Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Vážne obvinenia o ohrození demokracie na Slovensku skupinou protištátnych aktivistov v službách mimovládok a cudzej moci

Bývalý trojnásobný premiér a šéf opozičného Smeru Robert Fico zverejnil závažné informácie o vlastizrade, ohrození demokracie v našom štáte a protištátnom organizovanom zločine. Zo Slovenska išla v apríli do Bruselu skupina 21 osôb pôsobiacich na ministerstvách, v polícii, SIS, NBÚ, médiách, Globsecu a ďalších mimovládkach, aby v štruktúrach EÚ a NATO diskreditovali opozíciu a žiadali cudziu moc zasiahnuť do našich suverénnych záležitostí. Súčasťou opatrení bola žiadosť poslať do našej vlasti špeciálny tím na boj proti hybridným hrozbám.

Propagandistické oddelenie Úradu vlády (ÚV) SR sa snaží bagatelizovať vyjadrenia šéfa Smeru-SD Roberta Fica, ktorý vyhlásil, že slovenskí úradníci a mimovládne organizácie mali na stretnutí v Bruseli označiť opozíciu za hybridnú hrozbu.

„Išlo o štandardnú pracovnú cestu, na ktorej sa na pozvanie Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku zúčastnili štátne inštitúcie aj mimovládne organizácie. Je legitímne, ak sa odborníci v štátnej správe venujú téme hybridných hrozieb a obrane proti nim, keďže mnohé krajiny sú terčom zahraničného zasahovania najmä pred voľbami. Je taktiež úplne legitímne, ak komunikujú so svojimi náprotivkami v Európskej únii či NATO, ktorých sme členmi,“ uviedol úrad. Odmieta pritom zaťahovanie odbornej verejnosti a štátnych úradníkov do predvolebnej kampane. Vytváraním menných zoznamov a konšpiračných teórií sa podľa slov úradu robia terče z odborníkov, ktorí sú cielene zastrašovaní.

Úrad zároveň skonštatoval, že téma hybridných hrozieb bola na Slovensku zo strany štátu dlhodobo zanedbávaná. „Budíčkom bolo, keď Rusko rozpútalo vojnu priamo na našich hraniciach. Hoci na Slovensku zatiaľ neútočia ruskí vojaci, bojujú proti nám inými spôsobmi – spochybňujú našu demokraciu, naše hodnoty, našich spojencov, zneužívajú náročné témy na rozdeľovanie spoločnosti. Je nutné, aby sa štát bránil, a na to je potrebná spolupráca s našimi spojencami, v inštitúciách, ktorých sme členmi,“ zdôraznil úrad.

Ministerstvo vnútra: Išlo o štandardnú pracovnú cestu

Je legitímne, že sa odborníci v štátnej správe venujú hybridným hrozbám a obrane proti nim. Tvrdí to Ministerstvo vnútra (MV) SR v reakcii na šéfa Smeru-SD Roberta Fica, ktorý vyhlásil, že slovenskí úradníci a mimovládky mali na stretnutí v Bruseli označiť opozíciu za hybridnú hrozbu. Aj Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) potvrdil účasť svojho zástupcu na aprílovom stretnutí. Úrad dodal, že stretnutie malo byť zamerané na európsky aspekt boja proti dezinformáciám a hybridným hrozbám.

„Išlo o štandardnú pracovnú cestu v oblasti hybridných hrozieb, na ktorej sa na pozvanie Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku zúčastnili štátne inštitúcie aj mimovládne organizácie. Ministerstvo vnútra sa zároveň rázne ohradzuje voči konšpiráciám, ktorých cieľom je zneistiť voliča na Slovensku,“ uviedla hovorkyňa MV Zuzana Eliášová.

Rezort vnútra zároveň zdôraznil, že akékoľvek aktivity MV v oblasti problematiky volieb sú apolitické a jeden z hlavných cieľov je chrániť volebné procesy. Avizuje preto komunikačnú kampaň zameranú na eliminovanie vplyvu dezinformácií a hoaxov v tejto téme. Výroky Fica rezort komentovať nechcel. „Faktom však je, že je legitímne, ak sa odborníci v štátnej správe venujú hybridným hrozbám a obrane proti nim. Jedným dychom však zároveň dodávame, že odmietame zaťahovanie odbornej verejnosti a štátnych úradníkov do predvolebnej kampane akejkoľvek politickej strany,“ dodala Eliášová.

NBÚ doplnil, že na stretnutí bol zástupca úradu z inštitútu pre bezpečnostné štúdie, ktorý sa téme hybridného pôsobenia dlhodobo venuje. NBÚ deklaruje, že sa hybridným hrozbám venuje dlhší čas.

„Patrili sme medzi prvé ústredné orgány štátnej správy, ktoré vo svojej organizačnej štruktúre zriadili špecializované jednotky v tejto oblasti na Slovensku,“ reagoval pre TASR hovorca NBÚ Peter Habara. Súčasťou stretnutí boli podľa neho aj návštevy jednotlivých inštitúcií NATO a EÚ.

„Akékoľvek ďalšie informácie je NBÚ pripravený predložiť príslušným kontrolným orgánom štátu,“ doplnil.

Polícia označila za hoax tvrdenia, že jej predstaviteľ mal žiadať od NATO, aby poslalo na Slovensko špeciálny tím, ktorý by sa zaoberal opozíciou. Tvrdí že na rokovaní s partnermi z NATO takáto požiadavka nezaznela.

„Ohradzujeme sa voči tlačovej besede politickej strany, ktorá pokračuje v útokoch na príslušníkov Policajného zboru, ktorí svoju prácu vykonávajú vysoko profesionálne a v záujme ochrany bezpečnosti obyvateľov SR,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

Priblížila, že jej zástupca sa na štandardnej zahraničnej služobnej ceste zúčastnil na základe pozvania od Zastúpenia Európskej komisie v SR. Cieľom stretnutia mala byť vzájomná výmena informácií a skúseností, získanie vedomostí o pôsobení medzinárodných útvarov voči hybridným hrozbám a prezentovanie výročnej správy o dezinformáciách za rok 2023.

Slovenská informačná služba v reakcii pre TASR uviedla, že nekomentuje mediálne vyjadrenia politikov.

Podpredseda mimoparlamentnej strany Demokrati a exminister obrany Jaroslav Naď na tlačovej konferencii pripomenul, že za Ficovej vlády v roku 2018 prijal Úrad vlády SR dokument s názvom Koncepcia pre boj SR proti hybridným hrozbám, pričom tento dokument vytváral inštitucionálny rámec na boj proti hybridným hrozbám.

„Skupina, ktorá sa v apríli zúčastnila na tomto podľa Roberta Fica šokujúcom rokovaní v Bruseli, bola skupina, ktorú vytvorila vláda Roberta Fica,“ povedal s tým, že nejde o vysokých štátnych úradníkov, ale o ľudí, ktorí sa venujú hybridným hrozbám.

Jeho kolega, europoslanec Vladimír Bilčík doplnil, že nikto nemusí chodiť do Bruselu, aby sa sťažoval na Fica a Smer-SD. „V Bruseli to veľmi dobre dlho vedia a sledujú to pozorne,“ povedal.

Fico podľa Naďa zavádza, a to len preto, aby pomýlil voličov. Vyzval všetky demokratické strany, aby odsúdili útok Smeru-SD a SNS voči demokracii a slobode a aby deklarovali, že nevytvoria koalíciu so Smerom-SD. Naď tiež chce, aby demokratické strany deklarovali, že členstvo v EÚ a NATO nemá žiadnu alternatívu pre budúcnosť SR.

Súčasný antidemokratický režim na Slovensku, ktorý svojou extrémnou nepopularitou stráca pôdu pod nohami, sa v spolupráci so skupinou poverených osôb uchýlil k bezprecedentnému kroku intervenovať v zahraničí proti demokratickej opozícii s cieľom dikreditovať ju.

Smer-SD v stredu vyhlásil, že skupina slovenských štátnych úradníkov a mimovládok mala v štruktúrach EÚ a NATO informovať o tom, že slovenská opozícia je hybridnou hrozbou a pokiaľ vyhrá parlamentné voľby, Slovensko môže opustiť NATO. Mali preto žiadať od týchto štruktúr intervenciu. Fico to označil za koordinovaný postup na diskreditáciu opozície. Považuje to za zásah do volebnej kampane. Strana chce žiadať vysvetlenia v kontrolných výboroch parlamentu, avizuje aj iniciovanie mimoriadnej schôdze.

Zdroj: topky.sk / hnonline.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: