Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Český popredný evolučný biológ a parazitológ zhodnotil kroky slovenskej vlády celoplošne otestovať všetkých obyvateľov. Rozprávala sa s nim reportérka TV Joj Barbora Janošová.

Pomerne ostro sa vyjadril evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr na kroky Igora Matoviča, ktoré dnes predstavil na tlačovej besede. Podľa jeho slov „takéto opatrenia nedávajú zmysel.“  Upozornil takn a fakt, že až 2% z vykonaných testov môžu byť falošne pozitívne. „Len jeden z desiatich, ktorý vám vyjde v tých testoch, že je nakazený, tak by bol v skutočnosti nakazený,“ dodal.

V Severnej Kórei by to zmysel dávalo

Vedec Flegr vidí efektivitu len v spojitosti s disciplínou. „Keby ste boli Severná Kórea, zmysel by to možno dávalo. Kto by sa nedostavil na testovanie, toho by odstrelili. Toto ale na Slovensku asi nepripadá do úvahy, takže by to muselo byť jedine dobrovoľné. Samozrejme tí, ktorí by nechceli ísť do karantény, tak by vám na testovanie neprišli,“ opísal.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Problém môže byť aj v trasovaní

Flegr uviedol, že problém môže byť aj v samotnom trasovaní. Podľa jeho názoru by pracovníci regionálneho úradu nevedeli dohladať toľko kontaktov a neizolovali by potencionálnych nakazených včas. „Ak máte zbytočných 20 000 tisíc trasovačov, tak by bolo skvelé, keby ste nám ich vypožičali,“ dodal vedec. Takéto opatrenie si môže dovoliť len bohatá krajina, ktorá má na to dostatočné personálne vybavenie. 

Môžu byť testy spolahlivé?

To, či dokážu antigénové testy dostatočné spolahlivé Flegr nevidí problém. „Oni zrejme celkom dosť tých ľudí podchytia, ktorí sú nakazení, ale zároveň nakazených označia určité percento nenakazených. Pretože tých nenakazených je viac ako nakazených tak nakoniec ten test označí desaťkrát alebo možno viackrát tých nenakazených, že sú nakazení, nech tých ktorí sú naozaj nakazení,“ uviedol. Flegr si myslí, že tento typ testovania nie je vhodný na celoplošné testovanie, ale len na menšie skupiny.

https://media.joj.sk/embed/FSEjC1RFJuW?autoplay=1

Zdroj: noviny.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d