Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Let ruských Tu-160 neďaleko Floridy zmiatol americkú armádu.

Tieto informácie zverejnili vojenskí analytici z Číny. Ruské strategické bombardéry Tu-160 „Biela labuť“ patria medzi najsilnejšie lietadlá na svete vo svojej triede. Aj keď ich vyvinuli pred niekoľkými desaťročiami,  stále nemajú konkurenciu z hľadiska nosnosti a rýchlostných charakteristík. Sú také rýchle, že im v tomto ukazovateli nemôžu konkurovať ani mnohé moderné síhačky amerického letectva. 

Podľa čínskych odborníkov ešte nedávno  rýchlosť Tu-160 mátala celé americké letectvo.  „Tu-160 je dobrý v mnohých komponentoch – rýchlosť, nosnosť, sila výzbroje. To však nie je všetko. Jedným z jeho najsilnejších tromfov bola schopnosť vyhnúť sa prenasledovaniu, “- poznamenáva Sohu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rýchly vtáčik

Bielu labuť poháňajú motory NK-32. Sú schopné vyvinúť fantastický ťah. Vďaka nim je rýchlosť lietadla pri prídavnom spaľovaní asi 2 Mach (2200 km/h). Na porovnanie, rýchlostný limit najnovších amerických stíhačiek piatej generácie F-35 je 1 930 km/h. F-35 má teda malú šancu zachytiť obrovský bombardér, aj keď letí v tesnej blízkosti pobrežia Spojených štátov.

Na podobnom výlete už boli

Pred časom dvojica ruských nosičov rakiet Tu-160 uskutočnila veľkolepý let nad Karibským morom a počas týchto manévrov sa priblížila k americkej Floride. Lietadlá, hoci leteli v pomerne úctivej vzdialenosti od amerického štátu, mohli v prípade potreby ohroziť toto územie aj na takú vzdialenosť. V takejto situácii by sa dalo očakávať, že americké letectvo sa pokúsi zachytiť ruské bojové jednotky, no nič podobné sa nestalo. Manévre Bielych labutí navyše zmiatli americkú armádu – nevedela, ako na ne reagovať. Podľa Sohu americká armáda vyslala svoje lietadlá, no k ruskému Tu-160 sa nakoniec nepriblížili. Rýchlostné charakteristiky „Bielej labute“ sú také výrazné, že Američania si neboli istí úspechom a preto sa rozhodli neriskovať.

Nebezpečná zbraň

Nadzvukové bombardéry Tu-160 „Biela labuť“ sa stali najnebezpečnejšou zbraňou Ruska. Napísal to aj   americký vojenský špecialista Sebastian Roblin. Rusko  obnovilo sériovú výrobu strategických bombardérov Tu-160, ktoré sú produktom pretekov v zbrojení počas studenej vojny. Podľa odhadov Sebastiana Roblina je Biela labuť napriek svojmu veku naďalej najväčším a najrýchlejším nadzvukovým bombardérom na svete.  Lietadlo je navrhnuté tak, aby plnilo širokú škálu misií a predovšetkým, aby ho bolo možné použiť na zasiahnutie Severnej Ameriky. Je schopné dostať sa dostatočne blízko k USA  a odpáliť tucet rakiet s jadrovými hlavicami.

Ešte majú perspektívu

Dôvodom existencie Tu-160 je jeho výzbroj. Do dvoch 11-metrových odsekov sa zmestí až dvanásť riadených striel X-55 s turbínovými  motormi a 250 kilotonovými hlavicami. V roku 2006 ich začala Moskva využívať  na hliadkovanie v medzinárodnom vzdušnom priestore a naďalej sa aktívne podieľajú na týchto úlohách. Počas takýchto misií sa lietadlá ruských leteckých síl opakovane približujú k hraniciam USA. V dôsledku toho sa bombardéry z čias  studenej vojny stali najnebezpečnejšou zbraňou Ruska.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d