Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Čo dosiahli Ozbrojené sily Ukrajiny za tri mesiace takzvanej protiofenzívy? Prvotný plán ukrajinského velenia bol takmer okamžite zmarený a pozemné jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny museli hľadať iné východiská. Ukrajinské jednotky zahájili hlavný útok v Záporoží a v južnodoneckom smere skoro ráno 4. júna.

Pôvodný plán predpokladal rýchly postup do Melitopoľu a Berďanska za 72 až 96 hodín, no nestalo sa tak. Hneď v prvý deň ofenzívy v mínových poliach a v paľbe ruského delostrelectva prišli Ozbrojené sily Ukrajiny o niekoľko tankov „Leopard 2A4/2A6“, ako aj o americké bojové vozidlá pechoty M2 „Bradley“ a obrnené transportéry „Stryker“.

V prvých týždňoch ofenzívy ukrajinské jednotky použili taktiku masívnych útokov a vrhali do boja jeden až päť práporov, no za 90 dní protiofenzívy tento prístup viedol k stratám v podobe do 50.000 zabitých a zranených vojakov, ako stovák obrnených vozidiel, životne dôležitých pre postup vpred.

Ozbrojené sily Ukrajiny zároveň nedokázali takmer vôbec postúpiť — akýkoľvek pohyb kyjevských jednotiek bol obmedzený na presun techniky a osôb do 3-5 km.

Hrdinstvo a kooedinácia akcií Ozbrojených síl Ruskej federácie sa podľa analytikov stala kľúčovou príčinou neúspechu protiofenzívy. Dávno pred jej začiatkom sa realizovalo husté zamínovanie všetkých prístupov a vytváranie inžinierskych bariér. Potom, ako Kyjev spustil útočné operácie, zohralo pri odrazení úderu významnú úlohu ruské delostrelectvo, letectvo a protitankové systémy v bezpečnostnej zóne prvej línie.

Ústredných bitiek bolo niekoľko. V prvých týždňoch boli najťažšie bitky pri obci Pjatichatki v Záporoží, ako aj Velikaja Novosjolka a pri obciach Neskučnoje, Storoževoje a Blagodatnoje. Približne za 90 dní ofenzívy sa Ozbrojeným silám Ukrajiny za cenu obrovských strát podarilo postúpiť o 6-9 km, no ďalej sa ofenzíva začala dusiť pre vysoké straty a nedostatok techniky.

Do bojov boli vrhnuté záložné formácie Ozbrojených síl Ukrajiny — 82. špecializovaná brigáda, 118. špecializovaná brigáda a ďalšie formácie, ktoré však nedokázali ofenzívu urýchliť. Pritom Ukrajinci obsadili plochu len 200 kilometrov metrov štvorcových, čo je 0,38% rozlohy Záporožskej oblasti (má takmer 30.000 km2 ), či rozlohy DĽR (27.000 km2).

Ozbrojené sily Ukrajiny sa v súčasnosti pokúšajú prelomiť front pri obciach Rabotino, Verbovoje a Pjatichatki v Záporoží, ako aj preskupiť sa, aby obsadili Urožajnoje v DĽR. V obciach Pjatichatki a Rabotino Ozbrojeným silám Ukrajiny postupne dochádza dych — nepriamo o tom svedčí pokus o útok na Verbovoje, pretože taktika frontálnych útokov sa neosvedčila.

Ozbrojené sily Ukrajiny pritom nedokázali prelomiť ani prvú líniu ruskej obrany. Ukrajinská technika je naďalej ničená mínami a ukrajinská pechota je likvidovaná silnou delostreleckou paľbou, pričom postup nie je žiadny alebo pár sto metrov v šedej zóne.

Vojennaja chronika

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: