Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Prezident Policajného zboru Hamran bez akejkoľvek kontroly nechá púšťať na územie Slovenska nelegálnych migrantov, rozmiestňuje ich po celej republike a vystavuje im doklady.

Kaliňák s Gašparom okrem migračnej krízy komentovali aj vyčíňanie pacienta Matoviča, ktorého násilné správanie a vandalizmus novinári zľahčovali.

Strana Smer-SD podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k zavedeniu kontrol na slovensko-maďarskej hranici. Návrh podporili aj niektorí nezaradení poslanci. Bývalý minister vnútra SR a predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák hovoril o naplnení niektorých znakov trestných činov marenia úlohy verejného činiteľa, „čomu sa povenujeme aj v príslušnom podaní“.

Situácia, ktorej čelí Slovensko v súvislosti s nelegálnou migráciou je kritická. Predstavitelia opozičnej strany SMER – SSD zaujali k problematike razantný postoj a priamo pred úradom vlády SR, počas prebiehajúceho rokovania vlády, vyzvali predsedu vlády v demisii Ódora, aby obnovili kontrolu na hraniciach s Maďarskom. 
 
Vláda SR však v otázke migrácie dnes viac pripomína mŕtveho chrobáka a situáciu nechce aktívne riešiť. Na základe tejto nečinnosti zvolávajú opozičné strany v NR SR mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorá má zaviazať vládu k uzavretiu hraničných priechodov s Maďarskom a dôslednej kontrole južnej hranice.   
 
„Strana SMER – SSD v spolupráci so stranou Hlas – SD  a Slovenskou národnou stranou podali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR k jedinému bodu a k závažnej hrozbe nelegálnej migrácie. V tejto súvislosti žiadame, aby vláda okamžite v súlade s ustanovením paragrafu 13 odsek 1 zákona číslo 404/2011 o pobyte cudzincov nariadila dočasné obnovenie kontroly hraníc Slovenskej republiky s Maďarskom a to v rozsahu a spôsobom zabraňujúcim prechodu nelegálnych migrantov cez túto vnútornú hranicu a na tento účel zabezpečila dostatočné sily a prostriedky príslušných útvarov policajného zboru a ozbrojených síl SR,“ uvádza bývalý mnister vnútra a člen predsedníctva strany Smer-SSD Robert Kaliňák.  
 
Upozornil, že vláda má dostatočné legislatívne, personálne a technické možnosti, aby dokázala hranice efektívne strážiť. Úlohou predsedu vlády a ďalších členov vlády je ochrana Slovenskej republiky a nie len nečinné prizeranie sa narastajúcemu problému. 
 
Počas pandémie Covidu dokázali silové zložky hliadkovať na každom prechode medzi okresmi a neustálymi kontrolami znepríjemňovať život bežným občanom Slovenska. Aj preto podľa Smeru, ktorý má so zvládnutím nelegálnej migrácie v roku 2015 skúsenosti, nie je problém ochrániť 200 kilometrov dlhú zelenú hranicu s Maďarskom.  
 
„Takéto odmietanie reakcie vlády na najzávažnejšiu migrantskú krízu na Slovensku je absolútnym potvrdením, že spolupracujú a že to sami chcú. Dokonca tomu dali aj príslušný názov „tranzitná migrácia.“ Takýto postup je proti všetkým pravidlám, ktoré sú stanovené, či už sú to pravidlá Schengenu alebo naše zákonodarstvo,“vysvetlil Kaliňák.
 
Vláda sa v tomto prípade dokonca správa ako organizovaná zločinecká skupina, pretože pomáha pašerákom dostať nelegálnych migrantov cez územie Slovenska. Vláda navyše vydáva nelegálnym migrantom úradné povolenia v rozpore so zákonom. 
 
Tieto úradné povolenia sa za vlád Smeru nikdy nevydávali. Slúžiť majú totiž len pre tých, ktorí majú skutočné pasy, u ktorých sa dá jasne preukázať totožnosť a krajina pôvodu a najmä pre tých, u ktorých sa už začalo azylové konanie. Namiesto toho ich vláda rozdáva ľuďom, ktorí nemajú doklady totožnosti a nahlasujú falošné údaje o krajine pôvodu, veku a mene či priezvisku. 
 
„Ustanovenie o tom, že u ľudí, ktorí majú prekážky vo vyhostení, im máte dať nejaké potvrdenie, platí od vzniku zákonu z roku 2011. V roku 2018 sa toto ustanovenie len premenovalo, ale malo tie isté podmienky. Hovorí, že nemôžete vyhostiť niekoho, kto spĺňa určité podmienky podľa zákona, je jasne identifikovateľný, je tu legálne a už má napríklad aj azylové konanie. Nikdy sme tento papier nevydávali hromadnej nelegálnej migrácii,“ dodáva Kaliňák.   
 
Jedinú možnosť, ktorú dnes Slovensko má, je okamžitá kontrola hraničných prechodov a zelenej hranice s Maďarskom. Nelegálni migranti si musia byť vedomí, že cez územie Slovensko cesta nevedie, že tu už nedostanú žiadne úradné potvrdenia a pri pokuse o nelegálne prekročenie hraníc skončia zadržaní.

Robert Kaliňák na tlačovej konferencii oznámil, že podal v súvislosti so stredajším incidentom s lídrom OĽaNO a priatelia Igorom Matovičom trestné oznámenie. „Pri sérii porušení zákona, ako urobil on, vrátane podozrení z trestnej činnosti, ste ako občan povinný reagovať a ja som reagoval ako občan,“ zdôraznil Kaliňák. Matovič podľa jeho slov vošiel autom cez chodník na námestie a narúšal verejný poriadok.

Matovič v stredu ráno narušil tlačovú konferenciu Smeru-SD k migrácii a dostal sa do konfliktu s exministrom vnútra Kaliňákom. Vyhlásil, že práve Smer-SD prijal legislatívne zmeny, týkajúce sa vydávania povolení migrantom, ktoré teraz strana kritizuje.

Viac vo videu:

Slovensko-maďarskú hranicu nemožno hermeticky uzavrieť, polícia na to nemá personál ani technické zabezpečenie. Prinieslo by to aj vysoké náklady. Vyhlásil v stredu policajný prezident Štefan Hamran. Spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra SR Martinom Královičom odsúdili zneužívanie témy nelegálnej migrácie v predvolebnej kampani. Apeloval na potrebu zrušiť povinné potvrdenia pre cudzincov.

Zdroj: YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: