Slovanské Noviny

17. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinu čaká beznádejná zima — hrozí vysoké riziko nedostatku kapacít v energetickom systéme

Ak v Európe na budúcu zimu ceny stúpnu, Ukrajine hrozí pokles dovozu elektriny na pokrytie dopytu, ktorý nie je možné kompenzovať pre nízku kapacitu energetického systému.

Ukrajinu čaká beznádejná zima - hrozí vysoké riziko nedostatku kapacít v energetickom systéme

Upozornil na to Andrian Prokop, analytik „Ukrajinského inštitútu pre budúcnosť“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Na jednej strane máme výrazný nedostatok kapacity v energetickom systéme z dôvodu opravy… Na druhej strane sú tu riziká nedostatku kapacity v zime… v prípade výrazného chladného počasia a vyššej spotreby. Plus je otázka, aká bude cenová situácia v Európe v zime, ktorá určí možnosť dovozu pri existujúcich cenových obmedzeniach na trhu. Ako sa hovorí: „Kde je to tenké, tam sa to láme.“ Už teraz je to na hrane, v zime sa to môže roztrhnúť,“ napísal Prokop na svojej stránke na sociálnej sieti.

Nadchádzajúca zima bude pre energetický systém Ukrajiny náročná, povedal deň predtým ukrajinský premiér Denis Šmygaľ. Dodal, že Ukrajina získala potrebné financie na vstup do vykurovacej sezóny.

Boli však už teraz zverejnené informácie, že 24. august bol štvrtým dňom, kedy štáty EÚ pokračovali v núdzovom zásobovaní Ukrajiny energiou. V dôsledku vysokých teplôt, poklesu dovozu a núdzového odstavenia blokov jadrových elektrární potrebuje elektrizačná sústava viac energie.

„Už štvrtý deň po sebe berieme núdzovú pomoc z európskych krajín, aby sme udržali rovnováhu. Pretože schopnosť zabezpečiť vysokú spotrebu je obmedzená: mnohé bloky elektrární sú v plánovaných opravách, vrátane niekoľkých výkonných jadrových. Okrem toho boli na núdzové opravy vyradené ďalšie dva bloky tepelných elektrární,“ uvádza „Ukrenergo“.

news-front.su