Slovanské Noviny

11. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

V Česku padol ďalší rozsudok za nosenie symbolov spojených s Ruskom

Český súd odsúdil demonštranta, ktorý 11. marca 2023 vyšiel na demonštráciu v Prahe s nášivkou „Z“ na batohu a logom PMC „Wagner“ na rukáve bundy.

Informovali o tom dnes, 18. mája, české médiá, správu priniesla agentúra „EADaily“.

Uvádza sa, že 18. mája sa súd prvého pražského obvodu zaoberal prípadom 31-ročného Jakuba Jaška. Za „popretie skutočnosti genocídy, jej schválenia a ospravedlnenia“ súd obžalovanému uložil trest odňatia slobody v trvaní šiestich mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky. Zároveň mu zakázali prísť do Prahy na jeden rok a bola mu uložená pokuta v prepočte okolo 500 eur.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Na druhej strane sám Jašek vyhlásil, že je nevinný.

„Nechcem priznať vinu. Nesúhlasím s obvinením, myslel som si, že svojim konaním neschvaľujem zločiny spáchané kdekoľvek a na komkoľvek. Medzi mojimi priateľmi je veľa Ukrajincov a nikdy som ich nijakým spôsobom neodsudzoval,“ povedal na súde.

Pripomeňme, že Praha ostro odsudzuje kroky Ruska na Ukrajine. V Česku je navyše snaha bojovať proti všetkému, čo nejako súvisí so schvaľovaním ruskej politiky. V tejto súvislosti sa už krajinou prehnali rôzne súdne spory, kde boli občania obvinení z „popierania skutočnosti genocídy, jej schvaľovania a ospravedlňovania“ za podporu vedenia špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Jakub Jašek bol účastníkom protivládnej demonštrácie na Václavskom námestí v Prahe.

news-front