Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a boji proti nemu (Istanbulský dohovor) vstupuje do platnosti od 1. októbra pre EÚ ako organizáciu 27 členských krajín. Informuje o tom spravodajca TASR.

Európska komisia pri tejto príležitosti pripomenula, že Istanbulský dohovor je komplexný právny rámec zameraný na ochranu žien pred všetkými formami násilia. Jeho cieľom je predchádzať, stíhať a odstraňovať násilie na ženách a domáce násilie. A implementovať do praxe komplexné a koordinované politiky.

EÚ ako celok súhlasí s tým, že bude viazaná dohovorom a jej členské štáty budú musieť zaviesť príslušné opatrenia. Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v správe pre médiá uviedla, že násilie páchané na ženách možno vnímať ako cenzúru našich demokratických spoločností.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

„Každá tretia žena sa stala obeťou fyzického alebo sexuálneho násilia od veku 15 rokov. Príliš veľa z nich to nenahlási. Príliš veľa páchateľov zostáva nepotrestaných. Musíme konať a Istanbulský dohovor je našou právnou odpoveďou na posilnenie práv žien. Budeme naďalej povzbudzovať členské štáty, aby prijali potrebné opatrenia na predchádzanie násiliu páchanému na ženách. A aby zabezpečili účinnú ochranu a podporu pre všetky obete,“ odkázala Jourová.

Slovensko dohovor zatiaľ neratifikovalo

Podľa slov eurokomisárky pre rovnosť Heleny Dalliivej nadobudnutie platnosti Istanbulského dohovoru je pre EÚ dôležitým míľnikom, lebo sa tým uznáva, že násilie páchané na ženách predstavuje porušenie ich ľudských práv.

Pristúpenie EÚ ako celku k Istanbulskému dohovoru neoslobodzuje členské štáty od toho, aby dohovor samy ratifikovali. Zatiaľ tak neurobilo šesť krajín: Bulharsko, Česko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d