Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

…Asi takto by malo podľa skutočnosti – odozvy do počúvaného priestoru („rozhlasový éter“) znieť sebahodnotenie Slovenského rozhlasu, presnejšie hlavného vysielacieho okruhu Slovensko 1 – ak by sme mali parafrázovať vychvaľovaciu reč (seba hodnotiacu „reklamu“).

Predstavenstvo a hlásatelia si myslia opak – vraj „Slovensko 1“ je „každým slovom vyladené“…

Zrejme toľko rozhlasáci hovoria, že nemajú čas sa počúvať, lebo by sa museli červenať. Toľko jazykových chýb v rečníckom prejave sprostredkovateľov rozhlasového vysielania by sme inde ťažko hľadali.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Huhňaviny“ píliace uši

U žien-hlásateliek vo väčšine šušlanie (sigmatizmus), rozprávanie nosomnesprávna kadencia na konci zvýrazňovaných slov; u mužov sa objavuje ráčkovanie (rotacizmus), no najmä u oboch pohlaví sykavky (najmä pri výslovnosti ‚s‘ a ‚c‘)… Botox s napichanými perami alebo umelé zuby sa pre rozhlasové redaktorky zjavne profesionálne nehodia.

Najväčším kazom verejnoprávneho rozhlasového vysielateľa je však nadmerné  používanie cudzích slov, najmä anglicizmov a dokonca aj medzinárodného slangu, či technických novotvarov. Vysielateľ služby vo verejnom záujme (RTVS) má pritom presne určené povinnosti nielen používať, ale aj kultivovať štátny jazyk – spisovnú slovenčinu!

Kde sú tie lanské snehy, keď rozhlasoví redaktori pestovali slovenčinu ako batoľa v bavlnke…

V piatok (17. júna) o 15:45 v programe Popoludní (už nie „s rozhlasom“), ale v modernom, onakvejšom,  „svetovom“ ráze „s Ďurom Šimkom“ ma pri uvádzaní hlavného kurzu (globalistickej) témy „Kde ste boli najďalej od svojho domova“ doslova  zdvihol zo sedadla redaktor hláškou, že na Slovensku máme veľa „glob(e)trotterov“, ktorí mali zavítať do krajných kútov sveta. Niečo na spôsob novodobého („moderného“) Pacho hybského zbojníka.

Nechápem, prečo sa moderátori verejnoprávneho rozhlasu snažia priblížiť k súkromným vysielateľom v ich štýle a nepoužili slovenské spojenie „na Slovensku máme veľa svetobežníkov“, prípadne cestovateľov.

Význam anglického slova „globetrotter“ neznamená totiž nič iné ako „svetobežník, cestovateľ “.

Dramaturgia a moderátori Slovenského rozhlasu, konkrétne vysielacieho okruhu Slovensko 1, opustili slovenskosť nielen jazykovo – gramaticky, štylisticky či hlasovým prejavom, ale aj obsahovým zameraním

smerom von, do sveta, bez zásahu/pripomienok Rady RTVS, ale aj ministerstva kultúry, ktoré má v kompetencii sledovať, vyhodnocovať a zverejňovať (regulovať) stav používania spisovného a štátneho jazyka v Slovenskej republike, vrátane médií.

Zatmenie spisovnej slovenčiny v (NE)Slovenskom rozhlase

V prípade použitia slova „globetrotter“ to nemusí skončiť len prípadnou jazykovou sankciou, pretože ide aj o prestížnu britskú firemnú značku a výrobcu luxusných cestovných tašiek Globe-trotter. V rozhlase to totiž znie foneticky rovnako.

Redaktori a moderátori podľa zákona nesmú robiť reklamu, ani skrytú, obchodným značkám! V tomto prípade by bolo načim zahryznúť si do jazyka ako popustiť uzdu voľnomyšlienkárskej (liberálnej) moderátorskej angažovanosti na pulze dňa, ktorý je skôr zatmením pre spisovnú slovenčinu a štátny jazyk Slovenskej republiky.

Keď už nie z litery zákona, tak aspoň so slušnosti a úcty k občanom, ktorí sa RTVS skladajú poplatkami na činnosť a aj na platy redaktorov a moderátorov. Koľko zarába vedenie RTVS radšej pomlčme, lebo by zo stoličky zdvihlo aj vás.

Tvorcovia obrátenej pyramídy (1968-83)  boli zrejme jasnovidci, keď ju postavili na hlavu – na mieru súčasného (ne)vkusu a národnej neúcty.

Rafael E. Rafaj

sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d