Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Situácia okolo zmien v organizačnej, a zrejme aj vysielacej, štruktúre RTVS je doslova horúcou témou týchto hodín. Zaoberá sa ňou už prakticky každý.

Od opozície, cez samotných zamestnancov RTVS, umelcov až po bežného občana. Prirodzene, názory a plánované kroky vlády na zmeny v RTVS sa rôznia, isté však je, že táto verejnoprávna inštitúcia už dávno nie je verejnoprávna. O jej programovej skladbe sa diskutovať dá, ale tisíc ľudí na ňu bude mať tisíc názorov, takže tadiaľto cesta k zmene nevedie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Situácia v RTVS zašla už priďaleko

Náreky zamestnancov RTVS nad pripravovanými zmenami vlády sú logické, pretože mnohí nie sú jej prívržencami, čo jasne dokumentujú niektorí moderátori v diskusných reláciách. Verejnoprávna televízia a rozhlas by však mali byť objektívne a ich spravodajstvo vyvážené, čo v RTVS určite nie je. Nad touto inštitúciou sa v statuse zamýšľa aj Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a poradca premiéra Roberta Fica, ktorého vláda zmeny v RTVS iniciuje. Podľa Chmelára Situácia v RTVS zašla už priďaleko.

To nie je vaša televízia, to je televízia celého národa, celej spoločnosti a vy do nej nechcete vpustiť demokratického ducha.

„Už len ten extrémne manipulatívny spôsob, akým verejnoprávna televízia oznámila diskusiu o RTVS („účelové ovládnutie“), do očí bijúca pôvodne ohlásená zostava diskutujúcich (presilovka 4:1) a dokrútka počas relácie s reklamou na denníky SME a N, by mali každému súdnemu človeku napovedať, že v tejto inštitúcii nie je všetko v poriadku,“ konštatuje politický komentátor.

Podľa neho je súčasný riaditeľ Ľuboš Machaj jednoznačne prívržencom súčasných opozičných. Je to však aj veľmi mierny človek, ktorý po celý život robil v médiách verejnej služby a dá sa s ním dohodnúť.

Národniari predložili návrhy „na hulváta“

„Lenže po drzých klamstvách a účelovom zavádzaní, ktoré predviedol v mimoriadnej večernej relácii na spravodajskej 24-ke musím konštatovať, že s takto nastaveným demagógom sa rozumne rozprávať nedá,“ ohodnotil Machaja v stručnosti Chmelár, ktorému však prekáža spôsob riešenia vecí na strane vládnej koalície.

„Otvorene poviem, že nerozumiem, prečo SNS musí predkladať návrhy, ktoré majú racionálny základ, vyslovene na hulváta a bez porady s mediálnymi odborníkmi. Načo sú dobré tie mocensky arogantné reči, že my to tu riadime a my budeme rozhodovať, kto bude na obrazovke, ktorými zbytočne nabíjajú zbrane opozícii,“ zamýšľa sa Chmelár.

Nová Slovenská televízia a rozhlas má zostať podľa predkladaného návrhu zákona verejnoprávna.

Chmelárovi prekáža aj to, že národniari takúto závažnú vec vôbec neprerokovali na koaličnej rade a vyšli s tým von na vlastnú päsť. „Výsledkom tohto nesystémového postupu je, že vládna koalícia robí rovnaké chyby, ako pri schvaľovaní novely trestného zákona,“ prízvukuje politický komentátor, podľa ktorého je v tomto prípade nevyhnutné zamerať sa na podstatu, a tou je zabezpečenie objektivity RTVS.

Zakotviť, že „rada môže odvolať generálneho riaditeľa bez udania dôvodu“ si môžu dovoliť v Severnej Kórei, ale nie v členskom štáte EÚ,“ hnevá sa Chmelár na šlendriánstvo národniarov, ktoré umožňuje nepriateľom tejto koalície napádať a hystericky rozmazávať slabé miesta a zahmlievať tak podstatu tejto právnej úpravy.

Machaj sa prejavil ako partizán aj demagóg

Kameňom úrazu podľa Chmelára je akútny nedostatok objektivity a plurality vo vysielaní, a tak riešenie tohto problému nie je ani tak v zmene zákona o RTVS, ako skôr v zmene zákona o mediálnych službách, pretože tieto veci rieši práve momentálne extrémne spolitizovaná Rada pre mediálne služby.

Ľuboš Machaj navyše nepripúšťa akékoľvek problémy, zapiera ako partizán a demagogicky sa chvastá, že podľa prieskumu väčšina občanov považuje RTVS za najobjektívnejšiu a za celý čas, čo je vo funkcii generálneho riaditeľa, nedostala RTVS ani raz pokutu. „Objektivitu však nemôžete zmerať prieskumom, ale len výskumom,“ upozorňuje Chmelár s tým, že prieskumom sa zisťuje obľúbenosť, názor diváka na kvalitu vysielania je čisto subjektívny a objektivizuje sa sociologickým výskumom.

Nie, nikto vám neberie slobodu, to vy ste vzali ľuďom verejný priestor a protiprávne ste si ho sprivatizovali pre seba a svoju ideologickú sektu.

Na licenčnú radu prišli podľa Chmelára stovky (nie desiatky, pán riaditeľ) podnetov od divákov a to, že ani jednu sťažnosť neuznala za oprávnenú, nesvedčí o tom, akí sú v RTVS všetci super, ale ako si tento kontrolný orgán zanedbáva svoje povinnosti.

On sám podával niekoľko podnetov s takým jasným a flagrantným porušením zákonných zásad o dodržiavaní princípov objektívnosti a plurality, že sa fakticky nedali spochybniť. Rada sa však ignorantsky tvárila, že nič nevidela a nič nepočula. „A presne takto sa tvári generálny riaditeľ RTVS, keď mu vyčítali absenciu objektívnosti a plurality. Vraj to nie je pravda a nie si je toho vedomý,“ píše ďalej Chmelár.

Krok koalície je krokom správnym smerom

Ak vedenie RTVS nie je ani schopné, ani ochotné zabezpečiť rôznorodosť a prítomnosť všetkých relevantných názorov vo vysielaní, tak neexistuje iné východisko ako ho vymeniť. To je podľa Chmelára najsilnejší argument vládnej koalície, pretože médiá verejnej služby platíme z našich daní všetci, a tak každý jeden z nás má právo byť vo verejnom diskurze reprezentovaný. „To nie je výmysel národniarov, to je zákonná požiadavka vychádzajúca z ústavy,“ prízvukuje politický komentátor.

„Nie, nikto vám neberie slobodu, to vy ste vzali ľuďom verejný priestor a protiprávne ste si ho sprivatizovali pre seba a svoju ideologickú sektu,“ odkazuje pobúreným zamestnancom RTVS Chmelár a dodáva, že vládna koalícia nejde robiť v tomto smere nič iné ako naplniť literu zákona, naprávať krivdy a posilňovať demokratický charakter verejnej diskusie.

„To nie je vaša televízia, to je televízia celého národa, celej spoločnosti a vy do nej nechcete vpustiť demokratického ducha,“ prízvukuje Chmelár a dodáva, že ani súkromné televízie si nemôžu robiť, čo chcú. „Nová Slovenská televízia a rozhlas má zostať podľa predkladaného návrhu zákona verejnoprávna,“ upozorňuje politický komentátor, podľa ktorého verejnoprávna televízia ako štátna akciová spoločnosť existuje vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, v Taliansku, v Španielsku, vo Fínsku, v Írsku, v Nórsku, v Lotyšsku a inde.

„A nemám pocit, že by sa im z toho zrútil demokratický systém,“ konštatuje Chmelár stroho pričom je hlboko presvedčený, že to, čo zamýšľa spraviť koalícia je krok správnym smerom, lebo verejný priestor potrebuje viac vľúdnosti, viac dobromyseľnosti a viac poctivosti v hľadaní spoločného blaha.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.