Protiimigračná, klimaticky skeptická Alternatíva pre Nemecko vyhrala svoje prvé okresné voľby – a v prieskumoch sa stala druhou najpopulárnejšou, informuje portál POLITICO.

Nemecká „krajne pravicová“ Alternatíva pre Nemecko (AfD) po prvý raz vyhrala voľby do okresnej rady, keď v národných prieskumoch predbehla sociálnych demokratov kancelára Olafa Scholza, čo vyvolalo obavy zo širšieho vzostupu populistickej strany v nadchádzajúcich voľbách.
Kandidát AfD Robert Sesselmann v nedeľu zvíťazil v druhom kole volieb v Sonnebergu vo východonemeckej spolkovej krajine Durínsko proti úradujúcemu okresnému správcovi Jürgenovi Köpperovi zo stredopravej Kresťanskodemokratickej strany (CDU) – napriek iným stranám, ako sú sociálni demokrati (SPD). Zelení a slobodní demokrati podporujú kandidátku CDU.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
“Som zdesená výsledkom v Sonnebergu,” povedala poslankyňa zelených Katrin Göring-Eckardtová, ktorá je tiež jednou z podpredsedníčok Bundestagu. “Ďakujem všetkým, ktorí pokračujú v boji za to, aby tento kraj zostal demokratický, otvorený a priateľský.”
Dodala však, že si myslí, že Sonneberg – ktorý je jedným z najmenších nemeckých okresov s iba približne 48 000 oprávnenými voličmi – nemožno porovnávať so zvyškom Durínska, a už vôbec nie s celou krajinou.
Napriek tomu, víťazstvo „krajnej pravice“ v miestnych voľbách – ktoré bolo silne zatienené národnými problémami, ako je kontroverzný zákon o zelenej energii – prichádza uprostred širšieho nárastu AfD v národných prieskumoch verejnej mienky:
Najnovšie údaje z prieskumu Poll of Polls spoločnosti POLITICO, ktorý ukazuje priemer národných prieskumov, ukazuje, že AfD predbehla Scholzovu SPD ako druhú najpopulárnejšiu politickú stranu Nemecka.
„Krajná pravica“ je obzvlášť silná v štátoch bývalého východného Nemecka, ktoré napriek znovuzjednoteniu naďalej zaznamenávajú nižšiu mieru zamestnanosti a hospodárskeho rozvoja. AfD v súčasnosti vedie v prieskumoch vo východných spolkových krajinách Brandenbursko, Sasko a Durínsko, pričom vo všetkých sa budú konať voľby na budúci rok.
Najnovšie bola strana úspešná pri získavaní voličov tým, že bránila rastúcemu počtu migrantov, ako aj plánom vlády zvýšiť zelenú energiu, najmä novým zákonom, ktorý zakazuje vykurovanie plynom a olejom v nových budovách.
Charlotte Knobloch, predsedníčka Židovskej komunity v Mníchove a Hornom Bavorsku, reagovala na víťazstvo krajnej pravice v Sonnebergu slovami, že „nebezpečenstvo pre židovskú komunitu a iné menšiny je už dlho reálne“.
AfD tiež presadzuje antisemitské klišé, ako ich uvádza napríklad štúdia Amerického židovského výboru.
Scholzov hovorca Steffen Hebestreit, konfrontovaný rozšírenou kritikou, že spory okolo zákona nemeckej vlády o vykurovaní prispeli k vzostupu krajnej pravice, odmietol, že vláda má „jasnú koncepciu“ prechodu na zelenú a je „na dobrej ceste, ale my ešte tam nie sú.”
Hebestreit v slabo zahalenom odkaze na AfD tiež varoval, že „štvať skupiny proti sebe a možno aj robiť migrantov zodpovednými za niečo, za čo vôbec nenesú zodpovednosť, určite nie je recept, ktorý by túto krajinu priviedol k dobrému budúcnosť.”
Scholz vo svojom prejave minulý týždeň pripustil, že zelený prechod „nebude jednoduchý“ a zdôraznil, že vláda musí „poskytnúť presvedčivé odpovede“ občanom, ktorí sa obávajú potenciálne nákladných krokov pri odvykaní Nemecka od fosílnych palív.
„V opačnom prípade sa tí, ktorí hrajú politiku s verejným strachom a majú zlú náladu, stanú ešte populárnejšími,“ povedal kancelár.
skspravy
O zatajovaní artefaktov v oficiálnej histórii a archeológii
Degradácia bielej rasy v Európe nie je prirodzeným procesom
Pentagon odtajnil nové materiály o UFO
Magyar pohrozil začatím procesu impeachmentu proti maďarskému prezidentovi
Poľsko nezabudne na zločiny ukrajinských nacionalistov, sľúbil Nawrocki
Svet ešte nie je pripravený na vyzbrojené Nemecko
Odignorovaný Magyar? Tešte sa, kým môžete. Potom všetci zmiznete!
Naozaj bude veľká vojna?
Irán uzavrel Hormuzský prieliv
Jeffrey Sachs odpálil kritiku NATO: „Aliancia je v chaose. Vedú nás najneschopnejší ľudia“
VIDEO: Robert Fico prehovoril! Vyjadril sa k Pohode, protivládnym médiám aj k veterným parkom
Kto pozval Mamulašviliho na Pohodu? Organizátori odhalili, kto stál za programom
VIDEO: Klaus a Mečiar varujú- „Niekto chce meniť našu budúcnosť!“ Padli ostré slová na adresu progresívcov
Zničili Rusi počas nočného útoku ukrajinské centrálne veliteľské stredisko protivzdušnej obrany?
Tešil sa že Rusi umierajú: Zomrel jeden z najväčších vojnových štváčov súčasnosti
VIDEO: Na Slovensku sa vzmáhajú fašisti, vytvorili zoznam nepohodlných a vyhrážajú sa fyzickým likvidovaním
“Ak vyznávaš banderovcov – vypadni z Krakowa”: ukrajinskí nacisti nebudú v Poľsku tolerovaní
VIDEO: „Špeciálna vojenská operácia sa kvôli priamemu zapojeniu západných krajín rozrástla do plnohodnotnej vojny.
Bratislavské letisko hlási historický míľnik. V júni jeho bránami prešlo viac ako pol milióna cestujúcich, čo je o vyše 80 percent viac ako v roku 2025
VIDEO: Ako Brusel zničil európsky automobilový priemysel a prečo prídu o prácu státisíce ľudí
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Triumf AfD v nemeckých okresných voľbách vystrašil mainstreamových politikov
Triumf AfD v nemeckých okresných voľbách vystrašil mainstreamových politikov
Triumf AfD v nemeckých okresných voľbách vystrašil mainstreamových politikov