Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: „V štáte chcú vládnuť novinári. Kajúcnici ešte horko zaplačú. Založenie Špecializovaného súdu bola naša chyba. Mýlil som sa. Harabin mal pravdu. Bol som mladý, naivný a hlúpy,“ priznal Kaliňák

Exminister spravodlivosti Rober Kaliňák poskytol portálu Veci verejné rozsiahly rozhovor, v ktorom sa nevyhol ani otázkam o NAKA, či kajúcnikoch a právnom štáte.

Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) si myslí, že v momente, kedy sa na Slovensko vráti právny štát, ktorý tu v súčasnosti podľa opozície neexistuje, budú niesť všetci kajúcnici, ktorí si vraj pre svoju záchranu vymýšľajú skutky a potvrdzujú vyšetrovateľmi predpísané výpovede, zodpovednosť. Vláda sa chce podľa neho na svojich stoličkách zachrániť tým, že vykonáva hocičo, čo jej v zahraničí, teda v západnom svete prikážu. Postupne sa podľa neho odkrýva, že obvinenia voči predstaviteľom Smeru neboli oprávnené, pri čom ako príklad spomína vyjadrenia ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) o nakradnutých miliardách počas vlád Smeru. Faktom je, že uvedené miliardy sa v rozpočte po nástupe vlády OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí neprejavujú.

Bývalý minister vnútra je jeden z tých, ktorí veľmi dobre rozumejú fungovaniu štátu. Robert Kaliňák sa navyše venuje aj advokácii a tak by mal čo-to vedieť aj o právnom štáte. Portálu Veci verejné poskytol rozsiahly rozhovor, v ktorom sa nevyhol ani otázkam o NAKA, či kajúcnikoch.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kto to zaplatí?

Jedna z otázok Romana Michelka smerovala aj na nezákonné vypnutie štyroch nepohodlných webov. Robert Kaliňák upozornil, že na tieto nedemokratické metódy sa budú musieť skladať daňoví poplatníci. Povypínať celé weby si nedovolili ani Rusi v prípade Kasparov, o ktorom rozhodoval Európsky súd už v minulosti. 

„Tu chcú vládnuť aj novinári. Tí si neuvedomujú, že podľa tých istých pravidiel príde nová vláda. Neviem, kto to bude, ale vy ste o nás škaredo písali v Smečku, vlastní vás Soros a takto na jedno lúsknutie ich vypnú. Oni sa spoliehajú iba na to, že budú mať čas do volieb,  všetko zmetú, celú opozíciu a pokojne budú vládnuť ďalej. Myslia si, že ľudia sú hlúpi, ale to čo ste videli na proteste učiteľov, svedčí o opaku,“ hodnotí situáciu bývalý minister. 

Systém kajúcnikov je podľa exministra tak nedokonalý, že sa pri jeho zneužití stali zo spolupracujúcich obvinených v podstate nájomní svedkovia. Učebnicovým príkladom má byť Ľudovít Makó. „Tvrdí sa to vo výsluchu, že svedčí v 86-tich veciach. To je vlastne nájomný svedok,“ konštatuje Kaliňák. V súvislosti s Makóovymi výpoveďami mala dokonca dostať mastné štátne zákazky firma LAMA SK, ktorú má mať pod kontrolou práve Makó. Množstvo zdrojov uvádza, že Makó túto informáciu odmieta, no faktom je, že firma na základe registra zmlúv zákazky dostala a Makó podľa Kaliňáka sám priznal, že ju vlastní: „On sa k tomu aj priznával v niektorých výpovediach a v niektorých uzneseniach bolo uvedené, že je to jeho firma.“

To, že sa polícia snaží obvinených zlomiť na to, aby sa z nich stali kajúcnici, smrdí z viacerých prípadov. Môžeme si spomenúť napríklad na exšéfa polície Milana Lučanského, ktorému bol v podstate až do smrti odopieraný styk s rodinou a z časti aj s advokátom. Kaliňák sa pri tom snaží popísať celý systém aj na základe svojej vlastnej a ešte stále relatívne živej skúsenosti.

„Nie je to výnimočné. Deje sa to v týchto časoch. Ja hovorím o dvoch rovinách. Jedna vec je právna, teda kto kedy dá šancu obvinenému, aby sa mohol vyviniť, rozumieme kde sme, teda presne naopak. Tá situácia dopadla tým spôsobom, že všetky demokratické garancie vybojované v roku 1989 skončili. Na tom bola postavená revolúcia. Ako náhle je pochybnosť, má sa rozhodnúť v prospech obvineného,“vysvetľuje právnik Kaliňák. 

„Teraz keď sa bavíme o tom, že ako ich ,,lámu“, tak Lipšicové komandá ako Čurilla, Vám pripravia tie podmienky. Tak ako v mojom prípade, ale ja som našťastie už niečo v živote zažil. Ale oni Vás odrežú od okolitého sveta, aby ste nemohli komunikovať s nikým, až čakáte, že niekde po ceste medzi políciou, prokuratúrou a súdom stretnete svojich advokátov a budete mať šťastie. Dovtedy majú šancu Vám vymývať mozog, že dostanete 15 až 20 rokov a ste skončili,“ objasňuje fungovanie „právneho štátu“ exminister. 

To, že či niekto je obvinený, sa v politicky citlivých kauzách nemá odvíjať od toho, či sa niečoho dopustil, ale či stojí na tej správnej, v tomto prípade vládnej názorovej strane. „My ale stále hovoríme o tom, že keď chceme zachovať demokraciu, čo je naša primárna snaha, tak nemôžeme si vyberať, že keď je to proti nášmu nepriateľovi, tak je to O.K.,“upozorňuje Kaliňák.

Inšpekcia čurillovcov riešila, tí jej chceli zapáliť auto

Mediálne známy bol aj prípad nahrávky vyšetrovateľov NAKA, ktorí sú mediálne známi pod menom „čurillovci“. Na nahrávke, ktorá mala byť legálne získaná Úradom inšpekčnej služby, sa mali rozprávať napríklad o tom, ako zastaviť vyšetrovateľku inšpekcie Dianu Santusovú v snahe preveriť ich. Chceli jej dokonca aj podpáliť auto. „Až napokon zistili, že čurillovci majú strašný problém, tak sa rozhodli zaútočiť na Inšpekciu. Toho sme dnes svedkami, novinári to volajú , ´Vojna policajtov´ , hoci je evidentné z tohto priebehu, kto má pravdu,“ poukazuje na celý prípad Kaliňák.

Týmito aktivitami, teda hlavne kriminalizáciou, sa má vláda snažiť poraziť neustále rastúci Smer. Ideologicky to podľa Kaliňáka totižto nedokáže: „Ono to tak aj do určitej miery samozrejme súvisí. Viete veľmi dobre, že oni neboli nikdy schopní bojovať so Smerom ideologicky, alebo nejakými výsledkami. My sme sa snažili presadzovať sociálny štát a z príjmov štátu prerozdeľovať tieto veci do vlakov zadarmo, alebo nejakých obedov zadarmo, do trinásteho dôchodku a podobných vecí, nechcem tu podrobne vymenovať všetky veci. A s tým sa nevedeli konfrontovať, lebo tá pravicová politika toho individualizmu a nesolidarity nemala odozvu v slovenskej spoločnosti. Tak sa rozhodli v jednej chvíli, a mňa to zasiahlo v roku 2015, teda po migračnej kríze, kedy teda aj ja som prestal byť ten chlapec, ktorý akože je vhodný. Začalo to útokmi vo všetkých tých kauzách, ktoré dnes hodnotíme ako vymyslené.“

Kajúcnikov to vraj dobehne

Aj keď sa zdá, že tzv. kajúcnici ako Makó majú v tomto momente postarané o peknú prítomnosť a budúcnosť, exminister vnútra si myslí pravý opak. Po znovunastolení právneho štátu ich vraj čaká rýchle vytriezvenie. „Všetci kajúcnici na konci dňa zaplačú, pretože tej spravodlivosti sa nedá utiecť, Pretože nie je možné, aby mali závažné trestné činy, a zrazu dostávali podmienky, keď sa im slávnostne podarilo usvedčiť niekoho z korupcie 800 eur. Alebo že za 1 500 euro dostal televízor,“ vyjadril sa.

Problémy so zákonom sa naviac o chvíľu podľa neho nebudú týkať len Smeru, ale všetkých názorových oponentov. Faktom je, že si polícia v posledných mesiacoch vyšliapla aj na niekoľko nominantov strany Sme rodina, čo mnohí považujú za interné vládne vydieranie. „Ja si myslím, že za chvíľu sa už minie celá opozícia z pohľadu útoku na ňu, začínajú byť na rade predstavitelia SaSky, predstavitelia Hegerovho krídla a za chvíľu budú na rade bohužiaľ aj obyčajní ľudia, ktorí sa náhodou dostanú do nejakého konfliktu, a vtedy naozaj už celá verejnosť pochopí, že to nie je len o nás ale o celom Slovensku, akým spôsobom sme sa vrátili do 50–tych rokov a prídu voľby. Ľudia si budú želať normálnych ľudí, ktorí zastupujú záujmy slovenského ľudu, a vtedy sa ten právny štát vráti,“ dodal Kaliňák.

Kaliňák: Založenie Špecializovaného súdu bola naša chyba. Mýlil som sa. Harabin mal pravdu. Bol som mladý, naivný

Viac vo videu:

Zdroj: hlavnydennik.sk / ereport.sk / YouTube / veci-verejne.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d