Slovanské Noviny

12. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Sorosovi politickí progresívno-liberálni aktivisti pôsobiaci v tejto korporátnej televízii zúria, vypisujú a konšpirujú o Ficových zásahoch, sťažujú sa riaditeľovi a vyplakávajú v spriaznených médiách.

Ministerský predseda Robert Fico (Smer-SSD) sa koncom novembra 2023 rozhodol, že pre TV Markíza, Denník N, SME a portál Aktuality na Úrad vlády SR za ich otvorené nepriateľstvo, pre robenie politiky namiesto žurnalistiky a za neobjektívne informovanie slovenskej verejnosti, ako premiér týmto médiám nebude viac poskytovať rozhovory ani vyjadrenia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Redaktori Markízy v protestnom liste opisujú 8 konkrétnych zásahov nového šéfa spravodajstva do ich práce v prospech Ficovej vlády. List podpísala drvivá väčšina redaktorov a moderátorov. Vo štvrtok o situácii rokovali s riaditeľom televízie Petrom Gažíkom. Informuje o tom Denník N s odvolaním sa na správu Sorosovho denníka SME.

O aké zásahy vraj ide:

„Otvorene priznáva, že Peter Pellegrini, predseda strany Hlas, dostane u nás vo vysielaní väčší priestor ako Ivan Korčok, pretože je predsedom parlamentu, a teda má ‚mocenský bonus‘,“ napísali v liste o Kratochvílovi.

Kratochvíl podľa nich do práce redakcie zasahoval viackrát.

Podľa listu žiadal do Televíznych novín zaradiť nekritický živý rozhovor s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom.

Bez súhlasu redaktora dal zo schválenej reportáže dodatočne pred vysielaním odstrániť vládneho poslanca, ktorý nedokázal vysvetliť svoje hlasovanie – pretože pred otázkou utekal.

Žiadal zastaviť reportáž o vyšetrovaní nehody podpredsedu parlamentu Andreja Danka s argumentom, že „tam nie je nič nové“. Po odpore šéfredaktora ju aspoň prikázal posunúť do druhej polovice Televíznych novín.

Kratochvíl taktiež žiadal od moderátora prezidentských debát kompletný zoznam otázok, ktoré plánuje klásť, výmenou za to, že mu „dá dôveru“ debaty moderovať.“

Zmeny v spravodajstve TV Markíza

Nový šéf spravodajstva a publicistiky Michal Kratochvíl, ktorý prišiel z českej televízie Nova vystriedal v decembri dlhoročného riaditeľa spravodajstva a publicistiky Henricha Krejču. Koncom febuára 2024 skonči aj jeden z vedúcich vydania Televíznych novín Martin Halanda.

„Nový riaditeľ má iný pohľad na dramaturgiu Televíznych novín, na výber tém a aj ich umiestnenie v scenári, než bolo zvykom v minulosti. Opakovane žiadal, aby sa redakcia menej venovala politickým témam a nerozoberala ich až tak do hĺbky,“ uviedol Denník N koncom februára.

Podľa Halandu bývalý šéfredaktor a zástupca vedúceho spravodajstva TV Nova Kratochvíl „žiadal vysielanie väčšieho množstva ľahších, pozitívnych tém a ich uprednostnenie v scenári Televíznych novín. Diskusiu o jeho návrhoch a predstavách som však nikdy nevnímal ako zásadný konflikt. Vždy išlo o tvorivú, profesionálnu debatu, ktorej cieľom bolo skvalitniť vysielaný obsah, aj keď sme mali na problematiku rôzne názory.“

„Redakčná rada CME nebude komentovať dohady a špekulatívne otázky, ale môžem vás ubezpečiť, že redakcia Markízy – rovnako ako všetky redakcie televízií CME – sa riadi zásadami redakčných pravidiel CME. Redakcie CME sa zaviazali dodržiavať etické a profesionálne novinárske pravidlá a zásady objektivity, nestrannosti a faktickej správnosti,“ uviedol pre Denník N Hans Mahr, člen redakčnej rady skupiny CME.

Ministerský predseda Robert Fico (Smer-SSD) sa koncom novembra 2023 rozhodol, že pre TV Markíza, Denník N, SME a portál Aktuality na Úrad vlády SR za ich otvorené nepriateľstvo, pre robenie politiky namiesto žurnalistiky a za neobjektívne informovanie slovenskej verejnosti, ako premiér týmto médiám nebude viac poskytovať rozhovory ani vyjadrenia.

 „TV Markíza, Denník N, denník SME a webový portál Aktuality od prvých hodín vzniku vlády SR povinnosť pravdivo, všestranne a včas informovať verejnosť o činnosti orgánov verejnej moci, osobitne vlády SR a jej predsedu, neplnia. Sú to médiá, ktoré otvorene prejavujú nepriateľské politické postoje založené predovšetkým na zverejňovaní nepravdivých, neúplných informácií alebo na zamlčiavaní informácií,“ uviedol Fico.

Zdroj: dennikn.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d