Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: V bavorskom alpskom zámku sa koná trojdňový summit štátov G7, ktorých lídri stratu svojho vplyvu na rozhodovanie o osude sveta zúfalo maskujú falošnými signálmi o jednote a snahami zakázať dovoz zlata z Ruska

Summit, na ktorom sa zúčastňujú aj zástupcovia Európskej únie, bude podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza signálom jednoty demokratických mocností voči ruskej agresii. 

V bavorskom alpskom zámku Elmau sa začalo trojdňové vrcholné rokovanie predstaviteľov skupiny veľkých svetových ekonomík G7, teda Nemecka, USA, Británie, Francúzska, Talianska, Japonska a Kanady.

Summit, na ktorom sa zúčastňujú aj zástupcovia Európskej únie, bude podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza signálom jednoty demokratických mocností voči ruskej agresii. Očakáva sa, že krajiny G7 v utorok na záver summitu vyhlási zákaz dovozu ruského zlata.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <


Len krátko pred začiatkom summitu sa Kyjev v noci na dnešok stal po troch týždňoch opäť terčom ruského raketového útoku, čo americký prezident Joe Biden označil za ďalší príklad ruského barbarstva. Scholz povedal, že úder na ukrajinskú metropolu je ďalším dôkazom toho, že nemecká a západná podpora Kyjevu bola správnym krokom.

Scholz po bilaterálnom rokovaní s Bidenom vyhlásil, že Nemecko bude naďalej podporovať Ukrajinu, a to zásadne v zhode s USA. Pokračujúcu podporu Ukrajine jasne prisľúbili aj britský premiér Boris Johnson, francúzsky prezident Emmanuel Macron či predseda Európskej rady Charles Michel.

Británia a USA ešte pred summitom oznámili, že spoločne s Kanadou a Japonskom zakážu dovoz ruského zlata. Sankcia, ktorú podľa Bidena vyhlásia spoločne všetky krajiny G7 a o ktorej bude podľa Michela rokovať aj EÚ, sa nebude týkať zlata, ktoré už Rusko vyviezlo.

Export zlata je pre Rusko veľmi významnou položkou v jeho ekonomike – v roku 2021 dosiahol hodnotu 15,5 miliardy dolárov. V súčasnom období, keď sú na Rusko uvalené ťažké sankcie, jeho najbohatší obyvatelia začali urýchlene zamieňať svoje aktíva za zlato, aby sa tak vyhli dosahu finančných reštrikcií.

USA tiež navrhujú zastropovať ceny ruskej ropy, aby Moskva nemohla zarábať na vysokých cenách energií. Európska únia zatiaľ nie je o tomto opatrení plne presvedčená, chce o ňom preto podrobnejšie rokovať. Podľa Michela nie je dohoda ešte počas summitu pravdepodobná.

Nemecký zdroj agentúry Reuters hovoril o „veľmi konštruktívnych“ rozhovoroch týkajúcich sa zastropovania ceny ruskej ropy. „Sme na dobrej ceste k tomu dosiahnuť dohodu,“ uviedol nemenovaný činiteľ. Prejednávaný krok súvisí s nechceným účinkom protiruských sankcií, ktorým je prudký rast cien energií. Ten prináša Rusku vyššie zisky z vývozu, hoci jeho objem klesá, píše Reuters.

Skupina investuje v nasledujúcich piatich rokoch do infraštruktúry vo svete 600 miliárd dolárov, oznámil podvečer Biden. Program nazvaný Partnerstvo pre svetovú infraštruktúru je vnímaný ako protiváha čínskemu megaprojektu označovanému ako Nový hodvábny chodník.

„Spojené štáty do roku 2027 mobilizujú do podpory infraštruktúry vo svete 200 miliárd dolárov,“ povedal Biden. „Krajiny G7 potom spoločne vyčlenia do roku 2027 celkom 600 miliárd dolárov,“ povedal. Von der Leyenová poznamenala, že Európa do projektu vloží polovicu sumy.

Investície do infraštruktúry sú podľa Bidena kľúčové, pretože moderné technológie vzdialenosti vo svete zmenšili a svet úzko prepojili. „Budeme podporovať rozvojové a rozvíjajúce sa krajiny,“ povedal Biden.

Projekt Nové hodvábne chodníky, ako sa oficiálne nazýva Iniciatíva Pásu a cesty, Čína začala v roku 2013. Cieľom je posilniť vzájomný obchod a zvýšiť investície aj vplyv vo väčšine ázijských krajín, ale aj na ďalších kontinentoch. Mnoho európskych krajín a Spojené štáty projekt vnímajú ako nezdravé posilňovanie vplyvu čínskeho totalitného režimu a chcú ho vyvážiť.

Scholz po prvom bloku rokovaní, ktorého témou bolo svetové hospodárstvo, povedal, že medzinárodná situácia je síce zložitá, summit však bude signálom rozhodnosti a jednoty krajín G7. Podľa televíznych komentátorov zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by rokovania sprevádzali rozpory či výraznejší nesúlad. Dokazujú to podľa nich opakované uistenia jednoty a tiež uvoľnená atmosféra, ktorá bola viditeľná pri uvítacej ceremónii či spoločnom fotení po prvej časti rokovaní.

V záujme symbolu jednoty demokratického sveta proti ruskej agresii pozval Scholz na summit zástupcov Indonézie, Indie, Juhoafrickej republiky, Argentíny a Senegalu. Tí postupne priletia do dnešného večera.

Vrcholnú schôdzku G7 tradične sprevádza rad protestov. Polícia ale namiesto očakávaných tisícoch protestujúcich hovorí o stovkách. Demonštrácie zostávajú pokojné. Na bezpečnosť v okolí summitu dohliada 7 000 policajtov, v Bavorsku je v pohotovosti okolo 18 000 policajtov.

Okrem vojny na Ukrajine a Rusku, bude zoskupenie rokovať aj o Číne či klíme a a tiež o konkrétnych spôsoboch, ako predísť hlbšej potravinovej kríze spojenej s blokovaním vývozu ukrajinského tovaru. Cez telemost k účastníkom summitu prehovorí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ďalšie videá:

Zdroj: pravda.sk / ta3.com / YouTube, infovojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d