Slovanské Noviny

19. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Rusko varovalo Srbsko pred plánovaným štátnym prevratom. Vučič informoval, že o jeho príprave dostal spravodajské informácie z Moskvy

Srbský prezident Aleksandar Vučič vyhlásil, že Rusko mu poskytlo informácie týkajúce sa pokusu o štátny prevrat v jeho krajine.

Rusko varovalo Srbsko pred možným pokusom o štátny prevrat, povedal v piatok novinárom prezident Aleksandar Vučič. Jeho vyhlásenie prišlo deň pred očakávaným protestom v hlavnom meste krajiny. Podľa Vučiča srbská Bezpečnostná spravodajská služba (BIA) už koná na základe informácií poskytnutých Moskvou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Dostali sme oficiálne informácie z Ruskej federácie, informácie odovzdané a prinesené oficiálnymi kanálmi,“ povedal srbský prezident a dodal, že príslušné orgány „sa touto záležitosťou zaoberajú“ a nie je dôvod na obavy.

Vučič bližšie nešpecifikoval, odkiaľ hrozba pochádza ani kto za ňou stojí. „Srbsko ide dopredu a oni to nemôžu a nebudú zastavovať,“ povedal.

Srbské tlačové agentúry predtým informovali, že ruské bezpečnostné služby varovali Vučiča pred vypuknutím nepokojov ktoré sa v Srbsku plánujú za účelom zvrhnúť súčasné vedenie krajiny.

Srbský denník Večernje novosti v piatok informoval, že získal „príručku farebnej revolúcie“, ktorá mala byť vydaná pre účastníkov ekologických protestov očakávaných v sobotu. Príručka opisuje metódy pripomínajúce farebné revolúcie v iných krajinách, tvrdí denník a dodáva, že protesty budú pravdepodobne koordinované z „centier moci“ v zahraničí, ale nikoho konkrétneho nemenoval.

Táto správa prichádza v čase, keď sa krajina pripravuje na ekologické protesty, ktoré sa uskutočnia počas tohto víkendu. V júli došlo k roztržke medzi ekoaktivistami a srbskou vládou v súvislosti s projektom bane na lítium. Srbská vláda v júli tohto roku dala britsko-austrálskej spoločnosti Rio Tinto licenciu na ťažbu lítia v regióne Jadar v západnej časti krajiny, ktorá sa má podľa agentúry Reuters stať najväčšou v Európe.

Projekt sa nepozdával miestnym poľnohospodárom a dedinčanom, ktorí tvrdili, že baňa by vážne znečistila okolie. Aktivista a farmár Zlatko Kokanovič pre agentúru Reuters povedal, že baňa „oslobodí Európsku úniu od závislosti od Číny“, pokiaľ ide o lítium, na úkor zdravia ľudí.

Lítiový projekt Jadar v hodnote 2,4 miliardy dolárov bude podľa srbskej vlády významným impulzom pre ekonomiku štátu. Podľa agentúry Reuters by baňa mohla pokryť 90 % potreby lítia v EÚ. Protestujúci požadovali, aby vláda do 10. augusta zakázala ťažbu lítia v Jadare, a uviedli, že svoje ďalšie kroky oznámia na sobotňajšom zhromaždení.

Srbsko má rozsiahle ložiská lítia neďaleko mesta Loznica, kde sa nachádza sporný ťažobný projekt ťažobnej spoločnosti Rio Tinto. Súd začiatkom júla povolil srbskej vláde obnoviť tento projekt, ktorý bol pozastavený od masových protestov v roku 2022. Vláda vtedy pre obavy ľudí z dôsledkov na životné prostredie zrušila povolenia udelené spoločnosti Rio Tinto. Súd vyhlásil, že zrušenie týchto povolení „nebolo v súlade s ústavou a zákonom“.

Viac o tom v článku TU.

Európska únia a Srbsko v polovici júla uzavreli dohodu o zásobovaní lítiovými batériami, ktoré sa považujú za kľúčový prvok potrebný na prechod na hospodárstvo šetrnejšie k životnému prostrediu.

Podpis memoranda o porozumení sa uskutočnil počas „summitu o kritických surovinách“ v Belehrade za účasti srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, nemeckého kancelára Olafa Scholza a podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča.

Tento dokument je považovaný za prvý krok v rozvoji ťažby nerastných surovín v Srbsku a možnom budovaní dodávateľských reťazcov vrátane výroby lítiových batérií a súčiastok, píše AFP.

„Kancelár Scholz ponúkol Srbsku podporu Nemecka pri rozvoji rozsiahlejšieho reťazca výroby lítia, čo nám prinesie miliardové investície a neuveriteľný pokrok pre celú krajinu, najmä pre západné Srbsko,“ uviedol vtedy Vučič na spoločnej tlačovej konferencii a dodal, že prioritou bude ochrana životného prostredia. Od ťažobnej firmy podľa vlastných slov získal nové záruky. Naznačil tiež, že samotná ťažba lítia by sa mohla začať v roku 2028. Rio Tinto tvrdí, že z ložiska v oblasti Loznice by ročne mohli vyťažiť odhadom až 58.000 ton lítia. To by podľa AFP stačilo na výrobu vyše milióna elektromobilov.

Srbsko by sa podľa eurokomisára Šefčoviča mohlo stať prvou európskou krajinou, ktorá by mala na svojom území celý dodávateľský reťazec – od ťažby lítia až po samotnú výrobu elektrických vozidiel.

Srbský prezident v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt povedal, že v súčasnosti prebiehajú rokovania s viacerými európsky automobilkami vrátane Mercedesu, Volkswagenu i Stellantisu. Lítium z krajiny sa bude podľa neho zatiaľ vyvážať iba do európskych krajín, a to napriek záujmu zo strany čínskych výrobcov.

Kritici ťažobného projektu sa však naďalej obávajú vplyvu bane na životné prostredie a zdravie verejnosti. Odporcovia tiež dlhodobo obviňujú Vučičovu vládu zo zlých výsledkov v oblasti regulácie priemyselného sektora.


Zdroj: rt.com / hnonline.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.