Slovanské Noviny

19. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Šéf diplomacie EÚ Borrell vyzval Izrael, aby nezastrašoval a nevyhrážal sa sudcom Medzinárodného trestného súdu kvôli zatykačom na izraelského premiéra Netanjahua a ministra obrany Galanta.

„Na rade sme my. Musíme pomôcť našim priateľom v Izraeli a chrániť aj seba,“ hlási vystrašený americký vojnový štváč – senátor Lindsey Graham. Hlavný prokurátor ICC Karim Khan v pondelok oznámil, že požiadal súd o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta, ale aj na troch lídrov palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval v piatok Izrael, aby „nezastrašoval a nevyhrážal sa“ sudcom Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu po tom, ako hlavný prokurátor súdu Imran Khan požiadal o vydanie medzinárodných zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Žiadam každého, počnúc izraelskou vládou, ale aj isté európske vlády, aby nezastrašovali sudcov a nevyhrážali sa im,“ povedal Borrell počas rozhovoru pre španielsku verejnoprávnu televíziu TVE. Zároveň vyzval na „rešpektovanie Medzinárodného trestného súdu“, píše AFP.

Hlavný prokurátor ICC Karim Khan v pondelok oznámil, že požiadal súd o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta, ale aj na vodcov palestínskeho militantného hnutia Hamas – Jahjá Sinwára, Muhammada Dajfa a Ismáíla Haníju.

Khan vo svojom návrhu na vydanie zatykačov argumentoval tým, že sú dôvody domnievať sa, že spomínaní predstavitelia Izraela a Hamasu nesú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Špecifikoval, že Netanjahu a Galant by mali byť obvinení z vyhladzovania a vyvolávania hladomoru ako spôsobu vedenia vojny vrátane odmietnutia dodávok humanitárnej pomoci a úmyselného zamerania sa na civilistov v konflikte.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok odsúdil rozhodnutie hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karima Khana požiadať o vydanie zatykača proti jeho osobe. Podľa Netanjahua ide o absurdný krok a útok na izraelskú armádu a celý Izrael.

Netanjahu vo vyhlásení prisľúbil, že jeho krajina bude ďalej bojovať proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas, a rozhodnutie prokurátora ICC označil za prejav antisemitizmu.

„Ako izraelský premiér so znechutením odmietam to, že prokurátor v Haagu prirovnáva demokratický Izrael s masovými vrahmi z Hamasu,“ uviedol Netanjahu.

„Ako sa opovažujete prirovnávať Hamas, ktorý zavraždil, spálil, zmasakroval, odťal hlavy, znásilnil a uniesol našich bratov a sestry, k izraelským vojakom bojujúcim v spravodlivej vojne,“ citoval izraelského premiéra Reuters.

„Nijaký tlak ani rozhodnutie akéhokoľvek medzinárodného fóra nám nezabráni útočiť na tých, ktorí sa snažili nás zničiť,“ dodal Netanjahu.

Izrael v utorok vyzval „národy civilizovaného sveta“, aby vystúpili proti žiadosti hlavného prokurátora ICC a deklarovali, že by takéto zatykače v prípade ich vydania nerešpektovali.

Český premiér Petr Fiala označil zatykač na Netanjahua a Galanta spoločne s vodcami Hamasu za „desivý a absolútne neprijateľný“. Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás medzičasom vyhlásil, že v Maďarsku by bol takýto zatykač nevykonateľný.

Khan špecifikoval, že Netanjahu a Galant by mali byť obvinení z vyhladzovania a vyvolávania hladomoru ako spôsobu vedenia vojny vrátane odmietnutia dodávok humanitárnej pomoci a úmyselného zamerania sa na civilistov v konflikte.

Trojica vodcov Hamasu by podľa Khana mala byť obvinená z vyhladzovania, vraždy, brania rukojemníkov, znásilnenia a sexuálneho napadnutia vo väzbe.

Na rade sme my, desí sa republikánsky jastrab Lindsey Graham

Ak je Medzinárodný trestný súd ochotný ísť po izraelskom vedení, podľa republikánskeho senátora Lindseyho Grahama nebude váhať ísť aj po amerických zákonodarcoch. Republikán z Južnej Karolíny sa spojil s demokratmi a žiada uvaliť sankcie voči sudcom ICC.

„My – dúfajme, že spoločne – nájdeme spôsob, ako zaregistrovať našu nespokojnosť s Medzinárodným trestným súdom, pretože ak to urobia Izraelu, my sme ďalší na rade,“ povedal Graham v utorok na vypočutí senátneho podvýboru pre rozpočtet, kde vypovedal americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

„Áno, môžete si tlieskať, koľko chcete,“ odpovedal Graham, keď skupina protestujúcich v rokovacej sále začala tlieskať jeho poznámke „sme ďalší“.

Argumentoval, že USA musia uvaliť sankcie proti Medzinárodnému trestnému súdu, „aby sme nielen pomohli našim priateľom v Izraeli, ale časom ochránili aj seba“, pričom poznamenal, že súd „sa pokúsil ísť po našich vojakoch v Afganistane, ale rozum zvíťazil“.

Washington na jeseň roku 2020 oznámil uvalenie sankcií na prokurátorku Medzinárodného trestného súdu (ICC) Fatou Bensoudovú. Vtedajší americký prezident Donald Trump podpísal dekrét, ktorým autorizuje sankcie proti jednotlivcom zapojeným do vyšetrovania možných vojnových zločinov amerických jednotiek v Afganistane Medzinárodným trestným súdom. Dekrét umožňuje, aby zamestnanci ICC, ktorí sa zúčastňujú na vyšetrovaní, mali v USA zablokované aktíva.

Začiatkom mája sa 12 amerických senátorov senátorov obrátilo na Khana listom, v ktorom mu pripomenuli, že americký zákon umožňuje „použiť všetky potrebné a vhodné prostriedky“ na obranu všetkých Američanov – alebo spojencov -, ktorých hľadá súd. Zákon z roku 2002 dostal prezývku „Haagsky zákon o invázii“.

Lindsey Gaham však tento list nepodpísal. V utorok však vydal spoločné vyhlásenie so siedmimi ďalšími senátormi – tromi republikánmi a štyrmi demokratmi -, v ktorom sa zaviazal, že „bude dvojstranne pracovať na tom, aby sme dôrazne namietali proti konaniu Medzinárodného trestného súdu proti nášmu spojencovi, Izraelu, a podnikli príslušné kroky na pomoc Izraelu a ochranu amerického personálu pred budúcim konaním Medzinárodného trestného súdu“.

Washington trvá na tom, že ICC nemá právomoc nad západným Jeruzalemom, keďže Izrael nie je signatárom Rímskeho štatútu, na základe čoho neuznáva jurisdikciu medzinárodného trestného súdu.

Vlani však USA chválili prokurátora ICC Khana zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko taktiež nie je signatárom Rímskeho štatútu a jurisdikciu medzinárodného trestného súdu neuznáva.

Rusko začiatkom roka pridalo amerického senátora Lindseyho Grahama na na ruský zoznam extrémistov a teroristov.

Graham je hlasným zástancom jastrabieho prístupu v zahraničnej politike. Tento republikánsky senátor minulý rok počas návštevy Kyjeva vyzdvihol vojenskú pomoc USA poskytnutú Ukrajine ako „najlepšie peniaze, aké sme kedy minuli“.

Toto tvrdenie vtedy vyvolalo mediálny škandál po tom, ako kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského upravila Grahamove poznámky tak, aby to vyzeralo, že opisuje zabíjanie Rusov Ukrajincami, čo nebol tento prípad. Graham však naznačil, že Rusov umierajúcich na bojisku rukami Ukrajincov považuje za dobrú vec.

Ruský vyšetrovací výbor začal v súvislosti s epizódou z mája 2023 proti Grahamovi trestné stíhanie. Ministerstvo vnútra následne zaradilo Američana na zoznam hľadaných osôb.

Zdroj: bleskovky.sk / rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.