Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: „Suverenita nám svedčí“, vyhlásil premiér Fico v reakcii na snahy Fialovej vlády zlikvidovať dobré vzťahy medzi Českom a Slovenskom kvôli mierovej politike jeho vlády orientovanej na všetky štyri svetové strany.

Zároveň predstavil nominantov Smeru do eurovolieb. Kandidátku povedie Monika Beňová a medzi ďalšími uchádzačmi o post europoslanca budú Ľuboš Blaha s Erikom Kaliňákom aj právnička Judita Laššáková: „Nesmieme dovoliť, aby sa do europarlamentu dostali ľudia, ktorí chcú v Bruseli škodiť Slovensku“.

„Budeme si držať svoju pozíciu. Necítim potrebu meniť charakter mojej rétoriky alebo spôsob vyjadrovania. Naopak, ja sa domnievam, že táto suverenita nám svedčí. Konečne sa Slovensko nadýchlo po tých troch alebo štyroch rokoch, ktoré boli hrozné,“ povedal slovenský ministerský predseda.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Premiér Robert Fico (Smer-SSD) vyhlásil, že necíti potrebu meniť svoju rétoriku a že suverenita Slovensku svedčí. Urobil tak na štvrtkovej tlačovej konferencii v súvislosti so zahraničnou politikou a rozhodnutím českej vlády odložiť česko-slovenské medzivládne konzultácie. Zopakoval, že česká vláda bude na Slovensku kedykoľvek vítaná, a podčiarkol silu vzťahu oboch národov.

„Budeme si držať svoju pozíciu. Necítim potrebu meniť charakter mojej rétoriky alebo spôsob vyjadrovania. Naopak, ja sa domnievam, že táto suverenita nám svedčí. Konečne sa Slovensko nadýchlo po tých troch alebo štyroch rokoch, ktoré boli hrozné,“ povedal premiér. Podčiarkol, že vláda nemôže len na základe nejakej udalosti meniť postuláty svojej politiky.

„Chápem že bude tlak, pretože veľkým krajinám sa nepáči, ak je niekto príliš suverénny,“ dodal Fico s tým, že si váži všetky členské štáty Európskej únie a nediktuje im, ako majú postupovať v súvislosti s Ukrajinou. Podľa vlastných slov len tlmočí, čo slovenská strana robiť nebude. Poznamenal tiež, že sa blíži samit krajín vo Švajčiarsku. „Nevieme ešte veľa, ale má zmysel, ak na ňom nebudú Rusi, Ukrajinci a Američania? No nemá,“ podotkol.

Premiér zároveň v súvislosti so zahraničnou politikou ocenil zrušenie pripravovanej diskusie na holandskej ambasáde v ČR. Podujatie kritizoval. Prirovnal to k situácii, keď by napríklad on zvolal na Slovensku diskusiu s veľvyslancami európskych krajín a dvoma bývalými českými politikmi, kde by nadávali na českú politickú scénu. „To je nevídané, neakceptovateľné,“ vyhlásil premiér. Na podujatí kritizoval aj účasť Juraja Rizmana z organizácie Post Bellum a bývalého šéfa slovenskej diplomacie Rastislava Káčera.

Fico ďalej na tlačovej besede oznámil, že Smer-SSD povedie do volieb do Európskeho parlamentu (EP) terajšia europoslankyňa Monika Beňová. Na druhom mieste bude podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha a tretie miesto kandidátky obsadí Erik Kaliňák. .

„Toto nie je žiadna hra, aby ste si nemysleli, že nastavujeme nejaké známe politické tváre, ktoré budú na seba ťahať hlasy a potom sa vzdajú výsledku a zostanú tam, kde sú,“ podotkol Fico. Deklaroval, že Blaha a Kaliňák sa po zvolení do EP vzdajú svojich mandátov v Národnej rade SR a odídu do Bruselu.

Na kandidátke Smeru-SSD bude aj právnička Judita Laššáková, súčasná europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová či Gabriel Döme. Budú na nej aj ďalší kandidáti za jednotlivé kraje, priblížil Fico.

Od zvolených europoslancov bude očakávať, aby sa jasne stavali k téme reformy Európskej únie (EÚ), pokiaľ ide o návrhy na zefektívnenie rozhodovania. Pre Smer-SSD bude červenou čiarou odobratie práva veta pre niektoré členské štáty. „Poslanci za Smer-SSD budú jednoznačne opakovať, že hneď ako bude odobraté ktorémukoľvek členskému štátu právo veta, tak je to začiatok konca EÚ,“ skonštatoval Fico.

Deklaroval, že v téme migračnej politiky budú presadzovať, aby žiadny nelegálny migrant neprekročil hranice Slovenska. Nelegálna migrácia sa podľa predsedu Smeru-SSD musí riešiť v krajinách, kde vzniká. Fico poukázal na to, že ďalšou veľkou témou bude rozširovanie EÚ. Poslanci za Smer-SSD budú v tomto prípade strážiť, aby na vstup krajiny do Únie nedostávali prednosť politické kritéria. V oblasti spoločnej poľnohospodárskej politiky očakáva ochranu národno-štátnych záujmov.

„Považujeme členstvo Slovenska v EÚ za úspešný príbeh. Nie sme nadšení, kto dnes má v rukách Európsku úniu, ale projekt EÚ je správny a veľmi dobrý,“ uviedol Fico. Kampaň chce Smer-SSD odštartovať 1. mája. Zúčastní sa nej podľa Fica celé vedenie Smeru-SSD bez ohľadu na to, či niekto kandiduje do parlamentu, alebo nie.

Viac vo videu:

Voľby do EP sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Politické strany alebo koalície môžu podávať kandidátne listiny do eurovolieb najneskôr v nedeľu (10. 3.).

Zdroj: pravda.sk / info.sk / YouTube

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d