Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

USA pozastavili dodávku viacúčelových bômb pre Izrael. Biden vyhlásil, že boli použité na zabíjanie palestínskych civilistov v Gaze

Spojené štáty v utorok potvrdili, že už pozastavili dodávku veľkých bômb v dôsledku obáv z plánovaného izraelského útoku na Rafah, kde sa pri egyptských hraniciach zhromaždilo viac ako milión palestínskych civilistov vysídlených v dôsledku vojny.

Spojené štáty minulý týždeň pozastavili dodávku bômb Izraelu pre obavy z následkov jeho plánovanej invázie do mesta Rafah ležiaceho na juhu Pásma Gazy. Informovala o tom v stredu (8. 5.) agentúra AFP. Agentúra citovala vysoko postaveného predstaviteľa administratívy amerického prezidenta Joea Bidena.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Minulý týždeň sme pozastavili jednu dodávku zbraní. Pozostáva z 1800 bômb s hmotnosťou 907 kilogramov a 1700 bômb s hmotnosťou 226 kilogramov,“ uviedol predstaviteľ, ktorý nechcel byť menovaný. Dodal, že rozhodnutie o pozastavení nie je konečné.

Izrael podľa neho nereagoval na obavy USA z plánov na ofenzívu v Rafahu. „Keď sa zdalo, že izraelskí politici sa blížia k rozhodnutiu o takejto operácii, začali sme starostlivo skúmať navrhované dodávky konkrétnych zbraní do Izraela, ktoré by mohli byť použité v Rafahu. Začalo sa to v apríli,“ konštatoval predstaviteľ.

Washington sa zameral najmä na najťažšie 907-kilogramové bomby a následky, ktoré môže mať ich nasadenie v husto obývanom mestskom prostredí.

Americký predstaviteľ doplnil, že ministerstvo zahraničných vecí USA stále preveruje ďalšie transfery zbraní, vrátane súprav pre neriadené bomby vyrábané spoločnosťou Boeing, známych pod skratkou JDAM (Joint Direct Attack Munition – spoločná munícia pre priamy útok) .

Zásielka viacúčelových bômb Mark 84 s nominálnou hmotnosťou 907 kilogramov a Mark 82 s nominálnou hmotnosťou 230 kilogramov je súčasťou zbrojného balíka pre Izrael, ktorý bol schválený pred rokmi, no s dodávkami sa začne až teraz.

Šéf Pentagónu potvrdil pozastavenie dodávky bômb Izraelu

Americký minister obrany Lloyd Austin v stredu potvrdil, že vláda USA pozastavila jednu dodávku bômb Izraelu. Dôvodom sú obavy, že krajina začne pozemnú ofenzívu v meste Rafah v Pásme Gazy bez dostatočných opatrení na ochranu civilistov, aké žiadajú Spojené štáty.

„Od začiatku sme veľmi jasne hovorili, že Izrael by nemal spúšťať veľký útok na Rafah bez zohľadnenia a ochrany civilistov, ktorí sú v tomto bojovom priestore,“ povedal Austin na zasadnutí senátneho výboru vo Washingtone.

„Budeme naďalej robiť to, čo je potrebné na zaistenie, že Izrael má prostriedky, aby sa bránil,“ zdôraznil šéf Pentagónu. „Ale v súčasnosti v kontexte s udalosťami v Rafahu prehodnocujeme niektoré dodávky krátkodobej bezpečnostnej pomoci“ Izraelu, doplnil Austin. Konečné rozhodnutie, čo bude s pozastavenou dodávkou bômb, podľa neho ešte nepadlo.

Nemenovaný predstaviteľ americkej vlády predtým podľa agentúr AFP a AP povedal, že USA minulý týždeň pozastavili jednu dodávku zbraní, pozostávajúcu z 1800 bômb s hmotnosťou 907 kilogramov a 1700 bômb s hmotnosťou 226 kilogramov.

Izrael podľa predstaviteľa nereagoval na obavy USA z plánov na ofenzívu v Rafahu. „Keď sa zdalo, že izraelskí politici sa blížia k rozhodnutiu o takejto operácii, začali sme starostlivo skúmať navrhované dodávky konkrétnych zbraní do Izraela, ktoré by mohli byť použité v Rafahu. Začalo sa to v apríli,“ konštatoval predstaviteľ.

Washington sa podľa neho zameral najmä na najťažšie bomby a následky, ktoré môže mať ich nasadenie v husto obývanom mestskom prostredí.

Biden: Bomby, ktoré USA prestali dodávať Izraelu, zabíjali civilistov

Americký prezident Joe Biden v stredu vyhlásil, že bomby, ktoré Spojené štáty dodávali Izraelu a teraz ich posielanie pozastavili, boli použité na zabíjanie palestínskych civilistov. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

„V dôsledku týchto bômb a ďalších spôsobov, ktorými útočia na husto obývané sídla, boli v Gaze zabití civilisti,“ uviedol Biden v rozhovore pre CNN, keď sa ho opýtali na 907-kilogramové bomby dodávané do Izraela.

Joe Biden v stredu verejne varoval Izrael, že ak zaútočí na mesto Rafah v Pásme Gazy, prestane mu dodávať delostrelecké granáty a ďalšie zbrane. Biden tiež vyjadril poľutovanie nad tým, že pri zhadzovaní amerických bômb zahynuli civilisti.

„Ak pôjdu (Izrael) do Rafahu, nebudem dodávať zbrane, ktoré sa používali… na riešenie problémov v mestách. Nebudeme dodávať zbrane a delostrelecké granáty, ktoré sa používali,“ povedal Biden v rozhovore pre televíziu CNN.

Spojené štáty v utorok potvrdili, že už pozastavili dodávku veľkých bômb v dôsledku obáv z plánovaného izraelského útoku na Rafah, kde sa pri egyptských hraniciach zhromaždilo viac ako milión palestínskych civilistov vysídlených v dôsledku vojny.

„V dôsledku týchto bômb a ďalších spôsobov, ktorými útočia na husto obývané sídla, boli v Gaze zabití civilisti,“ uviedol Biden. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil, že v rámci kampane na likvidáciu palestínskeho militantného hnutia Hamas pôjde aj do mesta Rafah.

Biden: Zastavíme delostrelecké dodávky do Izraela, ak zaútočí na Rafah

Americký prezident Joe Biden v stredu verejne varoval Izrael, že ak zaútočí na mesto Rafah v Pásme Gazy, prestane mu dodávať delostrelecké granáty a ďalšie zbrane. Biden tiež vyjadril poľutovanie nad tým, že pri zhadzovaní amerických bômb zahynuli civilisti, TASR informuje na základe správ od agentúr AFP a Reuters.

„Ak pôjdu (Izrael) do Rafahu, nebudem dodávať zbrane, ktoré sa používali… na riešenie problémov v mestách. Nebudeme dodávať zbrane a delostrelecké granáty, ktoré sa používali,“ povedal Biden v rozhovore pre televíziu CNN.

Spojené štáty v utorok potvrdili, že už pozastavili dodávku veľkých bômb v dôsledku obáv z plánovaného izraelského útoku na Rafah, kde sa pri egyptských hraniciach zhromaždilo viac ako milión palestínskych civilistov vysídlených v dôsledku vojny.

„V dôsledku týchto bômb a ďalších spôsobov, ktorými útočia na husto obývané sídla, boli v Gaze zabití civilisti,“ uviedol Biden.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil, že v rámci kampane na likvidáciu palestínskeho militantného hnutia Hamas pôjde aj do mesta Rafah.

Izrael sa už vzoprel námietkam USA a medzinárodného spoločenstva, a poslal do Rafahu tanky, kde v utorok skoro ráno prevzal operačnú kontrolu nad palestínskou časťou pohraničného priechodu Rafah na hraniciach Egypta a Pásma Gazy.

Na otázku o doterajšej izraelskej akcii v Rafahu Biden povedal, že „nešli do husto osídlených centier“. „To, čo urobili, je priamo na hranici a práve teraz to spôsobuje problémy s Egyptom, s ktorým som veľmi tvrdo pracoval na tom, aby sme mali vzťahy a pomoc,“ povedal pre CNN.

Za „veľké sklamanie“ označil vo štvrtok izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan vyjadrenie amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý pohrozil zastavením niektorých dodávok zbraní Izraelu v prípade, že zaútočí na civilistami zaplnené mesto Rafah na juhu Pásma Gazy.

„Je ťažké a je veľkým sklamaním počuť takéto vyjadrenie od prezidenta, ktorému sme boli vďační od začiatku vojny,“ povedal Erdan pre izraelskú stanicu Kan. Ide o prvú reakciu na Bidenovo varovanie.


Zdroj: spravy.rtvs.sk / postoj.sk / pluska.sk / hnonline.sk / cas.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d