Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Pomôže im regulovať teplotu tela a znížiť aktivitu mikróbov, ktoré napadajú kožu.

„Nežná koža“ -V Ruskej štátnej univerzite A. N. Kocygina vyvinuli špeciálne oblečenie pre nedonosené deti. Zvyčajne predčasne narodené deti majú malú alebo mimoriadne nízku hmotnosť od 0,5 do 2,5 kg.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Novinka má ochrániť pokožku dieťaťa a zabezpečiť správny rozvoj organizmu.

V súčasnosti nedonosené deti majú špeciálny režim. Umiestňujú ich do inkubátorov, kde sa reguluje teplota a vlhkosť. Dovnútra sa púšťa optimálna zmes umožňujúca dýchanie a bezproblémový priebeh procesov kože.

Z času na čas lekári vyberajú dieťa z inkubátora – aby deti mali kontakt s matkou, deti sa podrobujú rôznym vyšetreniam a adoptujú sa na prostredie mimo inkubátor. Prostredie mimo inkubátor je stále pre dieťa nebezpečné.

Nedonosené deti sa vo svojej fyziológii líšia od detí narodených v termíne. Tieto deti majú oslabené svaly a zníženú motoriku. Všetky vrstvy kože sú mimoriadne slabo prepojené medzi sebou. Najvrchnejšia časť pokožky je tenučká a tiež precitlivená.

Vo všeobecnosti je tým oslabená ochranná funkcia kože. Ľahko sa poškodí a vplyvom vonkajšieho prostredia podlieha rôznym infekciám. Všetky predčasne narodené deti majú 8x rýchlejšie kožné dýchanie než dospelý človek. Preto narušenie ochrannej funkcie kože má negatívny dopad na vývoj detí. Súčasne s tým sa u predčasne narodených detí objavuje teplotná nedostatočnosť, ktorá sa prejavuje rýchlym podchladením a následne prehriatím organizmu.

Špeciálna konštrukcia

Tento problém je možné riešiť vďaka správnemu výberu surovín použitých na výrobu materiálov, z ktorých sa vyrábajú textilné látky pre nedonosené deti. Všetko oblečenie pre nedonosené deti sa skonštruovalo špeciálnym spôsobom dvojvrstvového plátna. Vrchná vrstva je „srsť“ dobre udržiavajúca teplo. Dolná vrstva – hebká a mäkká na dotyk, z bavlny s prímesou ľanu. Pričom prepojenosť obidvoch vrstiev tkaniny je z vonkajšej strany. Prevedenie plátna nedovoľuje vláknam „srsti“ prísť do kontaktu s pokožkou dieťaťa. Všetko sa urobilo tak, aby sa vylúčili alergické reakcie dieťaťa a prípadný diskomfort. Ľan – priaznivý materiál pre citlivú pokožku dieťaťa znižuje aktívnosť mikróbov a ničí mnohé patogénne baktérie. Preto sa v súčasnosti vedie výskum správneho pomeru ľanu a bavlny pre vnútornú vrstvu materiálu.

Zopár zaujímavosti. Obidve vrstvy sú spojené tak, aby sa vytvorili vzdušné vrecká medzi hornou a dolnou vrstvou. Zlepšujú termoizoláciu. Oddelili kabátik a rukavičky. Lekári potrebujú vidieť prsty detí či nie sú podchladené.

Okrem predčasne narodených detí sa tento materiál dá úspešne využiť pri rôznych kožných ochoreniach.

V súčasnosti trikotážne plátno, z ktorého sa vyrába textilné oblečenie pre nenarodené deti, získalo patent RF. Súčasný stav výskumu umožňuje začať sériovú výrobu. Z technologického uhla pohľadu neexistujú žiadne ohraničenia. Môžu látku vyrábať na hociktorom trikotážnom stroji v hociktorej firme.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d