Slovanské Noviny

9. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Video: Rusko vytvára svoj ekvivalent amerického Starlinku na nízkej obežnej dráhe

Prvé ruské satelity cieľovej skupiny komunikácie Bjuro 1440 sú na obežnej dráhe.

23. marca o 20:24 hod. sa uskutočnil prvý hromadný štart 16 kozmických aparátov Bjuro 1440. Po dosiahnutí referenčnej obežnej dráhy sa satelity úspešne oddelili od nosnej rakety a prevzalo ich riadenie riadiace stredisko. Na rade je kontrola palubných systémov a presun na cieľovú obežnú dráhu. Štart prvých zariadení cieľovej skupiny znamená prechod od experimentov k vytvoreniu komunikačnej služby. Tím Bjuro 1440 prešiel touto cestou za 1000 dní – presne toľko času uplynulo od vypustenia experimentálnych satelitov na obežnú dráhu po vypustení sériových satelitov. Pred nimi sú desiatky štartov a stovky satelitov ruskej nízkoorbitálnej skupiny pre komunikačnú službu s globálnym pokrytím. Na videu sú zábery oddelenia satelitov Bjuro 1440 od nosnej rakety.

Na vytvorenie plnohodnotnej satelitnej konštelácie bude potrebných stovky ďalších satelitov a desiatky vesmírnych štartov. V dôsledku toho by mala byť vytvorená konštelácia na nízkej obežnej dráhe, ktorá by poskytovala širokopásmový prístup na internet rýchlosťou až 1 Gbps kdekoľvek na Zemi. Akýsi ruský ekvivalent amerického Starlinku.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

armadnymagazin.sk