnútri).

* * *

Akým hlasom bude človek vo svojom živote hovoriť, vo veľkej miere závisí od jeho matky. Je to jej hlas, ktorý sa nekonečne mení v rôznych situáciách komunikácie s dieťaťom, ktorý dieťa v ranom veku berie ako akýsi štandard (dieťa začína v hlase napodobňovať predovšetkým svoju matku). . Teraz veľa odborníkov vážne naznačuje, že budúce matky začnú s dieťaťom rozvíjať aktivity už v období jeho vnútromaternicového vývoja – rozprávať, spievať piesne a robiť mu harmonickú hudbu. / V zahraničí sa pre tehotné ženy vyrábajú špeciálne brušné pásky so stereofónnymi minireproduktormi.

* * *

Spev je veľmi prospešný pre tehotné ženy a ich nenarodené deti. Prechody spevového hlasu od vysokých po nízke zvuky a naopak aktivujú rast tých orgánov a systémov dieťaťa, ktoré sú naladené na určité zvukové frekvencie. Sluchový systém vášho dieťaťa dostane potrebné školenie a stimuluje mozog. / Pred niekoľkými desaťročiami slávny francúzsky pôrodník Michel Auden usporiadal na svojej klinike spevácke zbory budúcich matiek a-capella. Špeciálne pre ne boli vyvinuté jednoduché hlasové cvičenia. Vďaka tomu sa narodili odolnejšie, pokojnejšie a silnejšie deti.

* * *

Tónový rozsah ľudského hlasu – od najnižšieho po najvyšší zvuk – sa zvyčajne pohybuje od 64 do 1300 Hz, pričom hovorený („domáci“) hlas zaberá asi desatinu tejto stupnice.

* * *
Už dlho je známe, že spev je jedným z najlepších dychových cvičení (trénujú sa dýchacie svaly, bráničné dýchanie, zlepšuje sa bronchiálny odtok a zvyšuje sa vitálna kapacita pľúc). / Slávny maďarský skladateľ Z. Kodai napísal v roku 1929: „Úžasným prostriedkom rytmu je disciplína nervov, tréning hrtana a pľúc. To všetko dáva spev vedľa telesnej výchovy. Oba sú potrebné každý deň – nie menej ako jedlo. ““

* * *

Pri spoločnom speve (v duete, v zbore), ako aj pri pozornom počúvaní speváka po určitú dobu sa odhalia hranice každej ľudskej duše spomedzi účastníkov tohto procesu, vzájomná túžba. (spev a srdečné počúvanie). / To isté platí aj pre hudbu (bez slov).

* * *

V Rusku verili Slovania, že samotná DUŠA spieva v človeku a že spev je jej prirodzeným stavom. Preto práca so zvukom (jeho silou, dĺžkou, výškou), rytmom, dýchaním, intervalmi vám nielen približuje kvalitné a technické prevedenie skladieb, ale vo väčšej miere zaisťuje úspech v usilovnej práci na náprave a formovaní osobnosť človeka. Originálny spôsob výroby zvuku hrá dôležitú úlohu v pozitívnej orientácii človeka pri ľudovom speve. V každej oblasti má svoje vlastné charakteristiky. Existuje však jedna vlastnosť, ktorá je vlastná spôsobu výroby zvuku v ktoromkoľvek kúte Ruska – keď je zvuk vysielaný akoby do vesmíru, pery sa v úsmevu roztiahnu a vynútia si použitie tzv. „Predný rezonátor“. / Spievate a usmievate sa a vďaka tomu sa zvuk stáva ľahkým, jasným a voľným. Postupne sa v dôsledku systematického tréningu úsmevu kvalita zvuku prenáša na osobnosť človeka. Vonkajší úsmev sa čoskoro stane vnútorným úsmevom a prostredníctvom neho sa začneme pozerať na svet a na ľudí. / Poznámka. V Rusku sa odpradávna pomocou vokálnej terapie liečili pacienti (pacient bol usadený v ľudskom kruhu a tancoval okolo danej osoby). Okrem toho jednoducho sedeli okolo pacienta tak, aby bol v strede maximálneho zvukového nárazu – v mieste, kde „telo zvuku“ skutočne rastie smerom hore a von, a jeho vibráciami zachytáva priestor a všetky jeho súčasti. / Ak je choroba skutočne poruchou normálnych vnútorných bioenergetických rytmov človeka, potom je spev a spev v tomto prípade veľmi účinným liekom.

* * *

V ľudových piesňach neklamú svojím hlasom a snažia sa ho urobiť krajším, ako je: spievajú otvorene. Ale práve táto otvorenosť robí každý hlas krásnym. Mimochodom, zahalený hlas akademického spôsobu výkonu (na rozdiel od ľudového) znie, akoby vibrácie smerovali nahor (do podnebia), a na jeho zosilnenie sa používa takzvaný zvuk. „Zadný rezonátor“ (tj. Zadná časť úst). Pre „ľudový“ zvuk je charakteristické použitie „predného rezonátora“ (zvuk nie je smerovaný nahor, ale dopredu – na toho, komu je určený).

Poznámka. Aj pri elementárnej produkcii zvuku už zahrňujeme nášho skutočného alebo domnelého partnera do procesu „prežívania“ zvuku. Ukázalo sa, že tento človek je pre nás dôležitý a my – pre neho, keďže sme vo vibračnom poli jeho reči alebo spevu (a naopak, je v našom odbore), vnímame tieto vibrácie a nevyhnutne s nimi rezonujeme (viac sme presne tak nejako „ponúknutí“ Vstúpte do tejto rezonancie). / Pamätajte, aký „infekčný“ je výkrik alebo smiech, vzlykanie pre stratu alebo potešenie zo zisku (víťazstva). Často, bez toho, aby sme si to uvedomovali, my, aj keď prechádzame (doslova a do písmena), dlho nesieme na sebe stav tých, ktorí „zneli“ v určitej nálade.

* * *

Podľa odborníkov pri práci s piesňovým folklórom popri štúdiu jednotlivých psycho-emocionálnych stavov dochádza aj k korekcii jednotlivých znakov osobnosti človeka. Uzavretie, plachosť, agresivita sa postupne vyrovnávajú a menia sa na ich opak. / Podráždenosť a hnev sú deštruktívne, pretože sú v našom svete nepravidelné a podliehajú rôznym rytmom. Porušujú nastolenú harmóniu, pravidelnosť, krásu prelínajúcich sa melódií.

Poznámka. Dýchanie je pre ľudské zdravie veľmi dôležité. Pri práci na predĺžení výdychu za účelom vykonania kvalitných ľudových piesní nielenže vytvárame podmienky na zväčšenie objemu pľúc a ich kvalitné vetranie, ale aj zvyšujeme relaxačný moment priamo spojený s výdychom (relaxáciou) ako opak inhalácie (napätia). Pravdepodobne bez akýchkoľvek vedeckých výpočtov si to naši predkovia uvedomovali. „Reťazové“ dýchanie, ktoré sa praktizuje pri nácviku folklórneho spevu, nielenže učí kontinuitu zvuku, ale zvyšuje aj trvanie výdychu, hĺbku a plnosť inhalácie, ktoré sa zvyšujú v závislosti od použitia dolného (brušného) typu dýchania. V priebehu osvojovania si „reťazového“ dýchania (so zborovým folklórnym spevom) je do práce zapojené aj to jemné ucho, ktoré sme doteraz prakticky nepoužívali – schopnosť počuť dych iného a cítiť, kedy sa musí chytiť dych, aby sa to nestalo súčasne s vami a neprerušilo zvuk.

K obnoveniu voľného dýchania pri nácviku folklórneho spevu dochádza podvedome a prejavuje sa nielen indikátormi slobody dýchania, ale aj zlepšením zdravia, zmenou pohľadu na problémy, ktoré sa predtým považovali za neriešiteľné a pre človeka nebezpečné.

* * *
Spev je jedinečné dychové cvičenie, ktoré zohľadňuje všetko. Spev lieči bronchiálnu astmu a iné broncho-pľúcne choroby, zápaly prínosových dutín.

s ľúbosťou Diana Lyubava Slovienska

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

možno ste nepostrehli

%d