Terčom ruských úderov na Ukrajine bodú aj rozhodovacie centrá v Kyjeve,“ vyhlásil Putin a zopakoval, že nová hypersonická raketa Orešnik nemá vo svete konkurenciu a nemožno ju nijako zostreliť.

Rozsiahly ruský úder na Ukrajinu z uplynulej noci bol reakciou na opätovné ukrajinské útoky proti Rusku západnými zbraňami. Ruský prezident Vladimir Putin informoval, že ruská armáda pri ňom použila 90 rakiet a 100 dronov. Šéf Kremľa poznamenal, že v ruskom arzenáli sa už nachádzajú riadené strely Kalibr, ako aj hypersonické rakety Kinžal a Zircon, ktoré podľa neho „z hľadiska svojich vlastností nemajú vo svete obdobu“. Ich výroba je podľa neho teraz „v plnom prúde“ a ďalej sa rozširuje.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Rusko vykoná ďalšie bojové testy rakety Orešnik, ktorá je už v sériovej výrobe. Dnes to v kazašskej Astane na samite Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) podľa agentúry TASS vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Zároveň varoval, že Moskva v odvete za ukrajinské údery v hĺbke Ruska môže zaútočiť proti rozhodovacím centrám v Kyjeve. Podľa neho ukrajinské vedenie už nie je legitímne a nemá právo vydávať armáde rozkazy.
Šéf Kremľa sa vyjadril aj k rannému masívnemu úderu na ukrajinskú energetickú infraštruktúru, ktorá len na západe krajiny pripravila o dodávky elektriny vyše milióna odberateľov. Povedal, že pri útoku vypustilo Rusko 90 rakiet a 100 dronov, ktoré zasiahli 117 cieľov. „Bola to odveta za pokračujúce útoky raketami ATACMS na naše územie,“ poznamenal Putin.
Viac vo videu:
Ukrajina, ktorá sa tretím rokom bráni ruskej invázii, nanovo môže vďaka súhlasu Washingtonu a Londýna používať americké rakety ATACMS a britské strely Storm Shadow k úderom na Rusko.
Rusko pred týždňom v odvete za nasadenie týchto západných striel vypálilo na Ukrajinu raketu Orešnik. Putin ju vtedy označil za úplne novú strelu, ktorá nie je iba variantom starších sovietskych rakiet.
Vyhlásil, že táto hypersonická raketa nemá vo svete konkurenciu a nemožno ju nijako zostreliť. To dnes v Astane zopakoval a uviedol, že už ju Rusi sériovo vyrábajú. Západu potom odkázal, že žiadne dodávky zbraní Ukrajine situáciu na bojisku nezmenia.
Masový útok raketami Orešnik prirovnal ruský prezident pri tejto príležitosti k sile nukleárnej zbrane:
Putin okrem toho tvrdil, že výroba pokročilých raketových systémov v Rusku desaťkrát prekračuje takúto produkciu krajín NATO a Moskva ju plánuje ešte zvýšiť.
Ruské útoky dosiaľ nezasiahli vládne budovy v ukrajinskej metropole, napísal Reuters. Kyjev je dobre chránený protivzdušnou obranou, podľa Putina však hypersonickú raketu Orešnik nemožno zostreliť. Rusko ju po prvý raz odpálilo na ukrajinské mesto Dnipro minulý týždeň.
Ruská armáda disponuje raketami s dlhším doletom a výkonnejšími raketami, než sú západné obdoby dodané Ukrajine, uviedol ďalej ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský balistický raketový systém krátkeho doletu Iskander má podobný náklad ako všetky tri modifikácie amerického taktického raketového systému ATACMS (Army Tactical Missile System), ale môže sa pochváliť dlhším doletom, povedal Putin počas štvrtkového samitu Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) v kazašskom hlavnom meste Astana.
„Nový americký systém PrSM (Precision Strike Missile) svojimi vlastnosťami v žiadnom prípade neprevyšuje ruské náprotivky,“ dodal.
USA, Spojené kráľovstvo a Francúzsko pred nedávnom povolili Ukrajine používať zbrane dlhého doletu, ktoré predtým dodali, na uskutočnenie úderov na medzinárodne uznané ruské územie. Uskutočnilo sa už niekoľko takýchto útokov. Ukrajinská amáda je v súčasnosti vybavené americkými ATACMS, ako aj britskými raketami Storm Shadow a francúzskymi SCALP.
„Samozrejme, vieme, koľko relevantných zbraňových systémov má náš potenciálny protivník, kde presne sa nachádzajú, koľko zbraní bolo dodaných na Ukrajinu a koľko sa ich plánuje dodať,“ zdôraznil Putin.
Ruský prezident uviedol, že „žiadne dodávky zbraní, dokonca ani tých najmodernejších, na Ukrajinu nezmenia situáciu na bojisku“.
Poukázal tiež na to, že Moskva výrazne prevyšuje západných podporovateľov Ukrajiny, pokiaľ ide o výrobu zbraní dlhého doletu.
„Pokiaľ ide o produkciu príslušných raketových systémov, v Rusku je desaťkrát vyššia ako kombinovaná produkcia vo všetkých krajinách NATO a v budúcom roku vzrastie o ďalších 25 – 30 %,“ povedal Putin.
Šéf Kremľa poznamenal, že v ruskom arzenáli sa už nachádzajú riadené strely Kalibr, ako aj hypersonické rakety Kinžal a Zircon, ktoré podľa neho „z hľadiska svojich vlastností nemajú vo svete obdobu“. Ich výroba je teraz „v plnom prúde“ a ďalej sa rozširuje.
V nasledujúcich rokoch pribudnú do výzbroje ruskej armády nové moderné hypersonické systémy, prisľúbil Putin.
O Orešniku je známych len málo, napriek tomu niektorí experti upozorňujú, že to nemusí byť úplne novovyvinutá raketa, ako tvrdí Putin. Často v tejto súvislosti spomínajú raketu RS-26 Rubež, ktorá vychádza z RS-24 Jars, ktorá je známa ako Topol-MR. Ukrajinská rozviedka zase uviedla, že raketa je mobilný systém Kedr (Cedr). Portál RBK Ukrajina vyvodzuje, že tento systém je evolúciou rakety Rubež.
K rakete Orešnik sa dnes podľa TASS vyjadril aj patriarcha ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill, ktorý ju označil za fantastickú zbraň a poďakoval za ňu jej tvorcom. Povedal tiež, že pripojenie Donbasu k Ruskej federácii bolo historickou udalosťou a že verí v budúce spojenie Ukrajiny s Ruskom.
Putin označil súčasné zriadenie na Ukrajine za „nelegitímny neonacistický režim“ na, ktorý núti svojich ľudí zaň bojovať:
Zdroj: hnonline.sk / tvnoviny.sk / idnes.cz / rt.com / InfoVojna
Pandemické tajomstvo sa otriasa! Európska komisia pochybila
Trump šokuje svet: USA chcú prevziať kontrolu nad iránskou ropou
Premiér Robert Fico a minister Jozef Ráž pri veľkej zmene: Tatravagónka spúšťa megaprojekt za 13 miliónov
Přípravy na třetí světovou válku dorazily až do OSN – Dmitry Bavyrin
Nadbytočnosť summitu G7 v roku 2026 v Eviane vo Francúzsku
Reuters: Situácia je kritická — ruské útoky na Odesu hrozia kolapsom dopravy na Ukrajine
Irán uzavrel Hormuzský prieliv! Svet sa obáva katastrofy
Panika v Európe: Zbrane z Ukrajiny vo veľkom končia na miestnom čiernom trhu
Bill Gates vypovedal pred Kongresom: „Nikomu som neublížil.“ O kontaktoch s Epsteinom hovorí ako o chybe
Hotel v Čugujove, ktorý slúžil ako základňa pre ukrajinské ozbrojené sily, bol zničený
Skutečná ekonomická krize a vysoké ceny energií v EU. Bruselu nestačí co způsobil, ve jménu klimatické agendy chce zvýšit daně na zemní plyn
Reuters: Ukrajinské drony narúšajú turistickú sezónu v Lotyšsku
Diplomati z „rajskej záhrady“ búchajú na dvere ruského ministerstva zahraničných vecí
P. C. Roberts: Vymazávání bělošské identity nabírá na rychlosti
Progresívcami sa už urážať nenecháme! Rada pre mediálne služby už koná, srší spokojnosťou Uhrík
IRGC reagovala na americké útoky: Na letecké základne dopadli rakety
Británia tajne pridelila finančné prostriedky! Ukrajina pripravuje letnú ofenzívu „za každú cenu“
USA si našli novú Ukrajinu a Čína začala svoju špeciálnu operáciu
Sever ako priestor pre spoluprácu
„Ak sa to stane, nebude sa vám to páčiť“: Britský novinár varuje pred obmedzovaním Ruska v Pobaltí
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
VIDEO: „Rusko nenechá útoky zbraňami dlhého doletu na svoje územie bez odpovede. Naša armáda už vyberá ciele.
VIDEO: „Rusko nenechá útoky zbraňami dlhého doletu na svoje územie bez odpovede. Naša armáda už vyberá ciele.
VIDEO: „Rusko nenechá útoky zbraňami dlhého doletu na svoje územie bez odpovede. Naša armáda už vyberá ciele.