Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) chce svojím návrhom podviesť zodpovedných rodičov, a to ženy-matky.

Uviedol to líder opozičného hnutia Slovensko Igor Matovič v reakcii na Tomášove pondelkové vyjadrenia. Hnutie Slovensko v parlamente podľa Matoviča odhlasuje zakotvenie v ústave, aby ženy-matky mali rovnaký dôchodok ako muži, ale za podmienky, že súčasná vláda ponechá v ústave zároveň rodičovský dôchodok.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

,,Sme ochotní zahlasovať za takú zmenu ústavy, aby ženy-matky mali v priemere rovnaké dôchodky ako chlapi, ale za podmienky, že v ústave zachováme rodičovský bonus,“ vyhlásil Matovič. Teraz sa podľa neho ukáže, či minister práce bol ‚táraj‘ robiaci kampaň pred prezidentskými voľbami alebo ‚babrák‘, ktorý nevie počítať a zistí, že na kompenzácie matiek by išla suma 1,2 miliardy eur.

Matovič pripomenul, že pri hlasovaní z 28. februára parlamentní poslanci za stranu Hlas-SD boli proti schváleniu 100-eurového daňového bonusu pre matky. ,,Ani jeden z Hlasu, ani jeden zo Smeru, ani za SNS (nebol za). Bohužiaľ, ani jeden za Progresívne Slovensko, ani za SaS,“ podčiarkol predseda hnutia.

Toto opatrenie vyvoláva polemiku

Tomáš v pondelok uviedol, že rodičovský dôchodok zostal zachovaný aj po zmene vlády. Jedinou korektúrou bolo, že schválili natrvalo jednorazové vyplácanie. ,,Naďalej však toto opatrenie vyvoláva polemiku z hľadiska jeho finančnej udržateľnosti a tlaku na rozpočet Sociálnej poisťovne, ako aj o tom, že je diskriminačný voči určitej skupine seniorov,“ priblížil minister. Preto rezort práce podľa Tomáša ponúka aj alternatívne riešenie, ktoré nebude diskriminovať ani jednu skupinu seniorov.

Zmena ústavy

Ako uviedol, do výpočtu dôchodkov seniorov, ktorí vychovávali deti, by sa za toto obdobie zarátavala plná mzda, ktorú zarábali pred odchodom na rodičovskú alebo materskú dovolenku. Znamenalo by to, že že všetky dôchodky týchto seniorov by boli prepočítané aj spätne dozadu.
,,Vyžadovalo by si to však zmenu ústavy a potrebovali by sme dosiahnuť ústavnú dohodu naprieč politickým spektrom v parlamente. Kým takáto celopolitická dohoda nevznikne, tento zákon zostane len v šuplíku a nepredložím ho do parlamentu,“ uzavrel Tomáš.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d