Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

V obci Lesenice v okrese Veľký Krtíš už asi tri týždne evidujú pohyb veľkého množstva nelegálnych migrantov. Takmer výlučne muži z krajín blízkeho východu, prevažne zo Sýrie, sa už niekoľkokrát usadili na tamojšom ihrisku, pri čom sa postupne chcú dostať ďalej na západ, najmä do Nemecka.

„Včera sme tu mali 179 ľudí, už dnes ráno som zaznamenal príchod ďalších asi 25 migrantov,“ povedal v sobotu starosta s tým, že ide už o šiestu skupinu migrantov za uplynulé tri týždne. „Celkom sme ich tu mali už asi 400,“ pripomenul.

Všetci podľa neho prichádzajú od hraničnej obce Koláre, kde ich privážajú dodávky z Maďarska. „Tak ako včera i dnes ráno som kontaktoval políciu, aby opäť zabezpečila ich prevoz do Veľkého Krtíša,“ informoval.

Starosta: Zaoberáme sa len migrantmi!

Podľa neho v obci s asi 500 obyvateľmi nič iné v poslednom období nerobia, len sa zaoberajú migrantmi. „Spočiatku sme sa o nich postarali, dali im jesť, ale naše kapacity sú obmedzené, navyše, naši ľudia sú už z toho unavení a boja sa aj chorôb, ktoré títo ľudia mohli k nám priniesť,“ pripomenul. Ako dodal, migranti sa nie vždy správajú slušne, robia často neporiadok, dokonca im na ihrisku poškodili pódium.

Ako pre TASR uviedol tlačový odbor ministerstva vnútra, Okresný úrad vo Veľkom Krtíši vyhlásil v piatok 1. 9. v regióne pre nárast neregulárnej migrácie mimoriadnu situáciu. Tá umožní využiť legislatívne nástroje na efektívnejšie zaistenie potrebných procesov. Dodal, že neeviduje dosiaľ žiadne narušenie verejného poriadku zo strany cudzincov s neoprávneným pobytom na území SR.

Rezort vnútra chápe obavy občanov

„Chápeme, že vzniknutá situácia môže spôsobovať obavy medzi občanmi, preto vyvíjame všetko úsilie k tomu, aby sme čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vyriešili aktuálny stav,“uviedol rezort vnútra. Vytypovaním vhodnej lokality na vybavovanie cudzincov mimo obytnej zóny na okraji mesta Veľký Krtíš chce ministerstvo zabezpečiť komfort a bezpečnosť miestnych obyvateľov a zároveň zrýchliť vybavovacie procesy.

Mestu Veľký Krtíš sa umiestňovanie nelegálnych migrantov v jednej z hál súkromnej spoločnosti na Železničnej ulici nepáči. Samospráva v stredu (30. 8.) spustila petíciu, v ktorej žiada ministerstvo, aby upustilo od umiestňovania cudzincov, ktorí neoprávnene prekročili štátnu hranicu SR v rámci katastrálneho územia mesta.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: